Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

30 gru 2010, 21:49

Mój dziadek Stanisław Czemplik wcześniej ochotnik powstania później żołnierz wojska Wlkp, od 12. 03. do 01. 07. 1919roku ( to na pewno ) ,( nie wiem czy później walczył jeszcze pod dowództwem Konarzewskiego ), brał udział w walkach o Lwów jako żołnierz jednego z trzech batalionów które zostały tam wysłane pomimo niepewnej sytuacji w Wielkopolsce. Wiadomości jakie posiadam są szczątkowe , w poprzednim ustroju nie było się czym chwalić , z pamiątek pozostał pierścień i legitymacja ale powojenna potrzebna do płacenia składek ( jakieś dyplomy przepadły po wysiedleniu i wywózce w głąb Niemiec.W moim miasteczku istnieje ZBOWID ale nie potrafią mi pomóc . Czy ktoś mógłby mi udzielić jakiejś wskazówki , a może ktoś z Waszych przodków też tam brał udział.

Jurga
Czemplik
Cybok
Mazurkiewicz
Smardz
Wodziński

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

30 gru 2010, 23:01

Pierwsza pod Lwowem była kompania Ciaciucha. Potem weszła w skład 68 pp.
W Wielkop. Bibl. Cyfr. jest historia 68 pp.
Jednak dotyczy to innego zdarzenia. Pułk o którym tu mowa to 55 pułk (1 pułk SW).
Opisane działanie pod Lwowem jest np. w artykule O Lwów w piśmie Wielkopolska w pracy zbrojnej i obywatelskiej nr 3.
Michał

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

31 gru 2010, 10:16

Krzysztofie,

przeczytaj biogram mojego śp. Dziadka, powstańca wielkopolskiego i również jak Twój obrońcę Lwowa w ramach 1 Pułkiu Strzelców Wlkp. => http://www.formanowicz.pl/powstancy.htm#stefan_rudolf. W Źródłach podałem również inne opracowania dotyczące interesującego Cię tematu.

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

08 sty 2011, 18:20

Michale i Mariuszu dziękuję za podpowiedzi. Łącząc to z moimi skromnymi wiadomościami najbardziej pasuje do batalionów J. Ciaciucha . W sierpniu 1919r ppor.Ciaciuch wrócił do Poznania wraz z 225osobowym wojskiem, czy w ogóle istnieje lista tych ochotników ( bo z takich te bataliony się składały )?. Przepraszam ale temat jest związany również z Powstaniem Wielkopolskim więc przejdę do działu ( Wymiana Doświadczeń )
Pozdrawiam

Jurga
Czemplik
Cybok
Mazurkiewicz
Smardz
Wodzińsk

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

09 sty 2011, 00:35

Może tu znajdziesz coś na interesujacy cię temat. Ochotnicza kompania poznańsko-lwowska, wykaz imienny - str. 122-124, 132,137, wykaz imienny poległych i rannych - str.146-148, także zdjęcia.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/editions-content?id=24345

Pozdrawiam
Hania

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

09 sty 2011, 19:59

hanialg napisał(a):Może tu znajdziesz coś na interesujacy cię temat. Ochotnicza kompania poznańsko-lwowska, wykaz imienny - str. 122-124, 132,137, wykaz imienny poległych i rannych - str.146-148, także zdjęcia.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/editions-content?id=24345

Pozdrawiam
Hania


Dotarłem do listy strat , ale on przeżył i tam nie figuruje.

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

09 sty 2011, 23:37

Krzysztofie, na stronach 122-124 znajduje się spis imienny kompanii. W takim składzie kompania wyruszyła pod Lwów. Na stronie 132 - pierwsze uzupełnienie, kolejne na stronie 137.

Hania

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

10 sty 2011, 20:06

hanialg napisał(a):Krzysztofie, na stronach 122-124 znajduje się spis imienny kompanii. W takim składzie kompania wyruszyła pod Lwów. Na stronie 132 - pierwsze uzupełnienie, kolejne na stronie 137.

Hania



Haniu dziękuje , dotarłem do wskazanych stron ale muszę szukać dalej . Przecież wojsko Wlkp. tam zostało pod dow. Konarzewskiego, liczę że na jakiś ślad trafię .
Pozdrawiam !
Krzysztof

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

16 kwi 2011, 20:32

W roku 2006 będąc w Stryju natknąłem się na tamtejszym cmentarzu na grób z następującym, mocno już zatartym napisem: Szczątki braci Wielkopolan poległych w walkach o Ojczyznę. W 5 rocznicę kaźni tę mogiłę wznieśli rodacy. 20 V 1919 r. - 20 V 1924 r. Poniżej widniało 6 nazwisk, które mogę teraz odczytać ze zdjęcia tylko fragmentarycznie: Jan Mikołajczyk, Wawrzyniec Andra......, Michał Rudkowski, Franciszek X., Wojciech Dulęba, X. Łakom..... Może ta informacja komuś się przyda.

Re: Wojsko Wielkopolskie pod Lwowem

17 kwi 2011, 17:31

marcus napisał(a):W roku 2006 będąc w Stryju natknąłem się na tamtejszym cmentarzu na grób z następującym, mocno już zatartym napisem: Szczątki braci Wielkopolan poległych w walkach o Ojczyznę. W 5 rocznicę kaźni tę mogiłę wznieśli rodacy. 20 V 1919 r. - 20 V 1924 r. Poniżej widniało 6 nazwisk, które mogę teraz odczytać ze zdjęcia tylko fragmentarycznie: Jan Mikołajczyk, Wawrzyniec Andra......, Michał Rudkowski, Franciszek X., Wojciech Dulęba, X. Łakom..... Może ta informacja komuś się przyda.


O cmentarzu w Stryju i mogiłach Wielkopolan pisałam tutaj viewtopic.php?f=2&t=1595

Warto rownież przeczytać artykul zamieszczony w "Semper Fidelis", czasopiśmie TMLi KPW, w numerzenr 4/2009r.
Autor Iwo Werschler / tytuł. "Pomoc Wielkopolski dla Lwowa podczas wojny z Ukraińcami w 1919r".
Odpowiedz