Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Prośba o pomoc w identyfikacji zdjęcia, stowarzyszenie?cech?

20 lis 2010, 18:09

Uprzejmie proszę o pomoc w identyfikacji zdjęcia. Może ktoś będzie miał jakiś pomysł, trop, który naprowadzi mnie na identyfikację tego zagadkowego zdjęcia z rodzinnego albumu.
Czas? Myślę, że zaraz po II wojnie światowej - może identyfikacja mundurów dwóch wojskowych naprowadzi na jakiś trop?
Miejsce? Prawdopodobnie Swarzędz, ewentualnie Poznań, może też być rejon Nowy Tomyśl, Opalenica, Buk, może Kostrzyn - niestety to również domysły.
Osoby? Przypuszczam, że jest to jakieś stowarzyszenie, bractwo, może cech rzemieślniczy?

Rzecz charakterystyczna - większość panów trzyma w dłoniach paprocie z kwiatami (goździki?). Może jakieś święto, symbol. Pomyślałam o święcie Matki Bożej Zielnej, Św. Jana, ale to chyba nie ten trop.

Obrazek

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji zdjęcia, stowarzyszenie?cech?

20 lis 2010, 20:21

Witaj

Nie chcę Ci nic sugerować, ale te furażerki bardziej mi "pasują" do furażerek z czasów wcześniejszych./przed II WŚ/
Sztywny kołnierzyk munduru wydaje mi się, że to potwierdza.

Pozdrawiam
Jerzy

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji zdjęcia, stowarzyszenie?cech?

20 lis 2010, 21:07

Witam,
również nie zamierzam niczego sugerować, ale o ile sobie dobrze przypominam "paproć" to jeden z symboli masońskich...?
Pozdrawiam, Regina

Re: Prośba o pomoc w identyfikacji zdjęcia, stowarzyszenie?cech?

21 lis 2010, 13:36

jerzy1959 napisał(a):Witaj

te furażerki bardziej mi "pasują" do furażerek z czasów wcześniejszych./przed II WŚ/
Sztywny kołnierzyk munduru wydaje mi się, że to potwierdza.


Dziękuję, rzeczywiście chyba można datować to zdjęcie na wcześniejszy okres. Zasugerowałam się tymi prochowcami, w które jest ubranych kilku mężczyzn.

reynavis napisał(a):Witam,
również nie zamierzam niczego sugerować, ale o ile sobie dobrze przypominam "paproć" to jeden z symboli masońskich...?

brzmi trochę sensacyjnie, tylko, czy masoni by się tak jawnie fotografowali? Chociaż z drugiej strony... pradziadek i prapradziadek byli budowniczymi... może jakieś powiązania wolnomurarskie? Tylko, że na zdjęciu to nie oni.
Na razie optuję za jakimś bardziej prozaicznym rozwiązaniem tej zagadki. Może jakieś bractwo religijne?
Odpowiedz