Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Krzyżanowscy, Bochat, Inowrocław, Marulewy - pomóżcie.

08 sty 2011, 00:41

POMÓŻCIE UZUPEŁNIĆ HISTORIĘ MOJEJ RODZINY:
Rodzina mojego dziadka, Franciszka Krzyżanowskiego, wywodziła się z Wielkopolski.
Franciszek Krzyżanowski urodził się w 1905 roku w Strzelnie.
Rodzice: matka Salomea, nie znam imienia ojca.

Franciszek miał 2 braci: Michała i Józefa (jeden z nich jest pochowany w Inowrocławiu (cmentarz Marulewy). Była też siostra – przyrodnia.

Ponieważ matka Franciszka zmarła młodo a ojciec ożenił się ponownie (z tego drugiego małżeństwa była siostra) szybko wyjechał on z domu – były jakieś konflikty z ojcem lub z macochą – i usamodzielnił się. Jeszcze przed II wojna dostał pracę w firmie BATA w Aleksandrowie Kujawskim. Ożenił się z Jadwigą z domu Bochat. Rodzina Bochatów pochodziła też z tych rejonów. Po ślubie mieszkali (chyba z rodzicami Jadwigi) w domu przy Starym Mieście 18 w Inowrocławiu.
Po wojnie dziadek dostał pracę (nadal w firmie BATA) w Grudziądzu. Mieszkali na ulicy Starej. Dziadek był kierownikiem sklepu. Później w ramach uwłaszczeń różnych, sklep ten został upaństwowiony a dziadek stracił swoja pozycję zawodową, chociaż nadal tam pracował.

Niestety, to mało informacji. Wynika to z tego, iż dziadek naprawdę odciął się od rodziny. Do tego stopnia, ze jego dzieci: córka Halina (żyje do dziś) i syn Jerzy (mój ojciec) nie znali tej rodziny.
W dniu śmierci dziadka Franciszka, nagle zjawiła się jego siostra z Inowrocławia, bo przeczytała nekrolog w jakiejs pomorskiej gazecie. Żona dziadka – Jadwiga, była zaskoczona jej istnieniem. Sam byłem świadkiem tego zdarzenia.
REASUMUJĄC: szukam Krzyżanowskich z Inowrocławia i okolic, np. z Aleksandrowa Kujawskiego, szukam rodziny Bochat i kogoś kto zna cmentarz na Marulewach koło Inowrocławia. Szukam rodziny i informacji o przodkach.
Pozdrawiam
Mariusz Krzyżanowski (Gdańsk)

Re: Krzyżanowscy, Bochat, Inowrocław, Marulewy - pomóżcie.

08 sty 2011, 19:21

Może pomocne będą n/w śluby:
w r. 1945 - Maria Krzyżanowska lat 21 c. Józefa i Salomei Bandzwołek ślubuje w kościele katolickim w Strzelnie ze Stanisławem Waligórą;
w r. 1952 - Stefania Krzyżanowska (ur. 1925 Strzelno) c. Józefa i Józefy Kamińskiej ślubuje w Strzelnie z Tadeuszem Różańskim;
w r. 1953 - Kazimiera Krzyżanowska (ur. 1928 Strzelno) c. Józefa i Józefy Kam... ślubuje w Strzelnie z Józefem Wudniak;

Re: Krzyżanowscy, Bochat, Inowrocław, Marulewy - pomóżcie.

08 sty 2011, 20:26

Bardzo dziękuję. Teoretycznie mogłoby tu być powiązanie, zakładając, że ojciec Franciszka (czyli mój pradziadek) miał na imię Józef a Józefa z/d Kamińska to jego druga żona. Ale ciągle to wszystko pozostaje w sferze domysłów. Jednak, to jest jakiś trop.
Odpowiedz