Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

11 cze 2011, 13:14

Witam serdecznie! :)

Poszukuję wszelkich śladów, krewnych, pozostałości po rodzinie Lewandowskich zamieszkujących w Brdowie na początku XIX wieku (pierwszy znany mi wpis w księgach stanu cywilnego pochodzi z 1812r).

Oto jakie informacje posiadam na podstawie przejrzenia ASC w Brdowie (być może coś przeoczyłem):

74/1812 - ur. Franciszki Lewandowskiej, córki Karola (38 lat, majster kunsztu zegarmistrzów - nota bene, czy ktoś wie gdzie szukać jakichś dokumentów z tym związanych?), oraz Katarzyny z Pawłowskich (30 lat); urodzona w Brdowie "w domu Jana Pieczątkiewicza pod nr 78"

9/1813 - ur. Teodozji Florentyny Lewandowskiej, córki Karola (39 lat), oraz Katarzyny z Pawłowskich (31 lat); urodzona w Brdowie "w domu Pieczątkiewicza pod nr 78"

27/1816 - ur. Katarzyny Lewandowskiej, córki Karola (30 lat, zegarmistrz), oraz Katarzyny z Pawłowskich (23 lata); urodzona w Brdowie "w domu iego pod nr 17"

89/1818 - ur. Konstancji Apolonii Lewandowskiej, córki Karola (44 lata, zegarmistrz), oraz Katarzyny z Pawłowskich (36 lat); urodzona w Brdowie "w domu iego pod nr 27"

31/1819 - zgon Apolonii Lewandowskiej, córki Karola i Katarzyny z Pawłowskich, rok 1; zmarła w Brdowie w domu rodziców pod nr 28

Brak jest w brdowskich księgach aktu małżeństwa moich przodków - przynajmniej wynika tak z zasobów Geneteki.

Ponadto mam dowód znania mojej prababci, Józefy Lewandowskiej, wystawiony w 1837r w Poddębicach wg którego moja prababcia miała się urodzić w 1815r w Brdowie i jest córką Karola i Katarzyny Lewandowskich.
Natomiast z aktu zapowiedzi wystawionego w Niemysłowie w 1837r dowiedziałem się, że jest córką "Józefa i Katarzyny z Pawłowskich małżonków Lewandowskich, gospodarzy z Poddębic" - dodam, że w Poddębickich księgach nie odnalazłem dokumentów dotyczących zejścia moich przodków (przynajmniej póki co).
Dodam, że w 1837r w Poddębicach doszło do małżeństwa Józefy Lewandowskiej i Jana Turlakiewicza. Z aktu małżeństwa ich córki wiem, że obydwoje zmarli po 1861r, najprawdopodobniej w obrębie niemysłowskiej parafii.

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Re: Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

09 sie 2011, 22:05

Witaj Bartku.
Ja też mieszkam w Łodzi.
Dzięki Tobie wiem,że mój przodek mieszkał pod numerem 78! Czy to jest nr domu? A swoją drogą w żadnym wpisie w księgach nie znalazłem takich informacji jak nr 78, oraz że rodzono " u kogoś"! Czy możesz mi przesłać skany tych metryk z Pieczątkiewicz?
Jan Pieczątkiewicz ur. 1748r. w Brdowie miał co najmniej trzy żony: Agnieszka Pokrywka (ślub 1779r.), Urszula Pawełkiewicz (ślub 1783r.), Elżbieta Blewska (ślub 1808r.) i żył minimum 71 lat.
Miał brata Pawła P. (to jest mój bezpośredni przodek) i siostrę Rozalię.
Czy masz w swoich zbiorach jakieś informacje o: Pieczatkiewicz, Jabłońska, Zgłowińska, Ciesielska, Zalewska?
Jak coś znajdę o Twoich przodkach to dam Ci natychmiast znać.
Pozdrawiam
Krzysztof

Re: Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

13 sie 2011, 00:52

Witaj Krzysztofie! :)

Miło mi poznać Łodzianina, który zajmuję się tak fajnym hobby - może uda nam się kiedyś spotkać w naszym AP. ;)

Z tego co mi wiadomo, to wskazane numery oznaczają numery domostw. Na starych mapach bądź w spisach ludności z tamtego okresu pewnie można by to potwierdzić. :)

Co do skanów to nie ma potrzeby abym to ja Ci je przesyłał, wszystko jest w Internecie pod tym adresem:

http://szukajwarchiwach.pl/

Wystarczy wpisać Brdów i kliknąć:
54/731/0 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Brdów (pow. kolski) -> Serie

i wybrać jakie księgi Cię interesują. :)

Wierzę, że bez problemu opanujesz obsługę tamtej strony i szybko odnajdziesz swoich przodków. W razie jednak pytań - pisz śmiało! :)

PS. Niestety o podanych przez Ciebie nazwiskach nie mam żadnych informacji... :(

Re: Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

06 cze 2013, 07:57

Witaj Bartku.
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu.
Założyłem drzewo swojej rodziny i na bazie tego drzewo zrobiłem antologię rodzin z Brdowa i okolic. Jest tych duszyczek ok. 14.000 ! Wszystkie udokumentowane aktami!
Link do mojego drzewa:
http://www.myheritage.pl/site-159936251 ... 85tkiewicz
Jak do tej pory zindeksowałem Brdów, Mąkolno i jestem w trakcie indeksowania Izbicy Kujawskiej. Możesz to wszystko obejrzeć w Genetyce na genealodzy.pl
http://genealodzy.pl/
A jak tam Twoje poszukiwania?
Pozdrawiam
Krzysztof Pieczątkiewicz

Re: Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

06 cze 2013, 08:15

Sprawdziłem na moim drzewie mam dwie Franciszki Lewandowskie urodzone w 1812 roku w Brdowie:
1. 9wrz1812 akt 22 rodzice: Filip i Balbina Berent
2. 18paź1812 akt 25 rodzice: Grzegorz i Agnieszka Tylkiewicz

Ty podałeś inne dane w pierwszym poście. Możesz podać nr aktu?
Mnie to też interesuje, bo moi przodkowie też mieli coś wspólnego z cechem zegarmistrzowskim.
Pozdrawiam
Krzysztof Pieczątkiewicz

Re: Lewandowscy z Brdowa + cech zegarmistrzów

17 cze 2013, 19:48

Krzysztofie,

Wszystko jest podane w pierwszym moim poście odnośnie Franciszki Lewandowskiej - akt nr 74 z 1812 r. :)
http://www.szukajwarchiwach.pl/54/731/0 ... Y-O9V3Gxig

Moje poszukiwania tej gałęzi ugrzęzły w martwym punkcie póki co, mam nadzieję jednak, że niedługo wrócę do tej części rodziny. :)

PS. Gratuluję strony, mnóstwo dodanych osób!
Odpowiedz