Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Lemańscy

25 maja 2010, 21:07

Poszukuję daty /rok/i miejsca zawarcia małżeństwa przez Kunegundę z Lemańskich h.Bukowczyk i Piotra Jerzmanowskiego h.Dołęga.
Kunegunda i Piotr zmarłi w Praszce/ 1820 i 1829/ ale małżeństwo zawarte zostało gdzieś na obszarze Wielkopolski.
Stefan

Re: Lemańscy

26 maja 2010, 21:56

Witam serdecznie.
W mojej miejscowości mieszkają P. Lemańscy.
Jeden z ich przodków był Powstańcem Wielkopolskim a był nim Wojciech Lemański ur. w 1900 r. w Szewcach k. Buku. Mieszkał do końca życia w Dusznikach Wlkp.
Rodzice Wojciecha to Antoni i Julianna Lemańscy.

odp.

Re: Lemańscy

28 maja 2010, 18:13

Panie Jacku.
Jeżeli istnieje taka mozliwośc proszę zapytać o osobę z rodu Lemańskich dobrze znającej dzieje rodu.Może ktoś będzie w stanie pomóc.Proszę poprosic o kontakt.
Slub Jerzmanowskiego z Lemańską herbu Bukowczyk przed 1814 rokiem.Problem tylko gdzie.
S.
Kunegunda zmarła w 1820 a Piotr w 1829.Pochowani są w Praszce.

Re: Lemańscy

28 maja 2010, 19:21

Witam !

Wyszukiwarka Poznań Projekt ( http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php#search ) przy próbie odnalezienia ślubów Lemańskich wykazuje 259 aktów małżeństw osób o tym nazwisku z Wielkopolski zawartych w czasie jaki obejmuje Projekt. Było i jest to bardzo popularne nazwisko w Wielkopolsce. Musiałbyś zawęzić obszar poszukiwań do określonego rejonu Wielkopolski bądź jeszcze lepiej miasta czy wsi.
W parafii bukowskiej było wielu Lemańskich, ale z aktów metrykalnych nie wynika by byli szlachcicami (w każdym razie nie przypominam sobie takiego zapisu).

Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz

Re: Lemańscy

28 maja 2010, 20:47

Niestety wyszukiwarka to juz okres późniejszy. Jedno co mogę dodać to to ze Kunegudna Lemanska pochodziła z herbowej linii h.Bukowczyk.Jest o niej u Bonieckiego.Problem w tym gdzie w Wielkopolsce zawarła małżeństwo.Nie wiem gdzie "siedzieli "Lemańscy po 1800 roku a więc nie znam także parafii.
Stefan

Re: Lemańscy

28 maja 2010, 21:10

W Tekach Dworzaczka dwa z trzech zapisów o Lemańskich z lat 1750-1850 są związane z Bukiem. Może jednak coś w tym jest, choć z zapisów wynika, że oboje byli mieszczanami.

Cytuję:

Metrykalia > Katolickie > Część 1
2193 (Chrzypsko Wielkie)
1764.9/9. (Milino) N. Kazim. Lemański scabinus bukowski wd. x Joanna Gurska V., c. ekonomow al.Miliń. -- MGD. Ewa Kowalska, dz-a Białcza, z synem Piotrem Wierusz Kowalskim pułk. JKMci, GG. Kaz. i Bogumiła Krajewscy

40111 (Buk)
1785.30/7. (Wojn.) Ignacy Piotr, * v. d., s. poprz. G. Stan. Kostki Baranowicza ek. wojn. i Magdal. z Murkowskich -- spect. Ignacy Lemański burm. z Hel. Murkowską, ob. z m. Buku

Pozdrawiam
Mariusz

Re: Lemańscy

29 maja 2010, 09:42

Chodzi o opisana w Bonieckim linie herbu Bukowczyk od Jozefa Lemańskiego ktory otrzymał nobilitacje w 1790 roku.
Skąd pochodził Jozef.Zjakiej parafii.To może byc istote gdyz tam mógł byc ten slub.
Stefan

Re: Lemańscy

29 maja 2010, 13:32

Lemańscy w Buku od początku XVIII w. (od kiedy zachowały się księgi metrykalne parafii bukowskiej) byli znaczną rodziną. Do połowy XVIII w. (czyli w okresie, w którym znam te księgi) zajmowali stanowiska wójtów (advocatus), burmistrzów (proconsul), pisarzy sądowych czy notariuszy (notarius), a także ławników i rajców miejskich. Wydaje się prawdopodobnym, że pod koniec XVIII w. jeden z nich uzyskał nobilitację, o czym może świadczyć także nazwa herbu (choć to może być mylące). Można by iść tym tropem, ale aktualnie nie mam takich możliwości.

Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz

Re: Lemańscy

01 cze 2010, 10:21

Tak.Lemańscy /Józef/otrzymali nobilitacje na sejmie w 1790 roku.Herb Bukowczyk i przedstawicieli/potomków/tej herbowej linii poszukuję. Jeżeli kiedys natrafi Pan na osobę z tej linii bardzo proszę o kontakt.
Stefan

Re: Lemańscy

01 cze 2010, 12:46

Witam, Panie Stefanie !

Na razie, oprócz tego co wyżej, mogę Panu powiedzieć, że Antoni (niestety jeszcze nie Józef) Lemański rodem z Buku, studiował w Poznaniu w sierpniu 1741 r. Zapewne Akademii Lubrańskiego. Co dalej - zobaczymy.

Pozdrawiam
Mariusz

Re: Lemańscy

02 cze 2010, 06:53

JÓZEF GABRIEL LEMAŃSKI, ur.(chrz.) 27 marca 1741 r. w Buku k/Poznania. Rodzice: Walenty Lemański i Regina z Szubertów (oboje obywatele miasta Buk). Chrzestni: Stanisław Pachowicz, student z Poznana i jego siostrzenica Regina.

Pozdrawiam
Mariusz

Re: Lemańscy

03 cze 2010, 13:54

Witam
Jeżeli ten Józef jest tożsamy z Jozefem ktory otrzymał w 1790 roku nobilitację i zmarł po 1820 roku w Warszawie to jego corka Kunegunda wyszła za Jerzmanowskiego Piotra.Byc może małżeństwo zawarte zostało w Buku o ile Kunegunda tam się urodziła i tam brala slub.
Czy nie ma Pan dostępu do skorowidzu małżeństw zawartych w okresie 1780-1810 ? Może faktycznie w Buku Jerzmanowski i Kunegunda zawarli małżeństwo,chyba że po 1780 roku ta rodzina z Buku znika.
Stefan

Re: Lemańscy

07 cze 2010, 10:17

Stefanie !

Nie będziemy sobie "Pan(-ować)", bo na tym Forum to nie wypada :D

Aktualnie badam księgi bukowskie, ale w odwrotną stronę, tzn. wgłąb dziejów. Gdy będę miał dostęp do ksiąg z II połowy XVIII w. to postaram się o akt chrztu i ewent. ślubu Kunegundy Lemańskiej, córki Antoniego. Niestety nie mogę w tej chwili określić kiedy to będzie. To nie jest zależne ode mnie.

Pozdrawiam, Mariusz

Re: Lemańscy

07 cze 2010, 12:43

Mariuszu,czy spotkałeś się z nazwiskiem Dotka w okolicy Buku?(lata około 1820-1825).Jeden z przodków ma w akcie zgonu(cywilnym)wpisane,że urodził się w miejscowości Wysocka.

Re: Lemańscy

07 cze 2010, 15:44

Witaj.
Kunegunda corka chyba jednak Jozefa/tego wylegitymowanego/ Lemańskiego.Co do przyblizonej daty zawarcia małżeństwa z Piotrem Jerzmanowskim to z tego co wiem byli małżeństwem juz przed 1814 rokiem.Podejrzewam ze slub zawarty został pomiędzy 1800 a 1814.
Stefan

Re: Lemańscy

30 gru 2010, 17:01

Mam coś nowego.Lemańscy których szukam "wyglądają tak"

Szukana Kunegunda Lemańska /a raczej jej ślub z Jerzmanowskim/ to córka Józefa Lemańskiego w Regimencie Pieszym gen.F.Raczyńskiego nr.9 od 21.XI.1768 jako kadet i podof..Chor.-14.VI.1776.Por.-p 14.V.1779.Kpt.szt-p 1V.1790.
Herbu Bukowczyk,nob.9.XII 1790;ur.ok.1740 w Poznańskiem zmarł.1824 w Warszawie, syn Stanisława Augusta;żona, Magdalena z NN
dzieci
Magdalena ,Józefa,,Antonina,Kuneguda,,Benedykt ,Ludwik /uczestniczył w powstaniu kościuszkowskim/.

Stefan

Re: Lemańscy

09 sty 2011, 14:39

Witam. Może przydadzą się w poszukiwaniach te dwie pozycje:
1. Maria z Mohrów Kietlińska, Wspomnienia, Kraków 1986
2. Bielecki Albert, Szwoleżerowie gwardii, Warszawa 1996
W pierwszej jest rozdział o Lemańskich, h. Bukowczyk, choć raczej z terenu Lubelskiego i Małopolskiego. Pozdrawiam.
Odpowiedz