Poszukuję osób spokrewnionych z
Józefem Czerkawskim i jego żoną
Ewą Osetowską, ich synem
Faustynem Czerkawskim (ur. 1779 r.) i jego żoną
Franciszką Szymon (zm. 20.03.1821 r.), ich synem
Wojciechem Czerkawskim (1800-1875), powstańcem listopadowym, rządcą wsi Koźlątków i jego żoną
Nepomuceną z Biedzińskich (ślub w Kościelcu w powiecie kaliskim w 1831 r.). Wojciech miał 6 dzieci: Cecylia, Apolonia, Józef (powstaniec styczniowy), Wiktoria, Walenty (powstaniec styczniowy, napisał wspomnienia z powstania, pisał wiersze patriotyczne, ma notkę biograficzną w Polskim Słowniku Biograficznym z 1938 r.) i Władysław.
Wiktoria wyszła za mąż za Stanisława Kunińskiego, rządcę wsi Krowica. Władysław żeni się z Heleną Ginter, która po jego śmierci wychodzi za Walentego. Władysław i Helena mieli 2 córki: Władysława i Maria. Władysława wychodzi za Jarosława Aleksandrowicza (de) Witold (syna Mikołaja, starosty kijowskiego) pułkownika WP. Ich syn Bolesław był wiceministrem oświaty do września 1939 roku. Maria wyszła za Milwida.
Józef Czerkawski (ur. w Brudzewie 16.01.1839 r.) ożenił się z
Klotyldą Martą Antoniną Nagórniewicz w parafii Brodnia w 1869 r., mieszkali w Szczytnikach, Józef pracował jako kucharz w Rożdżałach, został pochowany w Iwanowicach w 1919 r. Mieli 10 dzieci: Józef (żył tylko rok), Hieronim, Ludwik, , Leonard, Stanisława, Franciszka, Antoni, Józef, Stanisław i Helena.
Hieronim ożenił się z Wandą Molską, a potem z Marianną NN. Franciszka wyszła za mężczyznę o nazwisku Kurzawa, a potem Wasik. Ludwik poślubił Władysławę Rusek, Stanisława Karola Głowackiego, Antoni Zofię NN, Józef Stefanię Krzesińską, Stanisław Teodozję Promińską, a Helena zmarła na tyfus w 20 roku życia.
Poszukuję informacji o tych osobach, w celu uzupełnienia drzewa genealogicznego.
Będę też wdzięczna za rozwiązanie zagadki dotyczącej nazwiska Czerkawski. Jest to typowo wschodnie nazwisko. W Księdze Szlachty Polskiej T. Żychlińskiego wyczytałam, że kniaziowie Aleksy i Hawryła Czerkawscy uciekli przed prześladowaniami Iwana Groźnego zostając łaskawie przyjętymi przez Zygmunta Augusta. Czy król nadał Czerkawskim jakieś dobra na Zachodzie Polski ? Skąd tak liczna reprezentacja Czerkawskich na tym terenie ?
Serdecznie pozdrawiam,
Ewa Czerkawska
Ewa.Czerkawska@wp.pl