Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Bechaim Schwarzbachowie

04 cze 2011, 09:05

Chciałbym prosić uczestników forum o pomoc w sprawie niemieckiej rodziny Behaim von Schwarzbach na ziemiach Polskich wywodzącej się of Fryderyka (1763-1834) pracującego jako Radca w Rejencji Bydgoskiej zaboru pruskiego. Według przekazu rodzinnego Fryderyk był dwukrotnie żonaty: najpierw z wdową po (?) ale urodzoną Sierakowską a po jej śmierci z jej siostrzenicą Urszulą z domu Straszewską (1795-1863). Potomstwo małżeństwa Fryderyka i Urszuli w części całkowicie się spolszczyło: Eulalia wyszła za Wyczyńskiego, Emilia za Laskowskiego a Fryderyk ożenił się z panną Laskowską. Syn Aleksander oraz córka Ernestyna weszli w związki małżeńskie z partnerami narodowości niemieckiej. W Regestrach Dworzaczka jest informacja o śmierci Urszuli Szwarcbach oraz ogłoszenie Maksymiliana Beheim Schwarcbach o przyjęciach do Pedagogikum w Wieleniu. Maksymilian prawdopodobnie był wnukiem Urszuli czyli synem albo Aleksandra albo Fryderyka. Jest on autorem książki o kolonizacji niemieckiej na wschodzie. Podobno był również wychowawcą następcy tronu w Berlinie.
Chciałbym dowiedzieć się trochę więcej o korzeniach Urszuli Straszewskiej oraz o rodzinie Bechaim Schwarzbachów. Podobno nazwisko jest pochodzenia Czeskiego ale rodzina osiedliła się w Bawarii.
Może ktoś władający językiem niemieckim mógłby zajrzeć do niemieckich portali genealogicznych?
Pozdrawiam

Re: Bechaim Schwarzbachowie

04 cze 2011, 12:53

Witam!
Pierwsza żona Fryderyka po mężu nazywała się Rokitnicka. Aleksander był pierwszym dzieckiem z drugiego małżeństwa z Urszulą Straszewską. Urodził sie 13 grudnia 1813 roku. Studiował prawo, teologię, filologię i pedagogikę. Był pierwszym dyrektorem Pedagogium w Ostrowie koło Wielenia w latach 1850-1894. Jego następcami byli kolejno dwaj synowie: w latach 1894-1905 - Hugo, urodzony w 1838 roku a po jego smierci Max (1839-1910), autor licznych prac historycznych.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Bechaim Schwarzbachowie

07 cze 2011, 20:43

Witam
Dziękuję za informacje. Tak myślałem, że Max był wnukiem Fryderyka. Teraz już mam pewność. Czy wie Pan coś o rodzinie brata Aleksandra – Fryderyka? Co do małżeństw Fryderyka seniora – o Rokitnickiej słyszałem. Czy to była Antonina? No i czy coś wiadomo o przodkach Urszuli Straszewskiej?
Pozdrawiam
Piotr
Odpowiedz