Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 15:11

Witam Was, czy może ktoś z Was się orienntuje czy kiedyś w PL była miejscowość któa się nazywała Fohlenhof. Już mówię o co chodzi. W konću dokopałam się do niemieckiego aktu zgony mojego przodka urodzonego (tak myślałam do tej pory w PL) na akcie widnieje: "ur 4 Dezember 1892 in Fohlenhof, Krs Eichenbrück" Niestetty nie mogę nic znaleźć oprócz tego że podobna miejscowość jest na Bayerach co mi trochę nie pasuje. BYć może jest polski odnośnik tej nazwy..cała reszta rodzeństwa urodziła się w wielkopolsce.

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 15:32

Witaj Marto!
Fohlenhof to niemiecka nazwa Pawłowa a Eichenbrück to Wągrowiec.
Pozdrawiam!
Leszek

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 15:45

Witam.
Można dodać , że nazwy te obowiązywały w czasie okupacji 1939-1945.
Grzegorz

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 18:28

dziękuję dziękuję dziękuję;)):):)

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 18:29

a w 1982 należało pod wielkopolskę?:):)

Re: Fohlenhof Polska czy niemcy

06 lis 2010, 18:58

Witaj.
W 1982 tak, choć zapewne chodziło Ci o rok 1892. W tymże roku również była to Wielkopolska, niestety pod zaborem pruskim.

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

06 lis 2010, 20:59

JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKIE ODPOWIEDZI!:)

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 16:27

Co dalej robić? Napisałam do archiwum państwowego poznań oddział w pile i niesttey w księdze urodzeń z tej miejscowości i z tą datą nie ma wpisu o tej osobie. Gdzie mam szukać aktu urodzenia. Podpowiecie?

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 16:50

Akta z powiatu Wągrowiec są w "Archiwum Państwowe w Poznaniu
Oddział w Gnieźnie" :)
Leszek

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 17:45

Dziękuję, widocznie pani z Urzędu Stany Cywilnego Wągrowiec wprowadziła mnie w błąd i kazała szukać w odziale Piła. Spróbuję:)

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 18:35

Nie, akurat akta USC z okolic Wągrowca są rzeczywiście w Pile (nie całego powiatu, bo np. akta USC Skoki znajdują się w Poznaniu...).
Łukasz

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 19:03

Czyli podsumowując: albo jestem w posiadaniu złych informacji lub mam szukać w Poznaniu lub Gnieznie?

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

08 lis 2010, 19:30

Teraz widzę, że to Pawłowo należało do USC Rejowiec, czyli akta są w Poznaniu. Samo południe pow. wągrowieckiego należało w latach 1975-1998 do woj. poznańskiego, a nie pilskiego, stąd te urzędy oddawały akta do AP w Poznaniu.
Łukasz

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

04 sty 2011, 12:39

Witam jeszcze raz, doczekałam się skanów dokumentów z APP. Na jednym z aktów urodzenia z 1909 istnieje nazwa miejscowości Libau o ile dobrze doczytałam. Czy ktoś wie gdzie to jest?:)I jaki jest odpowiednik polskiej nazwy. Zakładając że to polska miejscowość...ale sądze że tak.

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

04 sty 2011, 16:23

Libau to Łubowo:) No tak,ale ze mnie gapa

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

04 sty 2011, 17:15

Sam jestem ciekaw, gdzie Libau lezy, bo na kaliskim cmentarzu znalezlismy plyte nagrobna p. Karla Loewenberga rodem z ... Libau.

Obrazek

Pozdrawiam Andrzej

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

04 sty 2011, 18:08

sobieray napisał(a):Sam jestem ciekaw, gdzie Libau lezy, bo na kaliskim cmentarzu znalezlismy plyte nagrobna p. Karla Loewenberga rodem z ... Libau.

Pozdrawiam Andrzej



W tym wypadku to z pewnością Lipawa w Kurlandii (dziś Łotwa).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lipawa

Łubowo pod Gnieznem nazwę Libau dostało dopiero w okresie bismarckowskim, chyba koło 1890.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Fohlenhof polska czy niemcy

05 sty 2011, 13:59

Lukaszu, dzieki serdeczne - byly Akademii docencie :). Tak trzymaj!
Herr Loewenberg , to nie pierwszy na naszym CE-A kurlandczyk. Nie bede rozszerzal by nier offtopowac dalej.
Pozdrawiam
Andrzej de Galkow Minor
Odpowiedz