Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dębowo

27 lut 2011, 20:14

Poszukuję informacji o osobach noszących nazwisko Majchrzak wywodzących się ze wsi Dembowo parafia Parczewo w Wielkim Księstwie Poznańskim.
Wywodzi się z tej miejscowości Walenty i Agnieszka z domu ? małżeństwo Majchrzak.
Proszę o podpowiedzi w jakich granicach administracyjnych znajdują się te miejscowości obecnie.
Pozdrawiam Mirek.
Ostatnio edytowano 04 mar 2011, 18:56 przez mirek5949, łącznie edytowano 3 razy

Re: Dębno

27 lut 2011, 20:26

Żeby sprawa była jasna (bo mogą wystąpić problemy z lokalizacją tej miejscowości) dodam, że informacje pochodzą z poniższego aktu z parafii Piątnica w zaborze rosyjskim:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/067fa50b04f6f454.html
A tu jest jego tłumaczenie:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=2074&p=30227&hilit=szudakiewicza#p30227

Wg aktu chodzi o Dębowo, a nie Dębno. :wink:

Re: Dębno

27 lut 2011, 22:37

Sprawdziłam w Regestrze Diecezjów.
Miejscowość Parczew ani Parczewo nie występuje jako parafialna.

Księga adresowa wszystkich miejscowości w Wielkim Księstwie Poznańskim:
Parcewo powiat gnieźnieński,
Parczewo powiat ostrowski
Parczewko powiat ostrowski

Skorowidz miejscowości w Zaborze Pruskim:
Parczew parafia Wysocko poczta Sieroszewice.

W Wielkim Księstwie Poznańskim nie ma zatem takiej parafii.

Parczew jako parafia występuje w Diecezji Siedleckiej.

Re: Dębowo

12 mar 2011, 18:44

Witam do wsi Dębowo dodaję Gogolewo urodził się tam Andrzej Majchrzak syn Wawrzyńca i Franciszki z Mikołajczyków rok 1852. Jeszcze jedno imię jest niewiadomą mianowicie Jan Majchrzak być może jest to brat Wawrzyńca w wielu aktach jest chrzestnym pozdrawiam Mirek.

Re: Dębowo

12 mar 2011, 19:27

mirek5949 napisał(a):Poszukuję informacji o osobach noszących nazwisko Majchrzak wywodzących się ze wsi Dembowo parafia Parczewo w Wielkim Księstwie Poznańskim.


Mirku,
O parafii Parczewo pisałam wyżej, więc to już pominę.

Dębowo - Dembowo

Znalazłam taką miejscowość w powiecie mogileńskim.

Obrazek

Należała do parafii Trląg, poczta Kołodziejewo.

Obrazek


Może te informacje Tobie coś pomogą?

Re: Dębowo

12 mar 2011, 22:00

Dębowo i Gogolewo położone jest również w okolicach Grudziądza.
W Wielkim Ksiestwie Poznańskim te miejscowości nie występują w pobliżu siebie.
Lidka podpowiedziała rozwiązanie w temacie tłumaczenia z j. rosyjskiego

viewtopic.php?f=2&t=2074&start=100

Re: Dębowo

27 mar 2011, 16:59

Zwracam się z prośbą do osób które będą przeszukiwały księgi z miejscowości Gogolewo,Dębowo Wielkie Księstwo Poznańskie lata 1800-1855, może przy okazji dałoby się ustalić czy w tych miejscowościach występuje nazwisko Majchrzak.Proszę o zbyt wiele,ale z własnego doświadczenia wiem że możliwe.Nie chodzi o szczegóły ale o punkt zaczepienia do dalszych poszukiwań bardzo dziękuję pozdrawiam Mirek.

Re: Dębowo

27 mar 2011, 19:09

Mirku nie wiem czy wiesz że w skład parafii Niepart w powiecie gostyńskim wchodzi wieś Gogolewo. Do tego był w tej parafii dziś nieistniejący folwark Dębina, kiedyś zapisywany też jako Dembina. W tej parafii mieszkali i być może jeszcze mieszkają ludzie o nazwisku Majchrzak. Może ten trop będzie właściwy?

Roman

Re: Dębowo

09 lis 2011, 17:16

Proszę o podpowiedzi Gogolewo z okresu Wielkiego Księstwa Poznańskiego to jedna miejscowość czy mogło być ich więcej.Zleciłem poszukiwania w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu,zapłaciłem za godzinę poszukiwań w odpowiedzi otrzymałem informację,osób noszących
nazwisko Majchrzak lata 1850-1870 nie znaleziono.Z aktu ślubu brata mojego pradziadka wynika że urodził się w Gogolewie W.K.P,potwierdzeniem tego faktu jest spis ludności z 1896 roku.
Moje poszukiwania utknęły w tym punkcie,proszę o jakieś wskazówki pozdrawiam
Mirek.

Re: Dębowo

09 lis 2011, 21:18

Gogolewo - powiat gostyński
Gogolewo - powiat śremski
wg Słownika miejscowości woj. poznańskiego (1922 rok)

Re: Dębowo

09 lis 2011, 21:25

wg Kartenmeister:
1.Gogolewo w pow. Gostyń
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=35402
2.Gogolewo w pow. Śrem
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=33016

Re: Dębowo

10 lis 2011, 07:22

Przyszła mi do głowy dzika myśl, że może ktoś pokręcił Niepart z Parczewem i chodzi o Gogolewo w parafii Niepart. Znajduje się tam też wieś Dębina, Dębowa nie kojarzę.
Odpowiedz