Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 18:24

Witam.
Poszukuję informacji o Andrzeju Szwed (Andreas Schwedt) i Teresie (Theresa) Witkowskiej. Byli oni rodzicami Stanisława (Stanislaus) Szweda, który 04.06. 1898 roku wziął ślub z Apolonią Dobersztyn.

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 21:06

W bazie Poznan Project jest ślub z podobnym nazwiskiem pana młodego:


Parafia katolicka Wenecja, wpis 1 / 1866

Andreas Szwedzinski (24) ojciec: Joannes Szwedzinski, matka: Rosalia Gora

Theresia Witkowska (17) ojciec: Nicolaus Witkowski, matka: Marianna Derezinska


Być może to ten, którego szukasz.

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 21:10

A idąc dalej tym tropem i korzystając znowu z bazy PP znajdujemy coś takiego:

Parafia katolicka Szczepanowo, wpis 17 / 1825

Joannes Szwed (22) ojciec: Matthias, matka: Helena

Rosalia Garzonka alias Gaura (17) ojciec: Andreas Gaura, matka: Agnes

oraz

Parafia katolicka Wenecja, wpis 6 / 1836

Nicolaus Witkowski (21) ojciec: Adalbertus Witkowski, matka: Barbara

Marianna Derezinska (20) ojciec: Valentinus Derezinski, matka: Marianna

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 22:15

Witaj.
Dziękuję za trop. Widziałem te wpisy, ale pomyślałem czy może ktoś jest tu ze "Szwedów" i może wie więcej. Poza tym nie wiem czy jest możliwość takiej ewolucji nazwiska: Szwedziński-Schwedt-Szwed. Chociaż kto wie...

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 22:23

Macieju!

Jak najbardziej jest możliwość ewolucji nazwiska!
Podam przykład ze swojego podwórka: Piotrowski był kiedyś Pitrowskim a jeszcze wcześniej Piterem. Że nie wspomnę o Piątkach, którzy następnie przekształcili się w Piątyszków!

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 22:36

W sumie racja...inny przykład: Doborusztyn-Dobberstein-Doberstein-Dobersztyn.
A swoją drogą to szkoda że nie ma skanów tych aktów :( (wiem stare dokumenty, dużo ich a co za tym idzie praca na wieki aby je wprowadzić do bazy).

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 22:42

Pewnie, że szkoda ale powiem szczerze, że ja najmilej wspominam wizyty w archiwum.
Choć nie ukrywam, że przeglądanie skanów w domowym zaciszu zapewne ma więcej plusów :)

Re: Ród Szwedów (Szwed)

20 lis 2010, 22:47

Największy plus to czas. W archiwum jest OK (ten stary papier czerpany:))

Re: Ród Szwedów (Szwed)

14 gru 2010, 21:47

W Czerlejnie natknęłam się na Teofila Szwedta, jego żonę Mariannę i ich dziecko Jadwigę
http://szukajwarchiwach.pl/skan/widok/2 ... ug-y2SJ1w/

Może to jakiś ślad?

Re: Ród Szwedów (Szwed)

15 gru 2010, 21:11

Nie wykluczam tego tropu, aczkolwiek Szwedów trochę jest, więc trudno mi na chwilę obecną powiedzieć czy ta gałąź rodziny. Nie mniej dziękuje za ten trop:)

Re: Ród Szwedów (Szwed)

19 gru 2010, 00:02

Znałem panią Szwed z moich okolic - dożyła (o ile dobrze pamiętam) 102 lat!

W Grodzisku Wlkp chrzestną w 1823 jest

19 gru 2010, 10:43

Antonia Szwedowa uxor agricola(żona rolnika)z Lasówek(to parafia Bukowiec)

Re: Ród Szwedów (Szwed)

05 gru 2011, 15:49

Witam.
Szukam wiadomości o moich przodkach, Michał Szwed ur. w 1821r zawarł związek małżeński w 1844 r. w Lubaszu ur. w 1820 r.z Franciszką Ciesiółka. Ich syn Andrzej Szwed ożenił się także w Lubaszu 12 stycznia 1877 r z Magdaleną Piechota ur. 18 marca 1857 r. w Dębe- Czarnków, córką Jana Piechota ur. 1829r i Marianny Kulwas ur. w 1836r. Z kolei ich syn Walenty ur. 03 luty 1886r zawarł związek małżeński też w Lubaszu z Anną Ziemiańską ur. 21 maja 1888r Będę wdzięczny za każdą wiadomość. Pozdrawiam.

Re: Ród Szwedów (Szwed)

05 gru 2011, 21:11

...
Ostatnio edytowano 13 mar 2013, 17:46 przez Bogdan54, łącznie edytowano 1 raz

Re: Ród Szwedów (Szwed)

06 gru 2011, 15:07

Proszę wybaczyć ale dopiero od wczoraj jestem członkiem Waszego Towarzystwa i jeszcze nie potrafię wszystkiego :lol: ale dzięki za zwrócenie uwagi. Cóż to jest ........ Poznań Projekt i jak się do tego dostać, by otrzymać interesujące mnie wiadomości? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam, Krzychu.

Re: Ród Szwedów (Szwed)

06 gru 2011, 20:32

Szwed napisał(a):Proszę wybaczyć ale dopiero od wczoraj jestem członkiem Waszego Towarzystwa i jeszcze nie potrafię wszystkiego :lol: ale dzięki za zwrócenie uwagi. Cóż to jest ........ Poznań Projekt i jak się do tego dostać, by otrzymać interesujące mnie wiadomości? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam, Krzychu.

Członkiem naszego Towarzystwa, czy naszego forum?
Do Poznań Projekt możesz się skierować ze strony głównej forum http://www.wtg-gniazdo.org :po lewej stronie od góry masz najpierw "Menu", poniżej "Projekty" i tu masz "Wyszukiwarki", trzecią z kolei bazą danych jest właśnie "Poznań Project", czyli baza małżeństw z Wielkopolski z XIX w.

Re: Ród Szwedów (Szwed)

06 gru 2011, 20:33

Panie Krzysztofie, proszę zajrzeć do mojego drzewa, mam trochę nowych danych dotyczących Pana gałęzi Szwedów.
Pozdrawiam
Marlena

Re: Ród Szwedów (Szwed)

06 gru 2011, 20:36

prezes0001 napisał(a):Witam.
Poszukuję informacji o Andrzeju Szwed (Andreas Schwedt) i Teresie (Theresa) Witkowskiej. Byli oni rodzicami Stanisława (Stanislaus) Szweda, który 04.06. 1898 roku wziął ślub z Apolonią Dobersztyn.


Rodzina Szwedt (Schwedt) występuje w parafii Lubasz, natomiast z nazwiskiem Doberstein spotkałam się w parafii Chodzież.To blisko siebie, być może nalezy podążyć tym tropem.
Marlena

Re: Ród Szwedów (Szwed)

07 gru 2011, 19:47

Witam!
Może te informacje przydadzą się komuś - na cmentarzu par. w Międzychodzie pochowany jest:

Szwed Henryk
ur. 25.05.1926 Kamionka/Czarnków
zm. 30.08.1949 Międzychód
poch. 02.09.1949, ekshum. 1980, kolejarz, zam. Międzychód
rodzice: Antoni Szwed i Prakseda Gawrych

Re: Ród Szwedów (Szwed)

15 wrz 2012, 18:26

prezes0001 napisał(a):Witam.
Poszukuję informacji o Andrzeju Szwed (Andreas Schwedt) i Teresie (Theresa) Witkowskiej. Byli oni rodzicami Stanisława (Stanislaus) Szweda, który 04.06. 1898 roku wziął ślub z Apolonią Dobersztyn.



W Krzekotowie (powiat mogileński) mieszka rodzina Szwedów. Są oni mieszkańcami tej wioski od 300 lat, a kiedyś należała do parafii Szczepanowo, senior tej rodziny ma obecnie 87 lat, więc jeśli ta gałęź rodziny Szwedów jest w kręgu Twojego zainteresowania, to mogę troszkę pomóc
Odpowiedz