Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ksiądz Antoni Szwarc

04 paź 2010, 09:26

Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat księdza Antoniego Szwarca (ur. 14.12.1869 w Kruszwicy). W wyszukiwarce księży figuruje Antoni Schwarz z Kościana, ale to nie ta osoba. 2 lutego 1910 roku w Kruszwicy odbył się ślub Pelagii Wiśniewskiej ze Stanisławem Woźniakiem, którego udzielił ksiądz Antoni Szwarc. Pelagia była siostrzenicą Antoniego. Ponadto nieżyjąca już matka mojego krewnego w wypominkach wspominała księży Michała i Antoniego Szwarców (Michał był bratem Antoniego starszym o 15 lat). Gdzie słuzył Antoni? Kiedy i gdzie byl wyświęcony? Kiedy i gdzie zmarł?

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 15:06

Dziwna sprawa z tym księdzem. Brak go w obu dostępnych na naszym portalu elenchach. Może był inkardynowany do innej diecezji...?

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 15:44

Albo zakonnik, zwłaszcza z jakiegoś nowszego zgromadzenia, bo gdyby był jakimś bardziej tradycyjnym, to pewnie by pamiętano, że był "ojcem".
Łukasz

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 16:08

Z tym księdzem jest faktycznie dziwna sprawa, gdyż w 1931 roku w Paryżu odbył się chrzest podobno jego wnuczki! Pisałem o tym na http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=1819&p=15249&hilit=szwarc#p15249. Bratanek Antoniego - Marian był na tym chrzcie chrzestnym (mam tę informację od córki Mariana). Jednak inni członkowie rodziny utrzymują, że Antoni Szwarc był księdzem (o czym może świadczyć chociażby zapis przy ślubie jego siostrzenicy). Biorę pod uwagę zrzucenie sutanny, ale nie pasują mi do tego wymienianki roczne w intencji śp. księdza Antoniego Szwarca. Z drugiej strony nigdzie nie znalazłem informacji o swięceniach Antoniego.

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 16:11

Może się "oksiężył" (jak dawniej mówiono) jako wdowiec po odchowaniu dzieci?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 20:19

W " Schematyźmie Kościoła Rzymsko-Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej " z 1925 r. w Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej figuruje ks. Antoni Szwarc ur. w 1869 r i wyśw. w 1897 r., ale w diecezji lwowskiej w miejscowości Kuropatniki . Może to ten poszukiwany ?

http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=6986&dirids=1

Ewa

Re: Ksiądz Antoni Szwarc

05 paź 2010, 21:30

Ewo!!!

Bardzo dziekuję za ten link! Będę drążył temat. Zgadza się imię, nazwisko i rok urodzenia - tylko co on robił na kresach, że nikt w rodzinie o tym nie wiedział.
Odpowiedz