Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Michalscy z Dźwierzchna, Tuczna (Kujawy)

06 kwi 2010, 19:24

Poszukuję osoby , które mogłyby znać historię rodziny Michalskich z Dźwierzchna. Przeczytałem odpowiedzi udzielone Markowi Michalskiemu, który jest od niedawna moja rodziną ale nie wszystkie daty i fakty się zgadzają.Podam poniżej kilka dat i faktów, które pamięta moja matka Kazimiera Krawczyk z d. Michalska urodzona dnia 04.03.1925 r w Dźwierzchnie jako córka Edmunda Michalskiego i Pelagii Michalskiej z d. Cenkier. Ponizej kilka być może pomocnych dat i faktów.

Bronisława Michalska,grób w Tucznie,matka Edmunda
Michalskiego/mojego dziadka/siostra księdza,zona Macieja Michalskiego
Rodzeństwo mojej matki urodzone w Dźwierzchnie to:
1.Łucja Taberska z d. Michalska ur. 1916 r / grób w Gnieźnie/
2.janusz,Kazik Michalski- zmarł, grób Tuczno
3.Józef Michalski ur.1920 r ożenił się z Wandą w Gubinie/ nie Szubinie/
mieszkał i zmarł w Zielonej Górze, grób w Żydowie
4.Maria Sowińska z d. Michalska ur. 1921 r grób
w Warszawie
5.Kazimiera Krawczyk z d. Michalska ur. 04.03.1925 r Dzwierzchno moja matka
żyje i mieszka w Gnieźnie.
Dalej moja babcia Pelagia Michalska zd Cenkier żona Edmunda Michalskiego urodziła się 26.12.1887 r w Rakujadach k/Wągrowca, zmarła w wieku 91 lat w dniu 07.02.1978 r grób w Żydowie k/Gniezna
Żyła i mieszkała wraz z mężem Edmundem Michalskim w Dzwierzchnie/ 5 dzieci pisałem poprzednio/
W Dzwierzchnie był majtek – probostwo 400 mórg , 100 ha ziemi – gospodarstwo.
Edmund Michalski z Pelagią jeździł do swoich 2 braci na kresy na polowania na wilki. Jeden miał Tartak drugi Gorzelnię. Należeli do polskiej szlachty , jednak na zimę zwalniali pracowników , bydło i zwierzęta dzierżawili Żydowi a sami całą zimę polowali , urządzali kuligi i balowali .Moja mama wymienia takie miejscowości jak Wysokie Litewskie ,Brześć nad Bugiem , Krasnystaw i Baranowicze.
Około 1925 r zmarł mąż Edmund , przeziębił się na polowaniu-zapalony myśliwy .Po 4 latach około 1929 r Pelagia wyszła za mąż za Szymańskiego Franciszka. Biskup Laubitz przeniósł całą rodzinę na inny majątek do Ostrowitego Prymasowskiego k/Witkowa bo rodzina Michalskich była i żyła na probostwie w Dzwierzchnie około 100 lat i nabyłaby prawo własności .Tuż przed wybuchem wojny Szymański zbył inwentarz itd. I kupił gospodarstwo w Gurówku k/Gniezna. Szymański zmarł a gospodarstwo przejęła moja mama Kazimiera Michalska , która wyszła za mąż za Franciszka Krawczyka. Do dnia dzisiejszego gospodarstwo prowadzi mój brat Edmund .
Pelagia Michalska z d. Cenkier miała brata Stanisława Cenkiera / autor książki „ Ze wspomnień starego leśnika”/. Ojciec Pelagii Kazimierz Cenkier przeprowadził się z Rakujad do Barcina gdzie zmarł i jest jego grób/ niedaleko Tuczna / Matka Pelagii Elzbieta Cenkier po śmierci męża mieszkała w Dzwierzchnie , Mikołowie i Gurówku, grób w Żydowie k/ Gniezna.
Macieja Michalskiego ożenił ksiądz ze swoją siostrą Bronisławą. Właśnie ten ksiądz osadził Macieja Michalskiego z Bronisławą w Dźwierzchnie.Mieli dużo dzieci może 8 może 14. Po śmierci żony Bronisławy , grób w Tucznie przeprowadził się do swojej córki / wyszła za Kremke/ do Poznania.
Mama przypomniala sobie , że jeszcze w wieku około 80 lat chciał się żenić. Zięć Kremke był nauczycielem i bardziej był niemcem niż polakiem. Ponoć donosił na nauczycieli , którzy w przerwach mówili po polsku. Mówił „eine pille Und ende” albo podobnie jedna pigułka i koniec.
Zmarł nagle u córki/być może Czesława /, która była żoną Kremke w Poznaniu i tam jest pochowany.
Makowska to nie siostra mojej mamy a ciotka , siostra ojca Edmunda Michalskiego córka Macieja.
Jak sobie mama przypomina to wyszła za mąż za Makowskiego z Inowrocławia. Pamięta jak mówiono że jadą do Inowrocławia.
Trzecia córka Macieja wyszła za mąż za Bernackiego , brata Gnieźnieńskiego Biskupa. Mama pamięta , że na pogrzebie Biskupa Biernackiego była Jadzia i Wanda Michalskie mieszkające w Katowicach. Później Jadzia mieszkała w Warszawie i wyszła za mąż za Dudzińskiego. Wanda była panną.
Moja mama mama mówi , że trzy córki Marcina a siostry jej ojca to chyba Stanisława , Czesława i Dorota.

Re: Michalscy z Dźwierzchna, Tuczna (Kujawy)

18 lip 2011, 05:19

Witam z Drzwierzchna do Bydgoszczy jest blisko .Na cmentarzu Starofarnym przy ul Grunwaldzkiej spoczywaja Helena Michalska 1897 -1960,Leon Michalski 1896 -1952 r,Jan Michalski 1930 -1952 r,pozdrawiam Zosia.
Odpowiedz