Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

08 sie 2010, 19:39

Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska, Grontkowska, Grondkowska
Miejsce(a): Witkowo, Łopienno, Gniezno, Poznań

Szukam potomków Kazimierza Kleinschmidt (ur.15.11.1883 Witkowo) i Pelagii z d. Sobecka (ur. 1880 Łopienno). W latach 1904-1920 mieszkali w Gnieźnie, później w Poznaniu. Ich dzieci:
1.Kazimiera ur.01.03.1908 Gniezno
2.Zofia ur.15.05.1909 Gniezno
3.Janina ur.04.10.1910 Gniezno
4.Marian ur.06.02.1912 Gniezno
5.Jadwiga Irena ur.30.08.1920 Poznań
W dniu 7.3.1919 przeprowadzili sie z Gniezna do Poznania na ulice Kohlenstr 20/21 nastepnie od 12.06.1922 Ratajczaka 23.
Pelagia Kleinschmidt z d. Sobecka - była siostrą mego dziadka, Władysława Sobeckiego. Jej Matką a moją prababcia - była Marianna Sobecka z d. Grundkowska (Gruntkowska, Grątkowska, Grontkowska, Grondkowska)
Bardzo prosze o informacje. Lubomira

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

09 sie 2010, 15:16

Może w Nekli?
Michał

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

09 sie 2010, 20:30

Mam tylko takie wiadomości i miejsca, jak podałam. Rodzina mogła, oczywiście przenieść się do Nekli.
Niewykluczone, że Marian Kleinschmidt w czasie II wojny światowej był pilotem z 300 Dywizjonu "Ziemi Mazowieckiej". w RAF w Anglii i został zestrzelony podczas nalotu na Kolonię w dniu 29.06.1943. Cała załoga zginęła. Może to jego nagrobek znajduje się na cmentarzu przykościelnym w St. Pieters-Rode w Belgii, razem z pozostałymi. Groby ich znajdują się pod opieką lokalnego Towarzystwa Przyjaźni Flamandzko-Polskiej w Aarschot. Zgadza się miejsce, dzień i miesiąc urodzenia, jednak na nagrobku jest rok urodzenia 1914, zaś ja mam 1912. Stąd wątpliwości. Gdybyś miał jakieś informacje - będę wdzięczna.

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

16 sie 2010, 21:32

Niejaki Wlad (Władysław?) Kleinschmidt został uwolniony jako jeniec wojenny w Nekli, ur. 5.04.1908 w Oberhausen (uwaga -są to niemieckie nazwy często polskich miejscowości i mogą - choć nie muszą- mylić)

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

17 sie 2010, 09:08

Mało prawdopodobne, aby to był ktoś z tej rodziny, jednak wszystkie informacje mogą okazać się cenne. Dziękuje serdecznie!

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

03 gru 2010, 21:04

Już wiem na pewno, ze Marian Kleinschmidt był synem Kazimierza i Pelagii Kleinschmidt, był pilotem bombowym, brał udział w kampanii wrześniowej, dotarł do Anglii przez Rumunię, Francję i zginął (został zestrzelony nad Belgią) w czerwcu 1943 roku, podczas nalotu na Kolonię. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. (http://www.polishairforce.pl/_cmstpietersrode.html)
Najmłodsza siostra Mariana, Jadwiga, była przymusowo zatrudniona w zakładach Siemens od marca 1943r. (http://www.straty.pl)
W latach ok. 1934-1959 Pelagia i Kazimierz mieszkali w Kościanie, Pelagia tam zmarła.
Jeśli ktoś ma informacje na temat losów sióstr Mariana Kleinschmidta - bardzo proszę o przesłanie na adres lubmor@poczta.onet.pl

Re: Kleinschmidt, Sobecka, Grundkowska, Gruntkowska, Grątkowska,

22 sty 2011, 23:54

Witam,
dot. Grundkowskich:

Katarzyna Grundkowska ur. 1888 r. c. Marcina Grundkowskiego i Michaliny Bode, wyszla za mąż w 1918 r. za Wincentego Busslera s. Andrzeja i Franciszki.

Pozdrawiam
Marian
Odpowiedz