Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

26 gru 2010, 22:45

Witam!
Od niedawna zajmuję się badaniem pochodzenia mojej rodziny i poszukuję jakichkolwiek informacji na temat przodków - nazwisko Kaczor, Kaczorek, Kaczorowski, Kaczór.
Mój praprapradziadek to Feliks Kaczor/Kaczorek/Kaczorowski. Jego syn - Kaczor Marcin ur. w Marszewie. To dwaj moi przodkowie, o których posiadam potwierdzone informacje.

Odnośnie Feliksa to do dziś bazowałem tylko na tym akcie:
http://img718.imageshack.us/i/1874felikskaczor.jpg/
i tłumaczenie ze strony genealodzy.pl
"Akt Nr 19
Złotniki Wielkie
1874.05.13

Działo się to we wsi Goliszew dnia piętnastego/dwudziestego siódmego Maja tysiąc osiemset siedemdziesiątego czwartego roku o godzinie dziewiątej rano. Stawili się Marcin Kaczor, służący, dwadzieścia osiem lat i Stanisław Jewasiak (?), służący, trzydzieści trzy lata liczący ze wsi Złotniki Wielkie, i oświadczyli nam iż trzynastego/dwudziestego piątego bieżącego miesiąca i roku o godzinie dziesiątej rano umarł w Złotnikach Wielkich tamże żyjący Feliks Kaczor, robotnik, sześćdziesiąt pięć lat liczący, syn zmarłych Jakuba Kaczora i żony jego Józefy z Polańskich, urodzony we wsi Karl….(Karsin?) w Prusach, pozostawiwszy po sobie owdowiałą żonę Katarzynę z domu Przykłot. Po naocznym stwierdzeniu zejścia Jakuba Kaczora, akt ten stawającym przeczytano, a jako, że są niepiśmienni, nami tylko podpisano.
Ks. Mackiewicz "
Urodziłby się prawdopodobnie w miejscowości Karsin (pow.kościerski, woj.pomorskie) ok 1809r.

Dziś na stronie Projektu Poznań znalazłem prawdopodobnie jego akt ślubu z Katarzyną i informacja ta rzuca nowe światło na postać Feliksa.

Parafia katolicka Karmin, wpis 7 / 1841 zgodność: Pan młody: 72%
Felix Kaczorek (25)
Catharina Przykłociąka (25)

Wychodzi, że w chwili ślubu miał 25 lat więc urodziłby się ok 1816r. i być może w miejscowości Karmin. Zgłaszający jego zgon musieliby przekręcić nazwę miejscowości i wiek - ale to było nagminne w owych czasach:)
Co do nazwisk to były one różnie przekręcane w różnych aktach:)

Być może jest ktoś, kto miał do czynienia z rodem Kaczorów?

Liczę na pomoc

Łukasz Kaczor
luke.cek@gmail.com

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

26 gru 2010, 22:53

Witaj Łukaszu! :)

lukbartus napisał(a):urodzony we wsi Karl….(Karsin?)


Nie mam pojęcia jak ktoś mógł pomylić tą nazwę. W akcie zgonu jasno pisze "urodzony we wsi Karmin". Nie ma możliwości innego odczytania.

Tak więc wychodzi na to, że dobrze kombinujesz. :)

Co do samych Kaczorów, mam też w swoim drzewie, ale z tego co pamiętam, już kiedyś wymienialiśmy się informacjami na genealodzy.pl ...

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

26 gru 2010, 23:11

No witam!
Tą miejscowość równie dobrze możnaby odczytać jako Каршинъ a więc Karszin, dzisiejszy Karsin. Poza tym napisano w akcie zgonu, że urodził się w Prusach i właśnie to daje do myślenia. Karsin leży na Pomorzu a więc w dawnych Prosach. Karmin natomiast już nie koniecznie.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 00:49

Łukaszu, zwróć uwagę na to, że Karmin leży w obecnym powiecie pleszewskim, czyli ówczesnym zaborze pruskim, a więc wg księdza w Prusach. Nie chcę się upierać przy swoim, ale ni jak nie można tego odczytać, jako właśnie Karmin: Kapмин. Porównaj sobie jak ksiądz zapisywał literkę ш a jak literkę м (w słowach "sześćdziesiąt" na przykład).
Wiele razy już spotkałem się z przypadkiem, że dla ówczesnego księdza "Prusy" to nie dalej, jak okręg pleszewski czy jarociński..

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 08:33

Również przeszło mi to przez myśl:) Dzięki za sugestie. A czy mógłbyś spojrzeć na wiek podany w akcie zgonu? Czy został on trafnie przetłumaczony jako 65lat?
Pozdrawiam

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 14:18

Tak, na pewno 65 lat.
Jeśli chodzi o miejscowość Złotniki, w Archiwum Państwowym w Kaliszu znajdują się księgi ludności powiatu kaliskiego. Wydaje mi się że dla Złotnik takowa księga istnieje, i to nawet z tego okresu.. Możesz też przeszukać Goliszew na http://www.szukajwarchiwach.pl :)

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 15:08

To co w takim razie oznaczają liczby w nawiasach przy nazwiskach moich przodków znalezionych w wyszukiwarce małżeństw Projektu Poznań?
Osobiście wydaje mi się, że wiek w czasie ożenku ale wtedy koliduje to z aktem zgonu gdyż w przypadku Feliksa wychodzi, że urodził się ok 1816r. a nie 1809 (co wynika z aktu zgonu) a w przypadku Katarzyny (porównując z jej aktem zgonu, w którego jestem posiadaniu) odpowiednio 1816 zamiast 1806.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 16:08

Przekłamanie rosło wraz z wiekiem zmarłego. Przy osobach po 70-tce należy założyć odchylenie 10-15 lat, i to nawet w tak bliskich nam czasach jak koniec XIX wieku.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 16:46

Też tak uważam i wiarę należy raczej dawać aktom wcześniejszym, czyli akt małżeństwa w tym przypadku będzie bardziej wiarygodny, gdyż jest "bliżej" daty urodzenia i ludzie "pamiętają" lepiej :)

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

27 gru 2010, 18:19

Zwróćcie też uwagę, że zwłaszcza w zaborze rosyjskim, wiek delikwentów w znacznej części zapisów zaokrąglany jest do pełnych dziesiątek. Zjawisko to nasila się od 40 lat wzwyż.
Przy dwóch próbkach (wiek przy ślubie i zgonie) zaokrąglonych w przypadkowym kierunku do pełnej dziesiątki, rozbieżność wobec rzeczywistości bez trudu sięga 10 lat.

Tak w ogóle zapominamy zazwyczaj, że realia były dawniej inne. Ludzie po prostu nie przechowywali w pamięci dokładnej daty urodzenia, obchodzili jak już to imieniny, a nie urodziny (fakt że często przypadały one w odstępie kilkudniowym), przez całe życie nie mieli dokumentów takich jak nasz dowód osobisty i w sumie informacja o wieku metrykalnym nie była im do niczego potrzebna. Do ślubu musieli się wylegitymować aktem chrztu i tu - jeśli ksiądz był wystarczająco skrupulatny - jest szansa, że wiek podany jest dokładnie. Potem już swoim wiekiem się nie przejmowali, a wartości podawane przy akcie zgonu są tyleż warte, ile byłyby Wasze oszacowania wieku Waszych sąsiadów z klatki schodowej, czy ulicy :)

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

28 gru 2010, 16:53

Czy ma ktoś może dostęp do ASC parafii Karmin, pow.pleszewski?

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

28 gru 2010, 18:18

Pozostają Ci w zasadzie księgi parafialne u proboszcza...
Łukasz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

29 gru 2010, 20:11

Liczę, że coraz więcej aktów będzie można oglądać i ściągać ze strony szukajwarchiwach.pl

Tak na prawdę to mam pewne obawy,żeby jeździć po parafiach. Nie wiem czy księża tak chętnie będą chcieli udostępniać księgi parafialne...

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

29 gru 2010, 21:34

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:30 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

31 gru 2010, 08:19

Rozumiem, że kolega interesował się aktami parafii Karmin ;)
Skoro ich tam już nie ma to raczej nie ma po co się tam fatygować.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

31 gru 2010, 18:31

Chrystian Orpel napisał(a):Potrzebne Ci ksiegi juz nie sa w parafii, wiec nie boj sie ksiedza proboszcza .
Mikrofilm dla parafii Karmin istnieje z lat 1818-1854 .

Pozdrawiam


To nie dokładnie tak - istotnie są duplikaty dla tych lat, są nawet na mikrofilmie, ale przodek jak rozumiem urodził się kilka lat wcześniej. Tu pomogą tylko księgi parafialne, sądzę że nadal jednak są u proboszcza.

Łukasz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

31 gru 2010, 20:02

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 15:31 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

01 sty 2011, 10:39

Jeśli ksiąg metrykalnych nie ma w Karminie w parafii, to nigdzie ich nie ma, bo żadne archiwum się do ich posiadania nie przyznaje :(
Poza tym oczywiście istnieją wspomniane powyżej duplikaty, ale tylko 1818-1854 w WAP Poznań.
Łukasz

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kaczorek

05 kwi 2011, 18:09

WITAM!
INDEKSUJĄC CMENTARZ W ŻYDOWIE KOŁO GNIEZNA ZNALAZŁEM GRÓB Z NAZWISKAMI KTÓRE CIEBIE INTERESUJĄ. OTO INFORMACJE:
KACZOREK JÓZEF ur. 10.12.1879, zm. 27.04.1957
KACZORKOWA z domu STANISŁAWSKA JOANNA ur. 10.08.1882, zm. 15.02.1932
SĄ POCHOWANI W JEDNYM GROBIE.

POZDRAWIAM!

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

21 cze 2014, 19:33

Witam po latach ;)
Odświeżę temat ponieważ zdigitalizowano (fajne słowo ;)) nowe akta stanu cywilnego, w związku z czym badania nieco się ruszyły;)

Otóż, na stronie http://poznan-project.psnc.pl/ znalazłem wpis dotyczący małżeństwa mojego 4xpradziadka Jakuba Kaczora. Oto on:

Parafia katolicka Koryta, wpis 5 / 1805
• Jacobus Kaczor (46 lat, wdowiec) 100%
• Josepha Polanszcząnka (20 lat)

Niestety problem pojawił się przy próbach dotarcia do aktu małżeństwa wspomnianego na stronie projektu poznań. Archiwum Państwowe w Poznaniu nie posiada dokumentów z tego okresu z parafii rzymskokatolickiej Koryta (posiada od 1818r.). Wyszukiwarki internetowe (archiwalne) również niczego nie wskazują.
Maile do AP w Poznaniu, Archiwów Archidiecezjalnych w Poznaniu i Gnieźnie, Archiwum Diecezjalnego w Kaliszu oraz Parafii Koryta ;) pozostały bez odpowiedzi.

Pytanie więc - Skąd osoby, które zamieściły informację na powyższej stronie o małżeństwie mojego przodka ją posiadały. Przecież wyszukiwarka małżeństw z tej strony również bazuje na zasobach archiwalnych a skoro w archiwach nie ma ksiąg z 1805r.to skąd ta informacja? Gdzie jest oryginalny akt?

Ma ktoś jakiś pomysł?

Pozdrawiam

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

21 cze 2014, 20:27

Akta małżeństw z tych lat są nadal w parafii.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

21 cze 2014, 22:12

Łukaszu,

w środowisku genealogów wcześniej czy później zawsze znajdzie się ktoś, kto ma pomysł na rozwiązanie problemu dot. Koryt. :)
Czy Twój adres e-mail podany w pierwszym poście jest aktualny?

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

22 cze 2014, 14:27

Tak, jak najbardziej aktualny. Poczekam jeszcze tydzień na odpowiedzi mailowe i zobaczymy ;)
Strona parafii Koryta ma swój profil na FB. Zapytanie wysłane - zobaczymy czy będzie odpowiedź.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

23 cze 2014, 00:27

Łukaszu,

informacje przesłane.

Re: Poszukuję informacji o przodkach - nazwisko Kaczor, Kacz

23 cze 2014, 17:20

Dziękuję za pomoc.
Odpowiedz