Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szczepaniak/Stefaniak/Kaczmarek/Staszak/Serafiniak

01 mar 2011, 21:49

Witam,
Poszukuje informacji o Leonie Szczepaniaku (urodzonym w kwietniu 1900r. w Dębnie nad Wartą) oraz o jego matce Katarzynie.
Matka Leona Szczepaniaka, Katarzyna (najprawdopodobniej tak miała na imię) po smierci pierwszego meża (zmarł około 1901-1902 roku) ponownie wyszła za mąż za pochodzącego z Poznania Stefaniaka, którego imienia niestety nie znam. Wiem, że mieli oni syna i córkę urodzonych po 1906 roku. Niestety nowy mąż mojej praprababki nie chciał utrzymywać jej syna z pierwszego małżeństwa, więc Leon został wysłany do Niemiec, a dokładnie do Nadrenii i mieszkał tam z krewnymi swojej matki. Słyszlam, że pradziadek utrzymywał kontakt listowny ze swoim przyrodnim rodzeństwem, ale po pewnym czasie listy przestały przychodzić i kontakt sie urwał. Bardzo chciałabym dowiedzieć sie wiecej na temat wszystkich wspomnianych przeze mnie osób. Może ktoś z Państwa posiada informacje na ich temat, a może newet jest moim krewnym?
Będę bardzo wdzięczna za informacje dotyczące rodziny Szczepaniak pochodzącej z Dębna nad Wartą i okolic. Przeszukując bazę małżeństw na stronie Poznań Project znalazłam 3 osoby o nazwisku Szczepaniak. Małżeństwa zawarli: Mateusz (Matthias) Szczepaniak z Agnieszką (Agnes) Kaczmarek w (1840), Stanisław (Stanislaus) Szczepaniak z Agnieszką (Agnes) Serafiniak (1838) oraz Agnieszka (Agnes) Szczepaniak ze Stanisławem Staszakiem (1838). W nawiasach podałam imiona tak jak zapisano je w dokumentach. Chciałabym wiedzieć czy te osoby byly ze sobą spokrewnione i czy ich potomkowie nadal mieszkają w okolicy Dębna.
Pozdrawiam

Re: Szczepaniak/Stefaniak/Kaczmarek/Staszak/Serafiniak

01 mar 2011, 22:07

Drobna uwaga
Uwaga: w Projekcie przyjęto konwencję podawania imion w przywoływanych zapisach w standardowej wersji łacińskiej (śluby katolickie) lub niemieckiej (ewangelickie) w celu ujednolicenia rozmaitych form oraz ułatwienia przeszukiwania po imionach. Oznacza to, że jeśli wyszukiwarka poda ślub osoby o imieniu Franciscus, to w oryginalnym akcie może tam być równie dobrze Franz lub Franciszek.
ze strony

http://bindweed.man.poznan.pl/posen/data/imiona.php

Re: Szczepaniak/Stefaniak/Kaczmarek/Staszak/Serafiniak

01 mar 2011, 22:40

Dziekuję za Twoją odpowiedź.
Wydaje mi się,że śluby te zostały zawarte w parafi katolickiej ale nie jestem w stanie wykluczyć obecności ewangelikow wśród moich przodków. Jedym moim krewnym wyznania ewangelickiego, (o którym wiem) był wlaśnie Leon Szczepaniak.
Odpowiedz