Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

27 gru 2010, 23:55

Poszukuję informacji o powstańcach wielkopolskich pochodzących z okolic Strzelna, szczególnie interesuje mnie mój pradziadek Jan Gręzicki i inne osoby o tym nazwisku. Podobno był odznaczony Wielkopolskim krzyżem powstańczym, gdzie można uzyskać kopie wniosku o nadanie tego odznaczenia?

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

28 gru 2010, 23:25

Mamy osobny, spory temat "Powstancy Wielkopolscy", zajrzyj, przeszukaj.
Twoje zapytanie powinno sie znajdowac wlasnie w w/w temacie.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

30 gru 2010, 00:06

Dzięki za radę, to mój pierwszy post i następnym razem postaram się umieścić zapytanie we właściwym wątku. A przy okazji może ktoś wie jaki napis jest na Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Trzemesznie lub może ma dokładne zdjęcie?

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

30 gru 2010, 03:10

http://www.trzemeszno.pl/content.php?si ... s_id=272&p
http://www.parki.org.pl/inne-pozostale/ ... rzemesznie
http://paluki.tygodnik.pl/artykuly/zoba ... skich.html
http://www.national-geographic.pl/foto/ ... zemesznie/

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

07 sty 2011, 00:28

Dziękuję za informacje, a czy wie pan może o jakiś pomnikach powstańców wielkopolskich w Strzelnie?

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

07 sty 2011, 22:42

Dopiero dzisiaj trafiłem na ten post. Ostatni tydzień miałem przebudowę łączy internetowych, tak, że moja aktywność w Internecia równała się zeru!!!

Mam prośbę do "filipa3" by się podpisywał/a imieniem i nazwiskiem, gdyż u nas genealogów taki zwyczj panuje, że się przedstawiamy prosząc osobę drugą o pomoc! Znałem pana Jana Gręzickiego i jego wnuka i tylko dlatego odpowiadam "anonimowi".

Marian Przybylski - Słowianin


Jan Gręzicki

Powstaniec Wielkopolski. Urodził się 10 grudnia 1893 r. w Młynach pod Strzelnem. Tam też uczęszczał do szkoły. Z zawodu był obuwnikiem, prowadził warsztat szewski. Był ochotnikiem w kompanii młyńskiej zorganizowanej przez Józefa Owczarskiego, która wzięła udział w krwawej bitwie o Inowrocław w dniu 5 stycznia 1919 r. Następnie walczył na innych odcinkach powstańczego frontu. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Młynów i tam pracował, prowadząc swój warsztat szewski. W 1939 r. po zajęciu Strzelna i okolic został brutalnie pobity przez policjanta. Uniknął niechybnej śmierci. W grudniu 1939 r. został wysiedlony do Krakowa na teren GG i tam przebywał przez całą okupację. Bo Młynów powrócił tuz po wyzwoleniu. Przez pewien okres prowadził jeszcze warsztat szewski, a następnie podjął pracę w GS "SCh" w Strzelnie. W latach 1958-1960 prowadził sklep w Młynach. Przez 10 lat pełnił funkcję sołtysa w Młynach. Został odznaczony m.in. Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Wcześniej podczas I wojny światowej, jako żołnierz armii pruskiej otrzymał Krzyż Żelazny. W 1945 r. został awansowany do stopnia podporucznika. Należał do ZBoWiD w Strzelnie. W Młynicach k. Młynów mieszkają potomkowie Jana Gręzickiego - prawnuk, prawnuczka...

Słowianin

ps. Resztę danych muszę odszukać, ale to w przyszłym tygodniu.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

09 sty 2011, 00:18

Dziękuję za informację już uzupełniłem podpis. Wszystkie dane się mniej więcej zgadzają z informacjami które posiadam tylko roku urodzenia jest chyba 1895. Może ma pan jeszcze informacje o bracie mojego pradziadka który podobno zginął w powstaniu i jak dowiedziałem się kiedyś od mojej babci jego nazwisko podobno jest na którymś z pomników. Tylko nie wiem w jakim mieście.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

15 sty 2011, 20:13

Może ktoś ma informacje o kompanii młyńskiej zorganizowanej przez Józefa Owczarskiego.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

29 paź 2011, 20:56

Może ma ktoś informacje o Wincentym Siudzińskim ze Strzelna. Zginął w Powstaniu Wielkopolskim podczas walk o Inowrocław w dniach 28.XII.1918 i 06.I.1919 roku. Jego nazwisko znajduje się na pomniku w Strzelnie. Interesuje mnie kiedykiedy i gdzie się urodził, kiedy dokładnie zginął i w jakich okolicznościach oraz dane jego rodziców i rodzeństwa, gdyż jest to najprawdopodobniej brat mojej prababci Marianny Gręzickiej zd. Siudzińskiej.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

30 paź 2011, 00:02

Siudziński Wincenty ur się 17 lipca 1898 r. Jako 20-letni ochotnik włączył się w nurt Powstania Wielkopolskiego. Należał do tzw. kompanii młyńskiej liczącej 86 ochotników, którą dowodził Józef Owczarski. Oddział powstańczy wsparł wolnościowy zryw mieszkańców Strzelna w dniu 2 stycznia 1919 r. Następnie uczestniczył w boju o Inowrocław. Był szeregowcem. Oddział został podporządkowany 59 pp w Inowrocławiu. Podczas ciężkich walk o tamtejszy dworzec kolejowy został poważnie ranny w bok, a następnie zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Pochowany został 7 stycznia 1919 r. Później doczesne szczątki Wincentego Siudzińskiego złożono w zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Strzelnie.
Bibl.: "Dziennik Kujawski" nr 5 z 9 stycznia 1919 r; J. Brodziński Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu 1918-1919, Inowrocław 1969 str. 55
Źródło: "Strzeleńska nekropolia" Kazimierz Chudziński i Marian Przybylski (nasz forumowy "Słowianin")

Ps. Siostra mojego dziadka wyszła za mąż za wdowca Jana Siudzińskiego, który został zabity przez hitlerowców ponoć na początku II wś

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

30 paź 2011, 08:18

Może ma pani jeszcze jakieś informacje o Wincentym Siudzińskim, dane jego rodziców lub rodzeństwa? Czy Jan Siudziński był bartem Wincenta i jak nazywała się jego żona siostra pani dziadka?

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

30 paź 2011, 22:46

O Wincentym nic więcej nie mam. Wczoraj przejrzałam "Szwadron nadgoplański", ale Wincentego nie zauważyłam.
Co do Jana, to wiem tylko, że był wdowcem z trójką dzieci, ożenił się z siostrą mojego dziadka, Pelagią Zgórską (1912-1998), chyba w 1939 r, bo miał zginąć wkrótce po ślubie, wspólnych dzieci nie zdążyli mieć, mieszkali bodajże w Bachorcach, ale za mojej pamięci mieszkała już w domu rodzinnym, w Kuśnierzu.

Re: Powstańcy Wielkopolscy Strzelno

31 paź 2011, 07:19

Dziękuję za informację.
Odpowiedz