Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Rożnowo k. Obornik Wlkp.

17 sie 2010, 16:19

Witam!

Poszukuję informacji nt. życia w Rożnowie w latach 20 i 30 XIX w. Może ktoś z Was wie, czy z tego okresu zachowała się np. kronika kościelna? Interesuje mnie działalność ceglarska w Rożnowie w wymienionych latach. Wspomnę jeszcze, że przeglądałem już metryki kościelne w AAP.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Rożnowo k. Obornik Wlkp.

18 sie 2010, 10:53

Hej,

niestety nic nie wiem, ale też jestem zainteresowany pierwszymi dwoma dziesięcioleciami XIX wieku jeśli chodzi o życie w Rożnowie. Mój przodek Michał Tadrzyński był tam prawdopodobnie ekonomem w lokalnym majątku. Jeśli miałbyś jakieś informacje na ten temat, będę wdzięczny.

Re: Rożnowo k. Obornik Wlkp.

21 sie 2010, 21:23

Witam!
Oto co posiadam na temat wsi ROŻNOWO,położonej nad rzeką Strugą,lewym dopływem rzeki Warty,5 km od Obornik Wlkp.
Niegdyś istniały samodzielne Rożnowskie Huby i Rożnowskie Olędry ,obecnie wchodzące w skład
administracyjny Rożnowa.
W 1680 r,majątek rożnowski posiadali 4 -rej bracia Rożnowscy:Wawrzyniec,Jan,Stanisław i Wojciech,oraz Wacław Jabłkowski,w tym czasie istnieje szkoła i dom szpitalny /przytułek/
W XVIII wieku właścicielem wsi przez krótki okres jest Józef Grodzicki a w latach 1775-1797 Józef Gliszczyński.W tym czasie w Rożnowie był browar,gorzelnia,,2 młyny wodne,tartak,oraz rzemieślnicy:garncarz,kołodziej,krawiec,płóciennik,pilarz i szewc.
W 1841 r.na gruntach Rożnowa powstały 2 nowe folwarki:WALERIANÓW i ANTONIN.W tym czasie majątek należał do Hilarego Baranowskiego,u którego spędzał swe ostatnie lata FRANCISZEK MICKIEWICZ,brat poety/ zm.1862 r. przy kościele znajduje się grób /.
Wg statystyki z 1888 r w skład parafii liczącej 534 dusz ,wchodziły:Rożnowo,Marszewiec,Rożnowskie Olędry,Huby,Zaganka.
W latach 1920-22 i 1936-37 przeprowadzono częściową parcelację majątku.
Pierwszy kościól drewniany pw.św.Katarzyny powstał w 1399 r,został zburzony przez Szwedów w 1656 r a odbudowany w 1660 r ,przez Stefana Rożnowskiego i jego żonę Katarzynę z Branieckich.Rownież Stefan Rożnowski zbudował poza wsią, dużą kaplice św.Anny.
W miejsce której,w 1798 r zbudował następny właściciel ROŻNOWA,kasztelan biechowski Józef Gliszczyński,nowy ,barokowy kościół.Kościół ten przetrwał do naszych czasów.
Z Rożnowa pochodził Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski ,uczestnik wojny secesyjnej w USA,oraz gubernator stanów;Alabama,Floryda,Georgia,Wirginia, i Alaska.
Tu też urodził się w 1610 r. Mikołaj Skrzetuski h.Jastrzębiec,który posłużył za pierwowzór postaci Jana Skrzetuskiego ,w powieści "Ogniem i Mieczem " Henryka Sienkiewicza.
W średniowieczu Rożnowo,to gniazdo rodzinne rodów:Nowinów , Jastrzębców,Nałęczów Objezierskich.
Po wojnie Rożnowo zostało przejęte przez Skarb Panstwa,rozparcelowane a od 1953 r.powstała Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.

Informacje te podaje wg "Przewodnika - Oborniki i okolice" 1992 r wyd.I
aut.Mieczysław Brust,Stanisław Nowak
Wydawca:Towarzystwo Kulturalne Ziemi Obornickiej

Może te wiadomości będą w czymś pomocne.
Pozdrawiam

Ela P.

Re: Rożnowo k. Obornik Wlkp.

21 sie 2010, 21:33

Witam!

Dziękuję za informacje. Szkoda, że nie ma żadnej wzmianki o ceglarstwie w latach 20 XIX w. w Rożnowie.

Pozdrawiam
Jarek
Odpowiedz