Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

09 maja 2010, 19:13

Witam serdecznie jako nowy członek Forum,
chciałbym pogłębić znajomość historii mojej rodziny. Zaczynam od strony ojca, czyli od Słowińskich pochodzących z Zagórowa i okolic. Wiem, że mój pradziadek, Tomasz Słowiński (ur. 1872) był przed wojną burmistrzem Zagórowa. Rodzina pojawiła się w tamtej okolicy prawdopodobnie pod koniec XIX wieku. Tomasz był synem Wojciecha i Jadwigi z Kubickich. Sam był trzykrotnie żonaty, w tym z moją prababką Franciszką z Parusów (zm. w 1932). Czy ktoś posiada pełniejsze dane dotyczące tej rodziny, szczególnie z okresu przed urodzeniem Tomasza?
Interesuje mnie również historia rodziny po kądzieli mojego ojca, czyli Michalskich z okolic Słupcy i Strzałkowa. pradziadek Stanisław Michalski miał sklep w słupcy przed wojną. Ożenił się z Kazimierą Zimniewicz pochodzącą z Wrześni. Jej matka pochodziła z Likowskich. Czy to rodzina abpa Edmunda Likowskiego?
Mam wiele pytań i jestem początkującym genealogiem. Będę wdzięczny za pomoc doświadczonych Forumowiczów. A może jest tu już ktoś z rodziny? :)
Ostatnio edytowano 09 maja 2010, 20:54 przez JanekS, łącznie edytowano 1 raz

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

09 maja 2010, 19:16

Zapomniałem dodać, że Stanisław Michalski był powstańcem wielkopolskim. Może to ułatwi poszukiwania.

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

10 maja 2010, 06:26

Cz może chodzi o Stanisława Michalskiego (1895-1980)?.
Michał

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

11 maja 2010, 17:46

Chodzi o Stanisława Michalskiego ur 19.10.1895 i zm. 16.12.1988. Będę wdzięczny za pomoc.
Janek S.

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

11 maja 2010, 18:56

W dniu 22.12.1971r. w Głosie Wielkopolskim ukazał się wywiad z Stanisławem Michalskim zamieszkałym w Słupcy. Stanisław Michalski był powstańcem wielkopolskim, który wziął udział w bitwie o Szubin w składzie kompanii wrzesińskiej, utworzonej rozkazem Grudzielskiego z kompanii nekielskiej i ochotników strzałkowskich, skład uzupełniono również w Gnieźnie. Kompania ta pod dowództwem Zdzisława Beutlera, jako jedna z nielicznych po bitwie szubińskiej 11.01.1919 pozostała na froncie. Później weszła w skład III batalionu 4 pułku Strzelców Wielkopolskich.
I tyle jest mi wiadomo, z tym, że w wywiadzie podane jest, że był działaczem ZBoWiD-u.
Posiadam także jego zdjęcie (prawdopodobne) z okresu powstania.
Pozdrawiam
Michał

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

11 maja 2010, 20:02

Tak, to chodzi o niego. W posiadaniu mojej babci jest ten właśnie artykuł i parę zdjęć. Bardzo dziękuję za pomoc i będę wdzięczny za ew. informacje dotyczące rodziny Stanisława Michalskiego.
Pozdrawiam
Janek S.

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

11 maja 2010, 20:59

Przykro mi, ale o rodzinie nie posiadam za wiele informacji.
W Strzałkowie mieszka rodzina Wincentego Michalskiego, może wiedzą więcej.
Interesują mnie zdjęcia Stanisława, gdyż piszę historię kompanii powstańczej z opisem życiorysów jej członków i zdjęcie będzie wskazanym dodatkiem. Proszę o przesłanie skanów na priva, lub też umożliwienie zrobienia kopii.
Michał

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

11 maja 2010, 21:15

Bardzo chętnie pomogę. Kłopot polega na tym, że aktualnie przebywam za granicą i dopiero w lipcu będę mógł dostarczyć potrzebne materiały. Jestem w trakcie rekonstruowania historii mojej rodziny i być może niedługo dowiem się czegoś więcej od mojej babci, a córki Stanisława. Ostatnio natrafiłem w internecie na ciekawy filmik. Z tego co pamiętam, ten powstaniec w środku (m.w. w połowie filmu, uzywa słowa "psiakrew" :D ) to chyba mój pradziadek Stanisław Michalski.
http://www.poznan.pl/powstanie/mu_wspom ... tancy.html
Takim go pamiętam. Może istnieje wersja cyfrowa do zapisania na dysku?
Pozdrawiam
Janek S.

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

18 maja 2010, 18:17

Uzupełnienie danych dot. rodziny Słowińskich:
Tomasz Słowiński (ur. 1872) był synem Wojciecha Słowińskiego (zm. 1877) i Jadwigi z Kubickich (zm. 1905).
Drugą żoną Tomasza była Franciszka Parus (zm. 1932), córka Andrzeja Parusa i Marcjanny Drapińskiej.
Z tego małżeństwa było sześcioro dzieci: Wanda, Bolesław, Lech Kazimierz (1922 - 2005), Zdzisław, Maria i Zofia.
Proszę o pomoc w ustaleniu przodków Wojciecha Słowińskiego, Jadwigi Kubickiej, Andrzeja Parusa i Marcjanny Drapińskiej.
Z góry dziękuję

Re: Słowińscy i Michalscy z okolic Zagórowa i Słupcy

18 maja 2010, 21:27

http://www.muzeum.wrzesnia.pl/muzeum/fi ... kowski.pdf
Michał
Odpowiedz