Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Willibald Werner

04 lip 2010, 17:57

:) Zwracam się z prośbą do koleżanek i kolegów z WTG Gniazdo oraz sympatyków, zamieszkujacych na terenie Niemiec by pomogli mi uzyskać dane, biografie Willibalda Wernera malarza, rysownika , ilustratora urodzonego w Berlinie w 1868(63)r -artysty działajacego w Gdańsku.
Serdecznie pozdrawiam
krysia

Re: Willibald Werner

05 lip 2010, 09:11

Witam,
nie mieszkam w Berlinie, ale mogę pomóc w prowadzeniu korespondencji w języku niemieckim.
Pozdrawiam,
Magda

Re: Willibald Werner

05 lip 2010, 14:11

Witaj Magdo, :)
bardzo Tobie dziękuję za zainteresowaniem się moimi poszukiwaniami danych o Willibaldzie (Willi) Wernerze. Nie występuje on w moim drzewie genealogicznym ale pewne historie rodzinne są z nim zwiazane. Należał on do grupy artystów o , których sie mówi "Romantycy miast". Nie moge natrafić na biografię tego artysty, który urodził sie w Berlinie, tam tez studiował oraz wspomina sie Wrocław jako kolejne miasto, w którym sie edukował w rzemiośle artystycznym. Swa działalnoś artystyczną mocno zwiazał z Gdańskiem gdzie napewno jakiś czas zamieszkiwał. W Internecie natrafiłam na taki oto tytuł publikacji Wydawnictwa Walter de Gruyter z 1999 r - Internationales Verzeichnis der Monogramme bildender Kunstler seit 1850 autorstwa Franz'a Goldstein'a Ruth Kahler, Hermann Kahler - w której to ksiązce jest prawdopodobnie biografia tego artysty. Na polskich stronach nie mogę odtworzyć skanów tej publikacji gdyż jest ona limitowana. Może Tobie będzie łatwiej na stronach wyszukiwarek w Niemczech coś znaleźć.
Serdecznie pozdrawiam
krysia

Re: Willibald Werner

06 lip 2010, 07:15

Witaj,

pozycja, którą podałaś w poprzednim poście zawiera tylko alfabetycznie ułożoną listę monogramów. Nie podaje niestety życiorysów poszczególnych artystów. Nazwisko tego artysty nie widnieje nawet na liście autorów monogramów, która znajduje się na końcu książki.
Szukałam także informacji na jego temat w niemieckiej wyszukiwarce i niestety udało mi się znaleźć tylko jedną stronę, która podaje kilka suchych faktów o życiu Willibalda Wernera:

„Willy (Willibald) Werner
ur. 1868 Berlin
+ ?
malarz rodzajowy, rysownik i ilustrator; żył w Berlinie“


http://www.abenteuerroman.info/kurz/izimmer.htm
A tu można zobaczyć okładkę i jedną ilustracje książki przygodowej, którą ilustrował właśnie Willy Werner:
http://www.abenteuerroman.info/tafeln/1 ... 90115d.htm
Jeżeli mogę jeszcze w czymś pomóc, to proszę pisać.
Pozdrawiam,
Magda

Re: Willibald Werner

06 lip 2010, 19:32

Witaj Magdo!
Bardzo Tobie dziękuję za okazaną mi pomoc. Dzisiaj znalazłam taką oto informację w Internecie;
Werner Willibald;geb. Namslau/Schlesien 1863 (1868 ?);dt. Ldsch. maler, Portr. fig., Graphiker, Illustrator WW1455-WW1454,
Pytanie czy to chodzi o tą samą osobę różnica w dacie urodzenia 5 lat ! no i miejsce urodzenia nie to.
Postanowiłam napisać do Muzeum w Gdańsku, które interesuje sie tym malarzem jako, że malował widoki Gdańska i być może mają jego prace w stałej ekspozycj. Może oni znaja biografię tego obywatela W M Gdańsk. Teraz będę cierpliwie czekała na odpowiedź. Jeszcze spróbuję sprawdzić Książkę adresową z 1938 r Gdańska, która byc może da mi odpowiedź czy tam mieszkał.
Serdecznie pozdrawiam
krysia
Odpowiedz