Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

07 maja 2010, 14:57

Hallo,
otrzymaliśmy list od Heinza-Josefa Homann, genealoga z Niemiec, z prośbą o pomoc w poszukiwaniu informacji na temat jego przodków pochodzących z Wielkopolski. Z listu wynika że tylko jego dziadek wyjechał do Niemiec, a pozostała rodzina najprawdopodobniej do dzisiaj mieszka w Polsce.
Poniżej podaje najważniejsze informacje z listu Hainza-Josefa:

Mój dziadek ze strony matki
(1) Martin Dranicki
*18. 10. 1887 w Blütenau (Kwieciszewo)/Posen, katolik
zamieszkały w Skalmirowitz
od 1913 w Weitmar koło Bochum w Zagłębiu Ruhry - pracował jako górnik

(1) Martin Dranicki ślub dnia 17. 5. 1911 w Markowitz (USC) i kościelny w Ludzisko
(2) żona Catharina Wisniewska, zamieszkała w Gorki
*14. 3. 1890 w Tweerdzyn, katoliczka
Swiadkami byli: Stangret Stefan Stefanski, 24 lata, zamieszkały w Markowitz Gut
i Andreas Zielinski, 28 lata, zamieszkały w Gorki

Rodzice (1)
Jakob i Antonina Dranicki, zd. Szkudlarek zamieszkali w Skalmirowitz
Rodzice (2)
Anton i Marianna Wisniewski, zd. Kwiatkowska

Pierwsze dziecko Wladislaus Dranicki, urodzony 25.7.1912 w Ciechrz


Pozdrawiam serdecznie, Teresa

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

07 maja 2010, 18:08

Znalazłam w notatkach córkę Jakuba i Antoniny Dranickich (zainteresował mnie ten ślub ze względu na świadka Bukowskiego z Łąkiego, ale nie znalazłam powiązań z moimi):

Parafia Strzelno 1921/17, ślub kościelny 19.06.1921,

Stanislaus Bolałek sutor de Ostrowo ad Gębice, urodzony 05.11.1887 Chełmce, rodzice: Casimirus Bolałek i Antonina Gralak,

Rosalia Dranicka de Łąckie huby, urodzona 03.09.1900 Strzelno, rodzice: Jacobus Dranicki i Antonina Szkudlarek;

ślub cywilny: Strzelno 18.06.1921
świadkowie: Ignatius Bukowski Łąkie, Marcellus Bolałek Chełmce;

Z PP : parafia Ostrowo n/Gopłem, 1845/13, pan młody Stanislaus Oczachoski lat 24, rodzice: Antoni Oczakoski et Magdalena ex Dranickich;

Skalmierowice - jak mniemam chodzi o te z byłego powiatu Strzelno, a nie te z powiatu Inowrocław?

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

12 maja 2010, 19:19

W spisie parafian Strzelna znalazłam w roku 1933 taki zapis:
Dranicki Jakob Ł.
Antonina
w spisie z roku 1934 występuje już tylko Jakob, być może Antonina zmarła, a może się wyprowadziła.
Literka Ł przy Jakubie, to prawdopodobnie miejsce zamieszkania Łąkie.

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

15 maja 2010, 22:51

Marzenko,
dziekuje za Twoje informacje, przekazalam je do Heinza-Josefa

Pozdrowienia, Teresa

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

27 cze 2011, 17:58

Dranicki - nazwisko rzadko spotykane na tym terenie, a Skulsk niedaleko od Kwieciszewa, więc może się przyda:

Budzisław Kościelny, akt ślubu 5/1843, 26 września/ 8 październik 1843,
młodzian Andrzej Dranicki lat 21, służący w Budzisławiu Kościelnym zamieszkały, w Skulsku urodzony z Jana zmarłego i Agnieszki małżonków Dranickich wyrobników,
panna Franciszka lat 23, w Budzisławiu Kościelnym urodzona i tu w Budzisławiu Kościelnym w służbie zostająca, córka Michała i Barbary małżonków zmarłych Guzikiewiczów kołodziei;
źródło: szukajwarchiwach.pl
http://szukajwarchiwach.pl/54/735/0/4.1/3/

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

18 lip 2011, 23:36

Hallo Marzenko,
Heinz-Josef bardzo dziekuje za nowe informacje i serdecznie Cie pozdrawia,

...ja rowniez przesylam pozdrowienia, Teresa

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

11 lip 2012, 21:37

I jeszcze Dranicki:
parafia Strzyżewo Kościelne, akt chrztu 25/1819,
Kozłowo. Dnia 11 lipca ochrzczono Rozalię, córkę Wojciecha i Ewy Dranickich Scultetorum? (ostatnie słowo to status rodziców, ale nie jestem pewna czy dobrze odczytałam)

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

23 mar 2013, 09:33

Therese napisał(a):Hallo,
otrzymaliśmy list od Heinza-Josefa Homann, genealoga z Niemiec, z prośbą o pomoc w poszukiwaniu informacji na temat jego przodków pochodzących z Wielkopolski. Z listu wynika że tylko jego dziadek wyjechał do Niemiec, a pozostała rodzina najprawdopodobniej do dzisiaj mieszka w Polsce.
Poniżej podaje najważniejsze informacje z listu Hainza-Josefa:

Mój dziadek ze strony matki
(1) Martin Dranicki
*18. 10. 1887 w Blütenau (Kwieciszewo)/Posen, katolik
zamieszkały w Skalmirowitz
od 1913 w Weitmar koło Bochum w Zagłębiu Ruhry - pracował jako górnik

(1) Martin Dranicki ślub dnia 17. 5. 1911 w Markowitz (USC) i kościelny w Ludzisko
(2) żona Catharina Wisniewska, zamieszkała w Gorki
*14. 3. 1890 w Tweerdzyn, katoliczka
Swiadkami byli: Stangret Stefan Stefanski, 24 lata, zamieszkały w Markowitz Gut
i Andreas Zielinski, 28 lata, zamieszkały w Gorki

Rodzice (1)
Jakob i Antonina Dranicki, zd. Szkudlarek zamieszkali w Skalmirowitz
Rodzice (2)
Anton i Marianna Wisniewski, zd. Kwiatkowska

Pierwsze dziecko Wladislaus Dranicki, urodzony 25.7.1912 w Ciechrz


Pozdrawiam serdecznie, Teresa
Witam . Ostrowite Prymasowskie Slub w 1806 Martinus Szczepaniak 27 zona Hedwigis Dranic zarzonka 19 Mialabym pytanie jak moglo brzmiec nazwisko panny mlode???? prosze o pomoc , pozdrawiam Krystyna Maria

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

21 wrz 2013, 21:47

Parafia Strzelno, L.mort. 1935/42, zmarł 27 marca w Strzelnie Jan Adam Lelonek urodzony 18.IV.1934, rodzice: Jan mechanik i Weronika Dranicka, pochowany w Strzelnie;

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

26 wrz 2013, 12:17

menka napisał(a):Parafia Strzelno, L.mort. 1935/42, zmarł 27 marca w Strzelnie Jan Adam Lelonek urodzony 18.IV.1934, rodzice: Jan mechanik i Weronika Dranicka, pochowany w Strzelnie;
Witam cie Marzenko.W imieniu Heinza-Jozefa chce ci podziekowac za nowa wiadomosc o Dranickich -prosil mnie o to.Wszystko sobie dobrze przetlumaczyl ,tylko pyta w ktorym roku zmarl Jan Adam Leonek ,czy w roku 1935? Prosze cie odpisz ,napewno bedzie ci bardzo wdzieczny.Pozdrawiam cie serdecznie Krystyna Maria

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

26 wrz 2013, 23:06

Widzę, że Heinz-Jozef "obstawia się" dziewczynami :wink: Już odpowiedziałam na to pytanie, Teresa zadała je wcześniej, też na prośbę Heinza-Jozefa.

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

27 wrz 2013, 15:30

menka napisał(a):Widzę, że Heinz-Jozef "obstawia się" dziewczynami :wink: Już odpowiedziałam na to pytanie, Teresa zadała je wcześniej, też na prośbę Heinza-Jozefa.
Witam cie i przepraszam- nie zauwazylam tej odpowiedzi. Pozdrawiam cie Krystyna Maria

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

29 gru 2013, 23:28

Droga Pani Tereso Jan Lelonek i Weronika Lelonek z domu Dranicka to rodzice mojej mamy, która ma obecnie 85 lat. Mama urodziła się w Strzelnie.Babcia mojej mamy to Szkudlarek, mama miała brata Mariana i wspomnianego we wcześniejszych opisach Jana, ktory zmarł w dzieciństwie. Nazwisko Bolałek to również rodzina mojej mamy.Tak więc Pan poszukujący to prawdopodobnie nasza rodzina.
Pozdrawiam serdecznie.

Re: Dranicki ur. w Kwieciszewie, zam. w Skalmirowitz

30 gru 2013, 23:15

Hallo "tysian"
informacje przesłałam do Heinza-Josefa
Pozdrawiam, Teresa
PS. Prosimy o podpisywanie postów chociaż imieniem, bo taką mamy tu zasadę.
Odpowiedz