Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

09 lip 2011, 19:17

Poszukuję osób spokrewnionych z Józefem Czerkawskim i jego żoną Ewą Osetowską, ich synem Faustynem Czerkawskim (ur. 1779 r.) i jego żoną Franciszką Szymon (zm. 20.03.1821 r.), ich synem Wojciechem Czerkawskim (1800-1875), powstańcem listopadowym, rządcą wsi Koźlątków i jego żoną Nepomuceną z Biedzińskich (ślub w Kościelcu w powiecie kaliskim w 1831 r.). Wojciech miał 6 dzieci: Cecylia, Apolonia, Józef (powstaniec styczniowy), Wiktoria, Walenty (powstaniec styczniowy, napisał wspomnienia z powstania, pisał wiersze patriotyczne, ma notkę biograficzną w Polskim Słowniku Biograficznym z 1938 r.) i Władysław.
Wiktoria wyszła za mąż za Stanisława Kunińskiego, rządcę wsi Krowica. Władysław żeni się z Heleną Ginter, która po jego śmierci wychodzi za Walentego. Władysław i Helena mieli 2 córki: Władysława i Maria. Władysława wychodzi za Jarosława Aleksandrowicza (de) Witold (syna Mikołaja, starosty kijowskiego) pułkownika WP. Ich syn Bolesław był wiceministrem oświaty do września 1939 roku. Maria wyszła za Milwida.

Józef Czerkawski (ur. w Brudzewie 16.01.1839 r.) ożenił się z Klotyldą Martą Antoniną Nagórniewicz w parafii Brodnia w 1869 r., mieszkali w Szczytnikach, Józef pracował jako kucharz w Rożdżałach, został pochowany w Iwanowicach w 1919 r. Mieli 10 dzieci: Józef (żył tylko rok), Hieronim, Ludwik, , Leonard, Stanisława, Franciszka, Antoni, Józef, Stanisław i Helena.
Hieronim ożenił się z Wandą Molską, a potem z Marianną NN. Franciszka wyszła za mężczyznę o nazwisku Kurzawa, a potem Wasik. Ludwik poślubił Władysławę Rusek, Stanisława Karola Głowackiego, Antoni Zofię NN, Józef Stefanię Krzesińską, Stanisław Teodozję Promińską, a Helena zmarła na tyfus w 20 roku życia.

Poszukuję informacji o tych osobach, w celu uzupełnienia drzewa genealogicznego.

Będę też wdzięczna za rozwiązanie zagadki dotyczącej nazwiska Czerkawski. Jest to typowo wschodnie nazwisko. W Księdze Szlachty Polskiej T. Żychlińskiego wyczytałam, że kniaziowie Aleksy i Hawryła Czerkawscy uciekli przed prześladowaniami Iwana Groźnego zostając łaskawie przyjętymi przez Zygmunta Augusta. Czy król nadał Czerkawskim jakieś dobra na Zachodzie Polski ? Skąd tak liczna reprezentacja Czerkawskich na tym terenie ?

Serdecznie pozdrawiam,

Ewa Czerkawska

Ewa.Czerkawska@wp.pl

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

10 lip 2011, 15:40

Pani Ewo

http://wayofwar.org/archive/index.php/t-32954.html
Tu wyżej podaje Pani link w temacie "książąt czerkaskich" (kabardyjskich - to rodziny tatarskie), którzy przybyli do Polski w XVI wieku. Pisali się czasem Czerkascy. I to ich miał na myśli Żychliński. Nie sądzę aby mieli w ogóle coś wspólnego z Pani Czerkawskimi. Niesiecki zna Czerkawskich herbu Jelita w ziemi sanockiej. W XVIII wieku wg TD pojawiają się "nobiles" (szlachetni) Czerkawscy w Pobiedziskach. Ale Pani Czerkawscy mogą też pochodzić z mieszczan. Często pojawiają się wśród mieszczan nazwiska "wschodnie" (np. Jazłowiecki w Pleszewie), co nie znaczy że pochodzili ze Wschodu. W przypadku Pani rodziny Czerkawskich skupiłbym się na poszukiwaniu, czy aby to nazwisko nie zostało utworzone około XVIII wieku od formy Czerkawa lub Czerkawy.
Roman Knap-Kurowski

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

17 lip 2011, 22:32

Dziękuję za informacje. A co oznacza forma czerkawa, czerkawy ?

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

25 lip 2013, 10:13

Dowiedziałam się od potomków Czerkawskich ze Stanisławowa, że część rodziny w XVIII wieku przeprowadziła się do Wielkopolski. Niestety na razie nie znalazłam dokumentów to potwierdzających, ale szukam.

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

25 lip 2013, 11:03

Poszukuję związków mojej rodziny z następującymi rodzinami z Wielkopolski:

Biedziński, Bronowicz, Czekalski, Czerkawski, Dziubałoń, Ginter, Gruszczyński, Hoffman, Jerenkrajc, Karnas, Karpiński, Kiełkiewicz, Kosmalski, Kraus, Krolikowski, Kruk, Krulikowski, Krzesiński, Krzywański, Kukliński, Kuniński, Latowski, Lewandowski, Lipiński, Liśkiewicz, Medyński, Miklaszewski, Mikulski, Milwid, Mączyński, Nagórniewicz, Naskrencki, Olejnik, Osetowski, Piotrowski, Radomski, Rusek, Szymon, Tyczka, Węgliński, Zschech, Łachecki, Łowicki

W genealogii Minakowskiego obecnie rodzina nr 2206 (liczba się zmienia):

http://wielcy.pl/psb_rodzinami.php

Pozdrawiam wszystkich, w tym ewentualnych krewnych i powinowatych :)

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

01 sty 2014, 11:34

W metryce w Księstwie Łowickim Wojciech Czerkawski i Nepomucena z Biedzińskich są Urodzeni, a w metrykach z tego samego okresu w Wielkim Księstwie Poznańskim nie ma informacji o ich statusie. Czy szlachectwo zależało od terytorium ?

Re: Czerkawski, Czerkawska, Czerkawscy

10 cze 2014, 20:52

Dzięki uprzejmości osoby fotografującej metryki z AP w Łodzi, udało mi się powiązać w jedną rodzinę większość Czerkawskich (Cyrkaskich, Cerkaskich) z łódzkiego i okolic. Odnalazłam w Kamionaczu akt zgonu mojej 5 x prababki Ewy z domu Osetek vel Osetowskiej, wdowy po Józefie Czerkawskim urodzonej około 1747 roku. W akcie zgonu zapisano, że mieli 5 synów: Szymon, Antoni, Faustyn, Jan i Józef. Faustyn urodził się w Rossoszycy koło Sieradza i w metrykach z początku XIX wieku zarówno on, jak i jego bracia byli określani jako "urodzeni". Kamionacz był wtedy w Departamencie Kaliskim. Po wcześniejsze metryki będę musiała się wybrać do Włocławka, zobaczymy jak było wcześniej.

Pozdrawiam,

Ewa
Odpowiedz