Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

"Utracił obywatelstwo polskie"

09 sie 2010, 23:38

Witam! :)

Natknąłem się na pewną przeszkodę w poszukiwaniach. Brat mojej prababci - Michał Kuś (ur.1893r.) wyjechał - wg opowieści rodzinnych do Niemiec.

Szukając w księgach ludności znalazłem taką informację:
"utracił obywatelstwo polskie pismo Pana Starosty Powiatowego w Kaliszu z dnia 18 XII 1933r.
L. AC 6/385 - "

Co zrobić z tym fantem? I czy jeśli taka dokumentacja się zachowała to czy można tam odnaleźć jakieś cenne informacje (np. gdzie mieszkał w późniejszym okresie?)

Z góry pięknie dziękuję! :)

Re: "Utracił obywatelstwo polskie"

10 sie 2010, 14:34

Kuba,
pewnie musiałbys się zapoznać z prawodawstwem II RP? pra-wuj musial spełniac określone warunki, ktore owczesna ustawa zamieniała na ,,pozbawienie obywatelstwa''. Może ,,z ducha'' nie czul się Polakiem, albo zostal na mocy wyroku pozbawiony praw obywatelskich, bo chyba za odpowiedz na pytanie - Kto ty jestś ? i usłyszeniu odpowiedzi - ,,Niemiec mały'' chyba obywatelstwa nie pozbawiano. Mógł zostac członkem mniejszości narodowej , a tymi mniejszościami bywało różnie.

------------------------------------------------------------
Andrzej

Re: "Utracił obywatelstwo polskie"

12 sie 2010, 12:24

Dzien dobry
kiedys kazdy Polak musial sie zrzec obywatelstwa polskiego, jezeli chcial miec niemieckie.
Prosze napisac do czerwonego krzyza.
strona imternetowa ksiazki telefonicznej pod we/ was /name wpisac Kus i kliknac na finden
wo nie trzeba nic wpisywac
zobaczy Pan 5 stron osob o nazwisku Kus

http://www.dasortliche.de
Zycze sukcesow
Odpowiedz