Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

30 wrz 2010, 20:53

Witam serdecznie.
Nazwisko Swora nie jest mi obce w mojej rodzinie pochodzącej z Wielkoplski. Nie prowadziłem tego wątku rodziny, bo Stanisław Swora ożenił się z Agnieszką Pospiech, której losy rodziny śledzę. Pochodzą oni z Zalesia Małego koło Kobylina. Swora Stanisław był szewcem i zamieszkał w Górce koło Kobylina a później w Zdunach. Skąd przybył i jak daleko sięga jego historia, nie wiem. Rocznik 1921. Z opowieści jego krewniaków wynika iż był jedynakiem?
Nazwisko Sworowscy spotkałem czytając genealogię Konstantego Wolnego urodzonego w Bujakowie, parafii której śledzę losy mieszkańców przybyłych i opuszczających wioskę. Zaznaczyli swą obecność w zapisanych aktach urodzeń, ślubów lub zgonów.
W drzewie Konstantego Wolnego jego matką jest Ludwina Jarczyk. Nazwisko znane w parafii ale czy ma ona właśnie coś współnego z moimi Jarczykami? Nazwisko "żeńskie" zawsze daje dużo niepewnośći w poszukiwaniach, traci się za nazwiskim męża, co w poszukiwaniach jest bardzo trudne. Nie wiem dlaczego ale z ojca na syna zawsze jest łatwiej (przynajmniej w moim przypadku).
Pozdrawiam Andrzej Mieńko. Świętochłowice.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

01 paź 2010, 18:38

Andrzeju nie wiem co właściwie chciałeś się dowiedzieć? Sworowscy występują dość licznie w parafii Krobia jak i w sąsiedztwie. Zalesie Małe to parafia Pępowo (też okolice Krobii). Tu również są Sworowscy, Swora jak również Pośpiech. Rocznik 1921 co właściwie oznacza? Doprecyzuj swoje zapytania i wówczas może uda się udzielić odpowiedzi.

Pozdrawiam
Roman

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

01 paź 2010, 20:38

Na portalu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego też ktoś szuka Sworowskich.

http://kptg.pl/forum/viewtopic.php?t=480

Rodzina Swora mieszka też w Gnieźnie.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

02 paź 2010, 07:21

Witan serdeecznie.
Piszę to co mam myśli, ale właśnie odbiorca ma kłopot ze zrozumieniem mojego zapytania. Więc moja wiadomość miała dotyczyć tego, że w moim drzewie jest osoba o nazwisku Swora. Rocznik 1921 to jego data urodzenia. Sworowscy jak wspomnałem są powiązani z Konatantym Wolnym z Bujakowa.
Ale mnie własnie są potrzebne wiadomości o Pospiechach z około 1850 roku. Mam dokładną rozpiskę tych dat.

Valentinus Pospiech * 26.01.1844 Sroki + 02.02.1906 Zalesie Małe
akt zgonu nr 4/1906 USC Kobylin
Josepha Olejniczak * ~1850 Czeluścin (Gostyń) + 05.10.1913 Zalesie Małe
akt zgonu nr 33/1913 USC Kobylin, zgon zgłaszał syn – Jan
córka Marcina Olejniczaka i Balbiny z d. Polna
zgon Balbiny akt nr 9/1897 ;zgon Marcina akt nr 49/1898
ślub : wpis 2-4 / 1871 Pempowo (archiwum archidiecezji katolickiej Poznań)
on lat 26; ona lat 18
Przygotowywałem zjazd Rodziny Pospiech w Krotoszynie i zbierając dane w AP Leszno, USC Kobylin, Parafia Pępowo utknąłem właśnie na datach z tego okresu. Z ojca na syna właśnie łatwo zejść i szukać potomków po nazwisku POSPIECH. Dopiero na zjeździe najbliższa rodzina rozpisała wątek o pokrewieństwo dziewczyn, które to dwa małżeństwa odszukałem w AP Leszno. JARMUŻEK w Kobylinie i MAŁECKI z Pasierb.
Pozdrawiam Andrzej.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

02 paź 2010, 17:39

Tym razem podałeś sporo informacji. Zrobiłem małe wyszukiwanie w internecie:
Na stronie PP (Poznań Project)

http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php

znajdziesz informację potwierdzającą Twoje badania:
Parafia katolicka Pępowo [Pempowo], wpis 41 / 1871 zgodność: Pan młody: 100% Panna młoda: 100%
Valentinus Pośpiech (26)
Josepha Olejniczak (18)

Na stronie Genealodzy

http://geneteka.genealodzy.pl/

możesz znaleźć informacje:

L.p. Rok Poz. Imię Nazwisko Akt Miejscowość
2 1829 1471 Balbina Polny 103 Pępowo
90 1854 4957 Józefa Olejniczak 36 Pępowo
rodzice Balbiny: Jan i Jadwiga z domu Świtała
rodzice Józefy: Marcin i Balbina Polna
Na tej stronie nie ma indeksu dotyczącego Marcina Olejniczaka

Ponownie sprawdzając PP znajdziesz informację:

Parafia katolicka Pępowo [Pempowo], wpis 10 / 1851 zgodność: Pan młody: 60% Panna młoda: 100%
Martinus Oleyniczak (25) ojciec: Bartholomaeus, matka: Marianna Miedzińska
Balbina Makołayczyk z domu Polna (25) ojciec: Joannes, matka: Hedvigis Switelanka Dodatkowe informacje: vidua

Tak że życzę Tobie dalszych odkryć.

Roman

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

03 paź 2010, 12:57

Dzięki za informacje.

Tak mi się coś zdaje, że już Ci dziesiaj dziekowałem
meilowo na priywatny adres za rozpiskę Szczęsnych.

Pozdrawiam serdecznie.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

04 paź 2010, 17:23

Witam serdecznie! Jak rozumiem głównym poszukiwanym w tym wątku jest nazwisko Pośpiech. Ja chciałabym jednak wrócić do nazwiska Swora Sworowski i Wolny. 11 sierpnia 2010 roku założyłam w tym dziale wątek Sworowscy, gdyż Wanda Sworowska ( córka Anieli z Kasińskich i Juliana Sworowskiego) była żoną Konstantego Wolnego i są to moi dziadkowie. Nie udało mi się niestety poszerzyć wiadomości na temat Sworowskich, może jeszcze coś znajdzie się w Archiwum w Poznaniu. Chętnie w miarę moich możliwości odpowiem na pytanie Andrzeja z pierwszego postu dotyczące Jarczyków - proszę o szczegóły jakich ewentualnie szukasz powiązań z prababcią Ludwiną?
Pozdrawiam Ania Kwaśny

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

04 paź 2010, 18:28

Witam serdecznie Pani Aniu.

Nazwisko Jarczyk występuje w dwóch rodzinach, w różnych latach. Próbowałem to poskładać, ale są braki 20 letnie (1840 - 1860 w Archiwum Racibórz z parafii Bujaków) więc to co mam jest tylko wypisem z aktu:

1. ślub Marianna Dryja i Wawrzyniec Widuch akt ślubu 2/1881 Bujaków
rodzice Marianny to Gregorius Dryja i Johanna Jarczyk.
Sprawdziłem ur. Gregoriusa to rok 1823, Johanny nie znalazłem. Dzieci, które mieli to
przedział lat 1858 - 1868.

2. zgon Frnciszki Nowroth z domu Jarczyk w dniu 04.06.1948 lat 86 i pół poz.8 str.8. księgi
zgonów parafii Bujaków (ur. ok. 1862)
rodzice Jan Jarczyk i Janina Krall.

Pozdrawiam serdecznie Andrzej.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

05 paź 2010, 22:54

Panie Andrzeju!Do nazwiska Pospiech w par.Pępowo mam takie dane:
1.Zgon Siedlec 17.10.1836 Akt 42 Zofia Krayczka z d.POSPIECH lat 63,zostawiła 5 dzieci:bliźnięta Andrzej i Joanna l.26;
Józef l.18;Piotr l.15,zmarł 01.04.1837 w Siedlcu;B[arbara?] l.10.
Przy zgonie Piotra podani rodzice:Mateusz i Zofia Pospieszanka.

2.Poznan-Project wpis 2a/1871: W moim drzewie.
Andrzej Krajka (33) Mieszkali w Pasierbach
Elżbieta Pośpiech (22)
Chrzestnymi ich dzieci z Pośpiechów byli:Jan,Agnieszka,Kasper,Józefa,Józef P.z Raszew,Apolonia P.z Kołaczkowic,Marianna,Antonina.

3.PP wpis 7/1830 W moim drzewie
Nicolaus Pospiech (25) [ur.1805] zm.16.09.1853 w Pępowie
Józefa Kraykowa (30) wdowa
Mieli dzieci:Agnieszkę ur.1832
Elżbietę ur.1834 zm.1835
Jana ur.1836
Franciszka ur.1840
Antoniego ur.1844
Grzegorza ur.i zm.1850

Antoni ożenił się 1868r.z Jadwigą Rogalka z Siedlca,są w PP
Franciszek ożenił się 1862r.z Franciszką Woźniak w Wilkoniczkach

Szukam kontaktu z tą rodziną Pośpiechów,ponieważ żona Mikołaja-Józefa jest moją praprababcią,a jej syn z 1.małżeństwa z Piotrem Krajką też Piotr,jest moim pradziadkiem.
Ktoś z tych Pośpiechów przed wojną mieszkał w Rawiczu,jego synowie byli bankierami.
Jeśli coś wiesz,daj znać.
Pozdrawiam.
Barbara Król z d.Krajka
Ostatnio edytowano 06 paź 2010, 20:44 przez pepowianka, łącznie edytowano 1 raz

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

05 paź 2010, 23:34

Jeszcze do Andrzeja.
W geneteka.genealodzy pl jest w urodzeniach 183 Pospiechów,w tym osoby,którymi jesteś zainteresowany,np.przy Walentym jego rodzice.
Gdzie jest Bujaków?
Pozdrawiam.
Barbara

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

06 paź 2010, 19:01

Witam serdecznie i pozdrawiam dobrych ludzi Wielkopolski, mogę tak śmiało napisać, bo dzieciństwo spędziłem właśnie w waszych rejonach. Jak mam chwilę wolnego to odwiedzam strony rodzine mojej matki: Zalesie Wielkie, no i wszystkie okoliczne wsie i miasteczka.

Bujaków leży koło Mikołowa w Śląskim województwie, skąd pochodzi moja żona Ślązaczka z dziada pradziada. A ja, ja jestem urodzonym w Rudzie Śląskiej dzieckiem z Polski. Moje rodzinne hasło, które mój wój wymyślił to: "Jeden z Prus drugi z Rus, a diabeł ich do kupy zniósł". Ten z Prus to ewangielik, a z Rus to prawosławny, tyle udało mi się ustalić do roku 1836 w obu rodzinach.

Wracjąc do Pospiechów to dzięki za info. Wiem, że ich jest mnóstwo i pomału ich rozpracowuje. Z dwólch Tomaszów w skorowidzu zgonów, oba są moje. Tak założyłem, a Pan Bartek podpowiedział mi abym zdobył akt zgonu Tomasza Pospiecha właśnie poprzez AP Leszno. Na samym "gdybaniu" za daleko nie zajadę. Akt już jest odnaleziony w USC Kobylin, a ja błędnie oceniałem na Pępowo. Parę dni na kasę poczekać i email zwrotny, więc będę mądrzejszy o jedną gałąź. To by było na tyle.

Pozdrawiam serdeczne. Andrzej.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

06 paź 2010, 21:02

Jeszcze jeden Pospiech w moim drzewie:
PP wpis 36/1888
Józef Pospiech (28) wdowiec
Antonina Biernacka (17)
Mieszkali w Raszewach.Mieli dzieci:Jadwigę ur.1889,
Apolonię ur.1891
Juliannę ur.1900
Jana ur.1902 ożeniony w Smolicach 1930
Mariannę ur.1904 wydaną w Smolicach 1928 za Józefa Sierpowskiego
Agnieszkę ur.1909
oraz Stanisławę i Stanisława zmarłych w dzieciństwie.

Pozdrawiam
Barbara

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

13 lip 2011, 22:41

Witam serdecznie.
Nazywam się Robert Pośpiech i rozpoczynam swoje poszukiwania więc bardzo proszę o wyrozumiałość.
Widzę , że w tym wątku toczy się dyskusja m.in. w poszukiwaniu nazwiska , którym ja też się posługuję :)
Jak wspomniałem dopiero zaczynam poszukiwania i nie bardzo wiem gdzie się zaczepić. Poszukuję pradziadków z miejscowości Czastary Ignacego i Franciszkę Pośpiech (z domu Adamska) jest to ostatni ślad jaki posiadam. Ich syn Jan Pośpiech (*30.04.1913, +08.12.1979) - to mój dziadek miał żonę Genowefę Pośpiech (z domu Jańczyk *06.10.1919, +23.09.1978).
Czy mógłbym prosić o jakieś wskazówki jak rozpocząć poszukiwania? Będę bardzo wdzięczny z jakiekolwiek informacje lub sugestie.
Pozdrawiam
Robert

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

12 kwi 2013, 14:31

Dzien dobry

Ja jestem wnukiem Władysławy Pospiech córki Józefa i Antoniny Biernackiej.

kilka danych o rodzinie:
Józef i Antonina mieli dzieci:
Zofia Pospiech (1895-1955) wyszła za mąz za Jana Sworowskiego
Jadwiga ( 1894-1944) wyszła za maz za Franciszka Mikołajczyka
Władysława Pospiech ( 1896-1972) wyszła za mąz za Romana Toporowicz ( drzewo na stronie www.toporowicz.eu)
Jakub Pośpiech ( 1900-1970) zona Anna
Jan Pospiech (1902-1973) zona Klara mieszkał w Smolicach 2 dzieci.
Maria Pospiech ( 1903 - ?)
Antonina ( 1906-1965)
Józef Pospiech (1917- 1982) imienia zony nie pamietam, trojka dzieci mieszkał w Płaczkowie.

w albumie starych zdjęc mam zdjęcie Alojzego Pośpiecha. na stronie Toporowiczów w galerii tez kilka zdjęc z Raszew

pozdrowienia

Zbigniew Toporowicz

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

14 kwi 2013, 00:12

Witaj Zbyszku.
Chyba jesteśmy krewnymi. Antonina Biernacka jest siostrą mojego dziadka Piotra Biernackiego II (1876-1932).
Józef Pospiech i Antonina mieli 13 dzieci.Będę sprawdzać rozbieżności w urodzeniach dzieci między Twoimi datami a moimi podanymi tutaj 06.10.2010 r.
Toporowiczów drzewo oglądałam tutaj: toporowicz.eu/viewpage.php?page-id=7
Na Forum jest jeszcze Wojtek Flaga też związany z nami rodzinnie przez Sierpowskich.
Obejrzałam Twoją stronę.Podoba mi się.
Pozdrawiam z Wrocławia.
Barbara Król z d.Krajka

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

14 kwi 2013, 09:51

Dzień dobry Barbaro

dziękuje za informacje i mam nadzieje ze uda sie wszystko porównać. Ja obecnie pracuję w Norwegii ale z Wrocławiem byłem i jestem
związany. 20 lat mieszkałem na karłowicach.
Sierpowskich z Szkaradowa i Płaczkowa znam. Pamiętam ich

pozdrowienia

Zbyszek

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

14 kwi 2013, 09:54

Witam serdecznie,

przeczuwałem, że to strona Basi. Może i ja kiedyś spotkam swoich.

Pozdrawiam serdecznie Andrzej Mieńko.

Re: Sworowscy - drzewo genea. Konstantego Wolnego z Bujakowa

17 maja 2016, 12:56

Witam
W wątku nazwiska Pośpiech - jestem prawnukiem Walentego Pośpiech (ur.1872 w Witoldowie) i Marianny z d. Lorek (ur. 1872 w Domachowie), Ojcem Walentego był Michał Pośpiech (ur. 1839 w Strzelcach Wielkich) a matką Józefa Pośpiech z d. Bugusz ( ur. 1842). Z kolei ojcem Michała był Błażej Pośpiech ur. 1805, zm. 1866 w Domachowie a żoną Błażeja była Katarzyna z d. Biderman ur 1814.
Wdzięczny będę gdy ktoś mający te osoby w swoim drzewie odezwie się do mnie :)
Pozdrawiam
Krzysztof
Odpowiedz