Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Darlehnskasse

30 mar 2010, 18:31

Co oznacza niemiecka nazwa Darlehnskasse?

*Wojtek*

Re: Darlehnskasse

30 mar 2010, 19:56

Witam,
Darlehnskasse to kasa pożyczkowa.

Pozdrawiam,
Magda

Re: Darlehnskasse

30 mar 2010, 21:49

Dziękuje Pani Madziu za odpowiedź :) A wie może Pani do czego odnosi się ta kasa pożyczkowa, znalazłem informacje o wsi Ruchocin z lat 20' XX w i tam właśnie jest napisane pod właścicielami ziemskimi "xSpar- und Darlehnskasse , Sp. z n. o."

Mam jeszcze jedno pytanie w tym samym wpisie jest napisane" Kolonjalne art. Marnat M." O co w tym chodzi?


Pozdrawiam serdecznie
*Wojtek*

Re: Darlehnskasse

30 mar 2010, 23:18

Wojtek,
Nie powiem o który bank konkretnie chodzi, ponieważ nie wiem czy i jakie banki w tym okresie działały w Ruchocinie. Mogę jednak powiedzieć, że „Spar- und Darlehnskasse , Spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością“ to po prostu kasa oszczędnościowo-kredytowa.
„Sparkassy“ w Niemczech mają w statusie zapisaną działalność non-profit i sprowadza się ona przede wszystkim do umożliwienia społeczeństwu dostępu do kredytów, prowadzenia kont oszczędnościowych i do przeprowadzania rozliczeń finansowych.
Obszar działania dla tych banków przeważnie ogranicza się do obszaru podmiotu odpowiedzialnego (założyciela tego banku). Czyli np. Sparkasse KölnBonn obejmuje swoją działalnością (z małymi wyjątkami) tylko miasta Köln i Bonn.

Co do zwrotu: „Kolonjalne art. Marnat M.“, to jest on chyba napisany po polsku? Artykuły kolonialne – M. Marnat(nazwisko)

Pozdrawiam,
Magda

Re: Darlehnskasse

31 mar 2010, 08:16

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam :)

*Wojtek*
Odpowiedz