Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Biskup Stanisław Wojciech Okoniewski

31 paź 2007, 13:05

Witam!

Poszukuje jakichkolwiek informacji na temat rodziny biskupa chełmińskiego Stanisława Wojciecha Okoniewskiego zmarłego w 1944 roku w Lizbonie. Jestem jego krewnym, niestety ulotna pamięć ludzka spowodowała, że dziś nikt już nie wie dokładnie, jakie to pokrewieństwo. Biskup Okoniewski był prawdopodobnie kuzynem mojej prababki 2 stopnia Zofii Oleszak z domu Okoniewskiej. Jego brat był założycielem i dyrektorem Polskiego Radia w Poznaniu. Sam biskup był siostrzeńcem prymasa Polski Edwarda Likowskiego. Jeśli jest ktoś, kto jest spokrewniony z tą rodziną lub posiada na jej temat jakieś informacje - proszę o kontakt.

31 paź 2007, 19:02

Jesteś szczęśliwcem, Marku Aureliuszu. Tak naprawdę wolelibyśmy poznać Twoje prawdziwe imię :wink:
Szczęśliwcem dlatego, że na naszym rocznicowym spokaniu jeden z naszych zacnych prelegentów - ks.dr Leszek Wilczyński rozprowadzał zredagowany przez siebie i Hieronima Szatkowskiego drugi tom (I-O) Słownika biograficznego "Księża społecznicy w Wielkopolsce 1894-1919".
Właśnie tam, na ósmym miejscu od końca znajduje się obszerny, cztery strony liczący biogram ks. Stanisława Wojciecha Okoniewskiego (1870-1944), proboszcza w Bninie i Kościelcu, następnie biskupa chełmińskiego.
Autorem biogramu jest Hieronim Szatkowski.
S W Okoniewski urodził się 21 IV 1870 w Popowie Starym w parafii Wilkowo Polskie ( między Wielichowem a Śmiglem w diecezji poznańskiej) .
Był jednym z dziewięciorga dzieci nauczyciela Jana i Stanisławy z Likowskich (stryjecznej siostry abpa Edwarda Likowskiego)
[.....] Zmarł w Lizbonie 1 V 1944 roku.

Pozdrawiam.
Jerzy

biskup...

01 lis 2007, 17:54

Dziękuje bardzo za te informacje. Okazały sie bardzo pomocne. Swego czasu kontaktowałem się z Włodzimierzem Okoniewskim - znanym poznańskim księdzem. Jest on bratankiem biskupa Okoniewskiego. Niestety, nie posiadał on zbyt obszernej wiedzy na temat swojej rodziny. Informacja o miejscu urodzenia biskupa Okoniewskiego jest dla mnie bardzo cenna. Wiedziałem, że urodził się w Popowie - ale jakim Popowie!? To był problem.
Zastanawia mnie, czy może ktoś posiada kontakt do Pana Hieronima Szatkowskiego? Może byłby on w stanie bardziej mi pomóc?

A teraz kilka słów o sobie - nazywam się Mariusz Skrobała. Mam 21 lat. Pochodzę z Osiecznej k/Leszna, obecnie studiuję i mieszkam w Warszawie. Od co najmniej 5 lat zajmuje się tworzeniem mojego drzewa genealogicznego. Jak na razie mam w nim ok. 1500 osób a najstarsza data to rok 1736 - rok urodzenia mojego pradziadka 5 stopnia Wojciecha Jagodzińskiego z Osiecznej.
Drzewo genealogiczne prowadzę zarówno ze strony ojca, jak i matki. Ze strony ojca to rodzina Skrobałów z Osiecznej i pobliskiego Łoniewa, rodzina Grysów z Targowiska, Krupka z Bukówca Górnego, Tomowiaków z Boguszyna, rodzina Kapałów z Wydaw (byli chazakami) oraz bardzo duża gałąź pochodząca z Lipska nad Biebrzą na Podlasiu niedaleko Augustowa - tam jestem spokrewniony lub posiadam przodków w rodzinach Bartoszewiczów, Korniłowiczów, Bućków i Trzasków.
Ze strony mamy to przede wszystkim przodkowie z samej Osiecznej - rodziny żyjące przez pokolenia w tym mieście od XVIII wieku: Klein, Hoffmann, Juchniewicz, Łukaszewscy, Jagodzińscy, Matuszewscy, Dolatkiewicz, Ślascy. Oraz linia poznańska - Oleszak, Okoniewski (z której wywodzi się biskup Okoniewski), Ludwicki, Sławiński, Pażdowski, Rogaliński.
Pobieżnie opisałem swoje drzewo genealogiczne - być może ktoś również jest spokrewniony z którąś z tych rodzin. Jeśli tak to proszę o kontakt. Co do bardziej szczegółowych problemów i informacji - wkrótce na forum.

Re: Biskup Stanisław Wojciech Okoniewski

29 kwi 2008, 12:50

Nie wiem, czy jeszcze tu zaglądasz, bo mam kilka informacji o rodzinie Okoniewskich - niestety są mało precyzyjne, ale może przydadzą się?
Prababka mojego męża, Joanna, była z domu Okoniewska. Wiemy, że była krewną biskupa Okoniewskiego (niestety nie wiemy w jaki sposób spokrewnioną). Miała siedmioro rodzeństwa (m.in. Kazimierę, która wyszła za Skrzypkowskiego, gospodarza, mieli córkę Irenę; Alojzego, był dentystą, ożenił się z Lothe Fischer pianistką, mieli synów Stefana i Romana oraz córkę Ritę po mężu Paskuszyński, ich dzieci to Aleksander i Zbigniew). Joanna Okoniewska wyszła za Feliksa Fonroberta, aptekarza z Lubawy, mieli córkę Helenę po mężu Hirsch i wnuki Waldemara i Romana.
Niewiele wiemy, więc bylibyśmy wdzięczni gdybyś również udostępnił nam wiadomości, które posiadasz na temat rodziny Okoniewskich.

Pozdrawiam serdecznie,
Magda

Re: Biskup Stanisław Wojciech Okoniewski

29 paź 2015, 17:38

Witam serdecznie forumowiczów. W mojej rodzinie pojawiają się Okoniewscy/Okonieszczak z okolic Śmigla,(Drzeczkowo, Wilkowo Polskie. Benedictus Okonieszczak żonaty z Marianną Jakubowczanką. Proszę o kontakt jeśli występują u Was Jakubowscy, Zugiehoer, Bischoff/Biszof, Sztor. Nie mogę tej rodziny rozpracować. Zwłaszcza, że strasznie wędrowali. Potrzebuję takie nazwiska jak:

Antonius Jakubowczyk żonaty z Agnes Pietrząka ślub Górka Duchowna, druga żona Marianna Biszowna
dzieci: Melchior i Marianna

Melchior ur1839 Górka Duchowna zm 09. 09.1900 Radomicko, żonaty z Barbarą Zugehor

dzieci:Stephan, Józefa, Stanisława i Józefat znam tylko daty urodzin a dalej nie wiadomo co się z nimi działo.
Stefan ur 08 grudzień 1878 Radomicko o godz. 8.00 (zgłosił Antoni Wojciechowski) w dniu narodzin Stephana jego ojciec Melchior przebywał w Hern (Niemcy) jego mam wyprowadzonego. zmarł we Francji mój bezpośredni przodek ;-).
Józefa ur 23 wrzesień 1882 Radomicko
Stanisława ur 01 wrzesień 1885 Radomicko
Józefat ur 19 luty 1876 Radomicko
Trzy ostatnie dzieci niewiadoma. :-(

Jeśli chodzi o rodzinę Kapałów z Wydaw proszę o kontakt ;-) zdjęcia czekają ;-)

Pozdrawiam Hanna

Re: Biskup Stanisław Wojciech Okoniewski

06 sie 2016, 02:53

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 8598&tab=3
Materiały genealogiczne wielkopolskich rodzin nieszlacheckich XVI-XX w. (ułożone alfabetycznie według nazwisk)
występują nazwiska:

część 2:
Okoniewski -od str.50, 52-55
Odpowiedz