Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Trakt powidzki

03 sie 2010, 22:19

Czy wie może ktoś jak przebiegał trakt powidzki?

*Wojtek*

Re: Trakt powidzki

04 sie 2010, 21:30

Czy chodzi Ci wojtku1425 o trakt(szlak) solny i prasołów handlujacych solą i produkt ten transportujacych?

Re: Trakt powidzki

04 sie 2010, 22:24

Raczej tak, znalazłem w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, że przez miejscowość Ruchocin (gm Witkowo) przebiegał stary trakt powidzki. Niestety nie wiem co było transportowane tym szlakiem, Nie wiem nawet jak on przebiegał bo nie znalazłem żadnych map. Jeżeli Pan może to byłbym wdzięczny o informacje na temat: "trakt(szlak) solny i prasołów handlujacych solą i produkt ten transportujacych?"

Pozdrawiam
*Wojtek*

Re: Trakt powidzki

05 sie 2010, 15:54

[ OT ] Narazie od kilkunastu m-cy ,,zgłębiam'' Trakt Soly, wraz ze szlakami alternatywnymi) na trasie Bochnia - Warta - Kalisz. Kalisz swoje znaczenie i bogactwo zyskał dzięki soli i przywilejom królewskim z nią zwiazanym. Ba, nawet dzięki układowi drog wokol takich miast jak Częstochowa, Sieradz czy Kalisz można zaobserwowac ówczesną przestępczość celną. Prasołowie specjalizowali się w omijaniu punktow celnych i prawa składu. Wiem też że np. prasołowie ze Stawiszyna mieli także krolewskie ulgi celne np. w Burzeninie ( na S od Sieradza) i omijali Kalisz drogami przez Tłokinię Kościelną Ilno i Kokanin. Istnieją dokumenty, że Konin miał skład solny i handlował solonymi śledziami z Gdańskiem. Nie mozna wykluczyć kontynuacji tego szlaku na trasie przez Pyzdry do Gniezna i Mogilna i dalej w kierunku morza. W swoich dociekaniach kieruję się wynajdowaniem starych parafii, takich z XIII,XIV i późniejszych wiekow i tam wybieram wszelkie ślady istnienia handlu solą.
Temat r a d o c h a !
Życzę powodzenia.
--------------------------------------
Andrzej
Odpowiedz