Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 19:53

To mój pierwszy post tutaj więc witam wszystkich serdecznie.
Poszukuję informacji o rodzinie Czajka i Sobczak z Wrąbczyna.
Moja babcia nazywała się Władysława Czajka z domu Sobczak, prawdopodobnie miała dużo rodzeństwa. Jej rodzice to prawdopodobnie Wojciech i Małgorzata Sobczak.
Dziadek nazywał się Wincenty Czajka.


Z góry dziękuję bardzo za wszelkie informacje, ewentualnie podpowiedzi gdzie ich szukać.

Pozdrawiam Wiesława
Ostatnio edytowano 27 lut 2011, 13:30 przez WieMat1952, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 20:30

Na Poznan project
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php
znalazłam
Parafia katolicka Błaszki, wpis 7 / 1871 zgodność: Pan młody: 100%

Adalbertus Sobczak (25) ojciec: Matthias Sobczak, matka: Antonina Pisana

Margaretha Bartczak (24) ojciec: Simon Bartczak, matka: Elisabeth Chrzanowska

Dalej na tej stronie
Parafia katolicka Błaszki, wpis 5 / 1834 zgodność: Pan młody: 100%

Simon Bartczak (24) ojciec: Fabianus Bartczak, matka: Elisabeth

Elisabeth Chrzanowska (23) ojciec: Adalbertus Chrzanowski, matka: Rosalia
Idąc dalej
Parafia katolicka Błaszki, wpis 3 / 1887 zgodność: Panna młoda: 100%

Joseph Witczak (27) ojciec: Thomas Witczak, matka: Catharina Bralczyk

Margaretha Sobczak z domu Bartczak (41) ojciec: Simon Bartczak, matka: Elisabeth Chrzanowska Dodatkowe informacje: wdowa po Wojciechu

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 21:30

Agnieszka, bardzo, bardzo Ci dziękuję. Szukałam tam, ale nieumiejętnie jak widać.
A poza tym, co ja się naszukałam Wojciecha :) Nie pomyślałam, żeby szukać imion po łacinie.

Poproszę jeszcze o podpowiedź w jaki i czy w ogóle sposób można otrzymać te dokumenty?

Po kliknięciu w guzik z napisem akt oryginalny pojawia się

06 sty 2011, 21:40

informacja o miejscu,gdzie znajduje się akt,w tym przypadku
Archiwum Panstwowe w Poznaniu - Oddział w Koninie
Ul. 3 Maja 78
62-500 Konin
POLAND

WWW: http://www.poznan.ap.gov.pl/oddzialy.htm
możesz zamówić kserokopię lub zdjęcie cyfrowe

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 22:16

Przepraszam, wykryłem błąd w przypisaniu parafii - akta Błaszek są w WAP w Poznaniu, nie w oddziale w Koninie. Wkrótce ten błąd w wyszukiwarce będzie naprawiony.

Inną kwestią jest, czy możemy być pewni czy to właściwi Wojciech i Małgorzata Sobczak. Najlepiej, gdyby Wiesława dowiedziała się, jak Małgorzata miała na nazwisko z domu - to powinno być do zdobycia z jej aktu zgonu lub aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu jej córki. Odległość Błaszek od Wrąbczyna jest spora, a przy frekwencji nazwiska Sobczak spodziewałbym się, że w niezindeksowanych parafiach okolic Kalisza i Konina będzie jeszcze parę małżeństw Wojciech Sobczak + Małgorzata X.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 22:58

Łukasz Bielecki napisał(a):Przepraszam, wykryłem błąd w przypisaniu parafii - akta Błaszek są w WAP w Poznaniu, nie w oddziale w Koninie. Wkrótce ten błąd w wyszukiwarce będzie naprawiony.


Na swe usprawiedliwienie dodam, że Błaszki to pewna anomalia jeśli chodzi o lokalizację akt w Archiwum w Poznaniu. Do 1975 roku znajdowały się w woj. poznańskim i stąd duplikaty z tej gminy spływały do AP w Poznaniu. Po 1975 roku kiedy cały pobliski obszar powiatu kaliskiego stał się częścią woj. kaliskiego i jego duplikaty tam odtąd trafiały, akurat gmina Błaszki znalazła się w woj. sieradzkim. Logicznie rzecz biorąc, odtąd akta z Błaszek (i Kalinowej, która też leży w gm. Błaszki) powinny trafiać do AP w Łodzi, tak jak całe sieradzkie. Ale nadal trafiały do Poznania, jako swego rodzaju enklawa przynależnościowa. Kiedy teraz AP w Poznaniu przekazało akta z b. woj. konińskiego do Konina, przekazano tam również - pewnie przez przeoczenie - bo niezgodnie z przyjętą metodologią - akta z Kalinowej, ale z Błaszek już nie. Kalinową mylnie bowiem przypisano do pow. tureckiego (patrz Sezam). Tak iż dziś, nadal akta z gm. Błaszki spływają najwyraźniej do Poznania, mimo istnienia w okolicy kilku innych archiwów. Skomplikowane to dosyć...

No właśnie - muszę zapytać w AP w Poznaniu, co się dzieje z corocznym "uzyskiem" z gminy Błaszki - księga z Błaszek zostaje w Poznaniu, a księga z Kalinowej wędruje samotnie do Konina, jak do Szczecina przez Kielce?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

06 sty 2011, 23:03

A w jaki sposób mogę najpierw sprawdzić, czy to właśnie te osoby? Co z czym porównać, co z czym połączyć?
Otrzymam na dniach zupełny odpis urodzenia mojej Mamy, z tego odpisu wyliczę, kiedy urodziła się moja Babcia, czyli Władysława Sobczak i mój Dziadek Wincenty Czajka. Nie znałam ani swojej Babci ani Dziadka. Nie znam ich daty urodzenia ani zgonu. Jak mogę się dowiedzieć o dacie zgonu Babci czy Dziadka? Czy w urzędzie Stanu Cywilnego w Zagórowie udzielą mi jakiejś informacji lub dadzą odpis gdy nie znam daty zgonu? Babcia umarła wcześnie, Dziadek gdzieś wyjechał, moją Mamę wychowywała rodzina w Poznaniu - prawdopodobnie ze strony Władysławy.

Dziękuję bardzo za pomoc i zainteresowanie, ale poruszam się całkiem po omacku.

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

07 sty 2011, 18:39

W rozmowie telefonicznej otrzymałam informację, że jeżeli nie znam daty zawarcia małżeństwa Wincentego Czajki i Władysławy Sobczak, ani daty ich zgonu to nie ma możliwości bym otrzymała te dokumenty.
W jaki sposób mogę jeszcze szukać tych dokumentów? Ewentualnie innych, które pomogły by mi dotrzeć do mojej dalszej rodziny?

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

08 sty 2011, 14:26

Doszukałam się takiej informacji o Wrąbczynie, tutaj

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_XIV/16

Proszę pomóc mi rozszyfrować te skróty, rozumiem, że dm. to domy, mk. to chyba mieszkańcy, a co znaczy mr. gr. or. ogr.? Czy znajdę jakieś wydawnictwa które opisują tamte tereny, w latach np. 1800-1945?
I gdzie mogę szukać akt z parafii Zagórów?

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

09 sty 2011, 08:52

Witaj Wiesiu,

tutaj znajdziesz wyjaśnienie skrótów: http://pl.soc.genealogia.polski-usenet. ... 6017190_S1

Księgi z Zagórowa znajdują się w Archiwum Państwowym w Koninie: http://szukajwarchiwach.pl/szukaj?q=zag ... ialy=42.43

Pozdrawiam,
Magda

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

09 sty 2011, 11:29

Magda, bardzo dziękuję za linki.


Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

12 sty 2011, 20:02

http://szukajwarchiwach.pl/szukaj?q=zag ... ialy=42.43

Magda ratuj :)
Nie umiem nic tam znaleźć, jak wpiszę w wyszukiwarkę nazwisko Sobczak to pokazuje mi trochę zdarzeń nie mających nic wspólnego z moją rodziną. Moja Babcia urodziła się w 1895r., miała dużo rodzeństwa, nikt z tych osób nie pokazuje mi się.
Jak tam się szuka, chciałam znaleźć metrykę mojej Babci na początek.

A poza tym tak z czystej ciekawości pytam, jeżeli Babcia, Dziadek czy świadkowie nie umieli pisać i czytać to oni jak jechali dziecko zgłosić to zabierali ze sobą swoje metryki? Czy umieli swoje lata liczyć i właściwy wiek podawali księdzu?
Bo tak teraz odejmuję te ich lata od daty narodzin...

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

12 sty 2011, 20:19

AGA KOZA napisał(a):Na Poznan project
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php
znalazłam

Idąc dalej
Parafia katolicka Błaszki, wpis 3 / 1887 zgodność: Panna młoda: 100%

Joseph Witczak (27) ojciec: Thomas Witczak, matka: Catharina Bralczyk

Margaretha Sobczak z domu Bartczak (41) ojciec: Simon Bartczak, matka: Elisabeth Chrzanowska Dodatkowe informacje: wdowa po Wojciechu


Niestey, to nie ona, moja Babcia urodziła się w 1895r. i jej ojciec miał na imę Wojciech, jeżeli moje źródła prawidłowo pamiętają. Dlatego tak bardzo bym chciała dotrzeć do jej metryki.

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

13 sty 2011, 11:30

Witaj Wiesiu,

jeżeli chodzi o księgi parafii Zagórów, to nie są one dostępne online i należy je zamówić za odpowiednią opłatą za poszukiwania oraz za wykonanie ksero lub zdjęcia. Można także wybrać się osobiście do archiwum i przeszukać księgi.
Księga parafialna z Zagórowa z 1895r. nosi sygnaturę: 54/830/0/6.1/96.
Link: http://szukajwarchiwach.pl/54/830/0/6.1/str/4/#tab2

Na drugie pytanie niestety nie potrafię udzielić odpowiedzi.

Serdecznie pozdrawiam,
Magda

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

13 sty 2011, 22:47

Witaj Magdo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

15 sty 2011, 18:14

Ponieważ interesują mnie nie tylko daty ale także historia mojej rodziny mam pytanie. Czy da się wywnioskować z tego zdjęcia gdzie by mogło być zrobione? Osoba w środku to mój Ojciec.
Dziękuję za zerknięcie i ewentualną podpowiedź :)

Pozdrawiam Wiesława

Obrazek

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

21 sty 2011, 20:09

CZESC NIE WIEM CZY POMOGE ALE W MOJEJ RODZINIE BYLA WIKTORIA ŚMIECHOWSKA UR OKOLO 1900 Z MEZA CZAJKA MIALA SYNOW TADEUSZA I JOZEFA :?: MIESZKALI W PARAFI ZAGÓRÓW LUB FELIKS SOBCZAK MIAL SYNA JANA UR 1906MIESZKAL W LAZINSKU PARAFIA TRABCZYN 5 KM OD ZAGOROWA

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

21 sty 2011, 22:38

śmiechowski napisał(a):CZESC NIE WIEM CZY POMOGE ALE W MOJEJ RODZINIE BYLA WIKTORIA ŚMIECHOWSKA UR OKOLO 1900 Z MEZA CZAJKA MIALA SYNOW TADEUSZA I JOZEFA :?: MIESZKALI W PARAFI ZAGÓRÓW LUB FELIKS SOBCZAK MIAL SYNA JANA UR 1906MIESZKAL W LAZINSKU PARAFIA TRABCZYN 5 KM OD ZAGOROWA


Bardzo dziękuję, możliwe, że Wiktoria wyszła za mąż za krewnego 'mojego' Czajki, zapiszę tę informację. Może wiesz coś więcej na temat jej męża?
Wincenty Czajka urodził się w 1887r. , jego rodzina pochodziła prawdopodobnie ze Słupcy i była rodziną kolejarzy. Nic jeszcze nie znalazłam co by mnie naprowadziło na ślad tej rodziny i nadal nic więcej nie wiem o Wincentym.

Natomiast coraz więcej dowiaduję się o rodzinie mojej Babci Władysławie Czajka z domu Sobczak.
Imię Feliks nie występuje na razie w moim spisie, ale Władysława miała 8 rodzeństwa, może to imię jeszcze gdzieś się pojawi.
Niestety czas biegnie nieubłaganie i osoby, które by mogły udzielić mi dużo więcej informacji odchodzą już z tego świata, jak Wacław syn Tomasza - brata Władysławy. Wacław a właściwie Michał Sobczak, o którym była mowa w tym artykule zmarł w styczniu tego roku.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... atka_.html

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

23 sty 2011, 16:55

A może jest tu ktoś ze Zduńskiej Woli i chodzi czasem na cmentarz?
Potrzebne by mi bylo zdjęcie grobu dziadka.
Oczywiście nie będzie problemu gdyby komuś było potrzebne zdjęcie z koszalińskiego cmentarza, chętnie pomogę.

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

23 sty 2011, 17:32

Swoja prosbe o fotce z cmentarza w Zdunskiej Woli napisz na www.forgen.pl
tam jest dzial "Poszukuje zdjecia" o ile dobrze pamietam, powodzenia.

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

23 sty 2011, 21:46

Hania napisał(a):Swoja prosbe o fotce z cmentarza w Zdunskiej Woli napisz na http://www.forgen.pl
tam jest dzial "Poszukuje zdjecia" o ile dobrze pamietam, powodzenia.



Haniu dziękuję za informację.
Zajrzałam tam, nie bardzo umiem się tam poruszać, jeżeli tu nie znajdę kogoś chętnego, to tam spróbuję.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

24 sty 2011, 22:07

Proszę, podpowiedzcie :)
Moja prababcia opiekowała się moją mamą dopóki żyła. Umarła gdzieś w latach 1925-1930 prawdopodobnie, może trochę później. Czyli akt jej zgonu powinien znajdować się w USC w Zagórowie. Jak dotrzeć do tego aktu? Bardzo by mi był potrzebny w dalszych poszukiwaniach, bez niego stanę w miejscu.

Pozdrawiam Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 sty 2011, 17:57

Witaj Wiesiu,
z Koszalina do Zagórowa jest trochę daleko, dlatego proponuję wysłać pocztą wniosek o wystawienie i przesłanie „poświadczonej kopii aktu s.c. nie mającej mocy dokumentu urzędowego”. Dla genealogów większą wartość przedstawiają kopie aktów niż odpisy, a na dodatek kopie ksero są tańsze – 5 zł.

Adres USC w Zagórowie:

ul. Kościelna 4
62-410 Zagorów
Telefon: 632748800
Fax: 632748811

Wzór takiego wniosku można znaleźć np. na tej stronie: http://img62.imageshack.us/img62/9017/usca.jpg
Do wniosku należy także dołączyć kopię własnego aktu urodzenia oraz aktów urodzenia odpowiednich członków rodziny w celu udokumentowania pokrewieństwa z osobą, której akt dotyczy.

W razie pytań lub decyzji odmownej USC pisz, może będzie można temu zaradzić:-)
Pozdrawiam,
Magda

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 sty 2011, 23:34

Magda, dzięki wielkie za odpowiedź i cierpliwość :)
Właśnie takiego wzoru mi brakowało, w rozmowach telefonicznych wszyscy mnie spławiają, twierdząc, że potrzebują konkretnych dat, a ja ich nie znam.
Do USC w Zagórowie napiszę, dziękuję za tę podpowiedź.
Bo do Konina w poszukiwaniu aktu urodzenia mojej babci to chyba będę musiała się latem wybrać.

Poza tym w rozmowach telefonicznych prawie wszyscy twierdzą, że się nie da zrobić kserokopii dokumentu. Też tak macie? Dzisiaj rozmawiałam z USC w Zduńskiej Woli i pani stwierdziła "ksera nie robimy". Zapłaciłam za odpis i kserokopię, zobaczę co mi przyśle.
Płacić tylko za kserokopię?

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

26 sty 2011, 12:01

Witaj Wiesiu,

ten temat był już dosyć często poruszany na forum WTG i innych, tutaj linki:
Przyjazne USC dla genealogów
USC-kserokopie-tak czy nie?

W postach tych znajdziesz także linki, które odsyłają na inne fora (szczególnie wątki na forum genealodzy.pl dot. kopii są warte uwagi).
Rzeczywiście może się zdarzyć, że urzędnik odmówi wydania kopii a.s.c. Taka decyzja może być uargumentowana tylko złym stanem księgi s.c. lub brakiem sprzętu kserującego w budynku, w którym znajduje się USC. Wszystkich szczegółów dowiesz się po przeczytaniu postów :)

Pozdrawiam
Magda

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

26 sty 2011, 19:34

Dziękuję Magdo, przeglądam różne wątki na forum, do tych jeszcze nie trafiłam. Przeczytam.


Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

16 lut 2011, 22:01

O pomoc w przeczytaniu aktu urodzenia mojego pradziadka Wojciecha Matusiak mogę tutaj w tym wątku poprosić? To jest po polsku ale nie potrafię wszystkiego przeczytać. Jeżeli to nie na tym forum to umieszczę linki tam gdzie trzeba.
Ale jestem szczęśliwa, że wreszcie coś mam :)
To jest ten sam dokument, zostały zrobione dwa zdjęcia, żeby ułatwić ewentualne odczytanie.

http://img819.imageshack.us/f/snc00088kopia1.jpg/

http://img39.imageshack.us/f/snc00089kopia2.jpg/

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

16 lut 2011, 22:49

Piaski
Działo się we wsi Strocińsko?dnia dziewiętnastego kwietnia tysiąc osiemset czterdziestego ósmego roku o godzinie jedenastej przed południem stawił się Jakub Matusiak gospodarz w Piaskach zamieszkały lat dwadzieścia sześć mający w obecności Antoniego Duśmagi gospodarza w Piaskach lat trzydzieści i Bartłomieja Opory gospodarza w Piaskach lat trzydzieści dziewięc mających i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Piaskach dnia osiemnastego kwietnia bieżącego roku o godzinie dziesiątej przed południem z jego małżonki Reginy z Verdkowo? lat dwadzieścia pięć mającej-dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane zostało imię Wojciech,a rodzicami jego chrzestnemi byli wyżej wymienieni Antoni Duśmaga i Tekla Ambroziakowa.Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany został,podpisany przez Nas,stawający i świadkowie pisać nie umieją
Ksiądz Antoni Slymanowski proboszcz Strowecki?

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

17 lut 2011, 10:22

Aga, bardzo, bardzo dziękuję za pomoc.
Ta wieś to Strońsko, tam też urodził się mój ojciec.
Natomiast nazwisko Reginy ja odczytałam "z Perdków"? Ten pierwszy zawijas odczytałam jako "P". Ale możliwe, że tam jest "z Verdków". Aga zerkniesz jeszcze raz? Bardzo proszę. Ewentualnie jeszcze może ktoś tam spojrzy?

I jeżeli tak, to ona się nazywała Regina Perdek czy Regina Perdka? Czy może jeszcze inaczej? Zdaje się, że to będzie jedny dokument o mojej praprababci i bardzo bym chciała prawidłowo nazwisko ustalić.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

17 lut 2011, 20:49

Spojrzałam.Przez porównanie z literą w słowie Piaski uważam,że masz rację :) to z Perdków.Niestety odmiana nazwiska może być Perdka,Perdek lub jeszcze inaczej.Pewność dałoby znalezienie aktu chrztu Reginy

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

17 lut 2011, 21:28

Jeśli mogę coś dodać. Raczej stawiałbym na nazwisko Perdek, ponieważ takie na pewno istnieje i w okolicach Strońska osób o tym nazwisku jest w Polsce najwięcej:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/perdek.html

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

17 lut 2011, 22:22

AGA KOZA napisał(a):Spojrzałam.Przez porównanie z literą w słowie Piaski uważam,że masz rację :) to z Perdków.Niestety odmiana nazwiska może być Perdka,Perdek lub jeszcze inaczej.Pewność dałoby znalezienie aktu chrztu Reginy


Aga, bardzo dziękuję.
Nie wiem, gdzie Regina się urodziła. Może w tej samej parafii, a może nie, chociaż prawdopodobnie mieszkali blisko skoro się poznali i pobrali.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

17 lut 2011, 22:28

princy napisał(a):Jeśli mogę coś dodać. Raczej stawiałbym na nazwisko Perdek, ponieważ takie na pewno istnieje i w okolicach Strońska osób o tym nazwisku jest w Polsce najwięcej:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/perdek.html


Mariusz, dziękuję, rzeczywiście będzie to pewnie Perdek.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

18 lut 2011, 20:47

WieMat1952 napisał(a):
princy napisał(a):Jeśli mogę coś dodać. Raczej stawiałbym na nazwisko Perdek, ponieważ takie na pewno istnieje i w okolicach Strońska osób o tym nazwisku jest w Polsce najwięcej:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/perdek.html


Mariusz, dziękuję, rzeczywiście będzie to pewnie Perdek.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Pozwolę sobie zauważyć,że skoro urodziła się około 1823 to nazwisko mogło istnieć równie dobrze Perdka.Do czasu znalezienia aktu chrztu Reginy nie przesądzałabym o żadnej z tych form nazwiska

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

19 lut 2011, 10:45

AGA KOZA napisał(a):
WieMat1952 napisał(a):
princy napisał(a):Jeśli mogę coś dodać. Raczej stawiałbym na nazwisko Perdek, ponieważ takie na pewno istnieje i w okolicach Strońska osób o tym nazwisku jest w Polsce najwięcej:
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/perdek.html


Mariusz, dziękuję, rzeczywiście będzie to pewnie Perdek.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Pozwolę sobie zauważyć,że skoro urodziła się około 1823 to nazwisko mogło istnieć równie dobrze Perdka.Do czasu znalezienia aktu chrztu Reginy nie przesądzałabym o żadnej z tych form nazwiska


Aga, dzięki wielkie. Jak myślisz, urodziła się w tej samej parafii? Ciekawe gdzie brali ślub, moze się uda odnaleźć akt zawarcia małżeństwa.
Pewnie jak odnajdę bliższych przodków będę szukać i tych dalszych.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

19 lut 2011, 11:23

Mogła,lecz nie musiała.Mogła się urodzić i sto km dalej,jej rodzice mogli się przeprowadzić juz po jej narodzinach.Zaczęłabym od tej parafii, czy nie ma aktu zgonu Reginy,jeśli zgon był po 1874 istnieją akty USC-z reguły tam jest wpisane miejsce narodzin(moze być mylny zapis,jeśli zgłaszający nie wiedział).Sama znalazłam akt chrztu z 1814 w innej miejscowości niz była podana w akcie zgonu USC(miejscowości te oddalone raptem o kilka km,ale parafia juz inna)

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

19 lut 2011, 15:05

AGA KOZA napisał(a):Mogła,lecz nie musiała.Mogła się urodzić i sto km dalej,jej rodzice mogli się przeprowadzić juz po jej narodzinach.Zaczęłabym od tej parafii, czy nie ma aktu zgonu Reginy,jeśli zgon był po 1874 istnieją akty USC-z reguły tam jest wpisane miejsce narodzin(moze być mylny zapis,jeśli zgłaszający nie wiedział).Sama znalazłam akt chrztu z 1814 w innej miejscowości niz była podana w akcie zgonu USC(miejscowości te oddalone raptem o kilka km,ale parafia juz inna)



Aga dzięki ogromne za pomoc.

Nie mam pojęcia kiedy mogła umrzeć, na pewno będę czegoś szukać by dowiedzieć się jej nazwiska i czegokolwiek o Reginie i Jakubie.
To moi na razie jedyni prapradziadkowie, których znam z imienia :)
Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu dowiem się czegoś więcej o mojej prababci Mariannie i babci Katarzynie.
To są przodkowie ze strony mojego ojca, rodzina mieszkała cały czas w Piaskach aż do zupełnego wysiedlenia tej wsi w czasie wojny i wywiezienia ich do pracy w Niemczech. Po wojnie zamieszkali w Zduńskiej Woli.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

20 lut 2011, 21:01

Cudem wręcz udało mi się uzyskać zdjęcie siostry mojej babci. Bolesława wyjechała razem z mężem Janem Strzeleckim do Ameryki w 1912r. Utrzymywała kontakt z moją mamą, o jej śmierci otrzymaliśmy listowną informację. Niestety nie zachowały się żadne listy a ja bym chciała nawiązać kontakt z jej rodziną w Milwaukee. Możliwe, że są w posiadaniu innych zdjęć rodzeństwa Sobczaków. Bardzo bym chciała zobaczyć swoją babcię na fotografii.
Może ktoś ze Strzeleckich zagląda tutaj w poszukiwaniu korzeni.
Na zdjęciu Bolesława Strzelecki z domu Sobczak.

Obrazek

Pozdrawiam serdecznie Wiesława
Ostatnio edytowano 03 kwi 2013, 18:40 przez WieMat1952, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

21 lut 2011, 03:02

Wieslawo - podaje link www.zabasearch.com
gdzie wpisz tylko nazwisko i wybierz stan WI /czyli Wisconsin, gdzie sa Milwaukee/.
Jest dosc sporo Strzeleckich w Milwaukee, byc moze wiele spokrewnionych, duzo sie powtarza tych samych osob pod innymi adresami lub w innych latach. Spisz sobie i napisz list do tych osob, napisz list jeden o tej samej tresci i wydrukuj tyle ile potrzebujesz i wyslij do kazdego, ktos napewno sie odezwie.
Pozdrowienia

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

21 lut 2011, 19:44

Hania napisał(a):Wieslawo - podaje link http://www.zabasearch.com
gdzie wpisz tylko nazwisko i wybierz stan WI /czyli Wisconsin, gdzie sa Milwaukee/.
Jest dosc sporo Strzeleckich w Milwaukee, byc moze wiele spokrewnionych, duzo sie powtarza tych samych osob pod innymi adresami lub w innych latach. Spisz sobie i napisz list do tych osob, napisz list jeden o tej samej tresci i wydrukuj tyle ile potrzebujesz i wyslij do kazdego, ktos napewno sie odezwie.
Pozdrowienia



Haniu dziękuję Ci bardzo, skorzystam z Twojej podpowiedzi.
Póki co czekam na akt ślubu moich dziadków, mam nadzieję że się znajdzie w USC w Zagórowie i z tego dokumentu poznam dane ich rodziców. Bo o ile udaje mi się dotrzeć do rodziny babci to o rodzinie dziadka nadal nic nie wiem.

Mam jeszcze do odszukania rodzinę babci we Francji :)

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 lut 2011, 18:46

Ponownie bardzo proszę o pomoc w odczytaniu dokumentu. Chodzi mi zwłaszcza o odczytanie dat, nazwisk, wieku osób z dokumentu. Jest to akt urodzenia mojej prababci Marianny Rudeckiej. Niestety zdjęcie nie jest najlepsze ale nie dysponuję innym. Korzystam z uprzejmości znajomej, która znalazła czas by mi wyszukać potrzebne dokumenty i je sfotografować.

http://img546.imageshack.us/f/dsc09615maryanna.jpg/

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 lut 2011, 19:26

"Piaski. Działo się w Strońsku dnia dwudziestego trzeciego marca tysiąc osiemset pięćdziesiątego dziewiątego roku o godzinie pierwszej po południu. Stawił się Józef Rudecki gospodarz w Piaskach zamieszkały lat dwadzieścia cztery mający w obecności Wincentego Witczaka lat dwadzieścia dziewięć i Grzegorza Klimczaka lat dwadzieścia sześć mających obydwóch gospodarzy w Piaskach zamieszkałych i okazał Nam dziecię płci żeńskiej urodzone w Piaskach dnia dwudziestego drugiego Marca bieżącego roku o godzinie dziewiątej rano z jego małżonki Maryanny z Świniarskich lat trzydzieści cztery mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostało imię Maryanna, a rodzicami jego chrzestnymi wyżej wspomniany Wincenty Witczak i Katarzyna Kikowska. Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany został podpisany przez Nas, stawający i świadkowie pisać nie umieją."

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 lut 2011, 20:39

Na końcu
ksiądz Antoni Slymanowski proboszcz utrzymujący akta cywilne

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 lut 2011, 21:12

Aga, Mariusz, bardzo, bardzo dziękuję. Nazwiska panieńskiego Maryanny w ogóle nie potrafiłam odczytać a dat nie byłam pewna. Jeszcze raz wielkie dzięki.
Mam jeszcze parę takich zdjęć, po kolei będę wklejała i nadal liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

27 lut 2011, 13:28

Czyżby mój praradziadek Jakub miał trzy żony? Czy to może być ta sama osoba?
Bardzo, bardzo proszę o pomoc w odczytaniu aktów urodzenia Rozalii i Julianny.

http://img268.imageshack.us/f/dsc09598aktrozalii.jpg/

http://img820.imageshack.us/f/dsc09609aktjulianny.jpg/

W akcie urodzenia Rozalii pojawia się nazwisko Perdek, czy w tam razie mogę na 100% przyjąć, że nazwisko Reginy z Perdków z załączonego na poprzedniej stronie aktu urodzenia Wojciecha - mojego pradziadka - brzmi Perdek?

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

27 lut 2011, 14:10

Akt 1
Piaski
Działo się w Strońsku dnia dziewiatego wrzesnia tysiąc osiemset piędziesiategopiątego o godzinie pierwszej po południu stawił sie Jakub Matusiak gospodarz w Piaskach zamieszkały lat trzydzieścitrzy mający w obecności Macieja Perdka lat trzydzieści osiem i Wincentego Witczaka lat dwadzieścia dziewięć obydwóch gospodarzy w Piaskach zamieszkałych i okazał Nam dziecię płci żeńskiej urodzone w Piaskach dnia dziwiątego września bieżącego roku o godzinie dziesiatej rano z jego małżonki Franciszki z Oporów?lat dwadzieściapięć mającej.Dzięcięciu temu na chrzcie świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostało imie Rozalia,a jego rodzicami chrzestnemi byli wyżej wpomniany Maciej Perdek i Maryanna Witczakowa.Akt ten stawajacemu i świadkom przeczytany został podpisany przez Nas stawający i swiadkowie pisać nie umieją.
Ksiądz Antoni Slymanowski proboszcz utrzymujący akta cywilne
Akt 2
Działo sie w Strońsku dnia czternastego października tysiąc osiemset pięcdziesiat osmego roku o godzinie czwartej po południu stawił się Jakub Matusiak gospodarz w Piaskach lat trzydziesci sześc mający w obecności Wawrzyna Wawrzyniaka lat dwadzieścia sześc i Grzegorza Klimczaka lat dwadziescia siedem mających obydwóch gospodarzy w Piaskach i okazał Nam dziecię płci żeńskiej urodzone w Piaskach dnia szesnastego października bieżącego roku o godzinie dwunastej w południe z jego małżonki Łucji z Szymczaków lat osiemnaście mającej.Dzięcięciu tem na chrzcie świętym odbytym w dniu dzisiejszym nadane zostało imię Julianna a rodzicami jego chrzestnemi byli wyżej wymieniony Wawrzyniec Wawrzyniak i Józefa Perdkowa.Akt ten stawajacemu i świadkom przeczytany został podpisany przez Nas stawający i swiadkowie pisać nie umieją.
Ksiądz Antoni Slymanowski proboszcz utrzymujący akta cywilne

Wiek Jakuba mniej więcej pasuje mógł mieć trzy żony,kobiety często umierały np.przy porodach.Potwierdzić to mogłabys znajdując akt slubu z przypuszczalnie drugą żoną,gdzie Jakub zostałby wpisany jako wdowiec.W świetle tych dokumentów na 99,9% nazwisko Perdek.

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

27 lut 2011, 23:11

Aga, wielkie dzięki!
W akcie urodzenia mojego pradziadka Wojciecha występuje Bartłomiej Opora, więc Franciszka pewnie z tych Oporów.
A swoją drogą w tych wszystkich aktach nazwiska sie powtarzają.
Będę szukać aktów ślubów, wyglada na to, że mojego pradziadka macochy wychowywały.
Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

23 mar 2011, 15:54

Z aktu ślubu moich dziadków okazało się, że mój dziadek Czajka urodził się i mieszkał w Goździkowie parafia Rzgów.
Jego rodzicami byli Tomasz i Marianna nieżyjący już w 1918r. Może ktoś ma w swoich zbiorach dane na temat tej rodziny?
Nic nie udało mi się wyszukać.

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

25 mar 2011, 19:51

Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu tych dokumentów, to są chyba akty urodzenia rodzeństwa mojej prababci - dzieci Józefa Rudeckiego i Maryanny ze Świniarskich.

http://img546.imageshack.us/f/dsc09626r ... maria.jpg/

http://img69.imageshack.us/f/dsc09643ro ... maria.jpg/

Pozdrawiam serdecznie Wiesława

Re: Poszukuję informacji o Czajkach i Sobczakach z Wrąbczyna

26 mar 2011, 01:08

Nie wiem czy ci pomogę ale spójrz na www.slupcagenealogy.com jest spis parafii regionu Słupcy i wielu Sobczaków .POWODZENIA
Odpowiedz