Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

GRYGIEL

18 paź 2010, 23:08

Poszukuję osób o nazwisku GRYGIEL.
Mój pra pra pra dziadek Bonawentura Grygiel przybył z 3 braćmi z Wągrowca pod Poznaniem do pod częstochowskich wsi (Miedźno, Kołaczkowice) na początku XIX wieku.

pozdrawiam
Grzegorz

Re: GRYGIEL

19 paź 2010, 08:01

Witam !

Rodzina o nazwisku GRYGIEL jest spokrewniona z Formanowiczami. Podpułkownik Antoni Grygiel (1900-1992) - powstaniec wielkopolski (tu biografia => http://www.formanowicz.pl/drzewo/monogr ... 10401.html), ożenił sę z Formanowiczówną. Na mojej stronie, przez link => http://www.formanowicz.pl/drzewo/osoby/os10401.html, dotrzesz do Jego rodziców, dzieci i wnuków o interesującym Cię nazwisku.

Re: GRYGIEL

19 paź 2010, 12:30

Dziękuję Panie Mariuszu,

Trudno tu jednak powiązać jakieś pokrewieństwo. Wiem tylko, że mój pra pra pra dziad Bonawentura Grygiel
przybył na początku 19 wieku wraz z 3 braćmi, których imion nie znam z jakiejś wioski z pod poznańskiego Wągrowca na tereny Częstochowy, mieszkał w Hucie Starej, Cegielni, Miedźnie / to wiem z akt urodzeń jego synów /.

Jak szukać przodków Bonawenturego? z akt jakich wągrowskich parafii korzystać?

pozdrawiam
Grzegorz

Re: GRYGIEL

19 paź 2010, 12:53

Grzegorzu !

Tu sobie nie "panujemy" :)

Przypuszczam, że na początku XIX w. w Wągrowcu była jedna parafia katolicka. Nie badam tych terenów - może ktoś bardziej je znający potwierdzi moje przypuszczenia (lub im zaprzeczy).
W każdym razie w Poznań Projekt są dwa wpisy z tej parafii:

Parafia katolicka Wągrowiec [Wongrowitz], wpis 2 / 1841
Michael Grygier (26)
Marianna Wasielewska (19)

Parafia katolicka Wągrowiec [Wongrowitz], wpis 2 / 1847
Antonius Grygier (23)
Marianna Buske (23)

Mogą być one dla Ciebie punktem zaczepienia do dalszych poszukwań.

Re: GRYGIEL

19 paź 2010, 13:03

Dziękuję Mariuszu!

Jestem tu nowy, stąd nieznajomość zasad tu panujących i to " panowanie" ... :) deko też trudno mi się tutaj odnaleźć stąd też wielkie dzięki za te 2 wpisy ... dla mnie bardzo ważne bo stanowiące punkt zaczepienia :D

pozdrawiam
Grzegorz

Re: GRYGIEL

19 paź 2010, 18:51

Witam serdecznie!
Na początku XIX wieku w Wągrowcu była rzeczywiście jedna parafia katolicka-była to dzisiejsza fara.Natomiast ok.1830 r.erygowano klasztor,który dziś nazywają wągrowczanie spalonym.Na początku swego funkcjonowania określano go mianem parafii łęgowsko-tarnowskiej(od nazw okolicznych wsi).Jednakże do tej parafii należały też niektóre wągrowieckie osiedla.
pozdrawiam
Edyta
Odpowiedz