Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukiwania (Kosmowski i Torz)

29 gru 2010, 23:56

Witam wszystkich serdecznie w moim pierwszym poście na forum "Gniazda" :-)

Zwracam się z prośbą o pomoc w poszukiwaniach, jako że przygotowuję do publikacji biografię polskiego pilota z lat II wojny światowej - Leona Kosmowskiego, walczącego w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W związku z tym poszukuję wszelkich śladów, informacji, kontaktów etc. dotyczących rodziny tego lotnika (rodziców, rodzeństwa), a także jego samego - dorastał w Poznaniu, gdzie w 1936 r. ukończył Szkołę Wydziałową im. Karola Libelta. Poniżej podaję parę informacji, które udało mi się ustalić w kwestii lotnika i jego rodziców.

Leon Kosmowski urodził się 31 marca 1919 r. w niemieckim Cosel (obecnie Kozanów - dzielnica Wrocławia), poległ w morzu, zestrzelony w locie bojowym 31 grudnia 1942 r. Jego rodzicami byli zamieszkali pod Wrocławiem emigranci z Wielkopolski - Piotr Kosmowski (z zawodu kolejarz, maszynista) oraz Jadwiga z domu Torz.

W 1936 r. Leon Kosmowski z rodzicami mieszkał w Junikowie.
W 1939 r. ojciec Piotr Kosmowski mieszkał w Poznaniu przy ul. Paderewskiego 3.

Bardzo proszę wszystkich Czytelników forum o pomoc w poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Poszukiwania (Kosmowski i Torz)

29 kwi 2011, 18:07

Witam Panie Wojciechu!
Widzę że ciągle interesuje sie Pan losami Leona Kosmowskiego.
Jestem wnukiem jego siostry Jóty. Posiadam kilka fotografii z okresu przedwojennego.
Miesiąc temu zmarła ostatnia krewna, która pamiętała Leona "na żywo" (była jego równolatką).
Rodzina po wojnie uległa rozproszeniu. Sam mam wielkie trudności z odnalezieniem ich członków. Jedna z sióstr Leona wyemigrowała do Argentyny, druga do Angli. Ostanio udało mi się namierzyć potomków najstarszej siostry Marii w Polsce.
Pozdrawiam
Jacek Kołodziejczak

Re: Poszukiwania (Kosmowski i Torz)

14 mar 2013, 23:12

Tutaj karta meldunkowa rodziców Leona Kosmowskiego:

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... /#tabSkany

Re: Poszukiwania (Kosmowski i Torz)

19 mar 2013, 22:09

Dziękuję bardzo!
Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej, bo zamawiałem i ściągnąłem te karty już jakiś czas temu z Archiwum Państwowego w Poznaniu.
Odpowiedz