Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ludwik Wyczyński

17 lip 2011, 21:25

Witam
W archiwach rodzinnych znalazłem informację, że jeden z moich przodków - Ludwik Wyczyński ur. 25.08.1781 i zm. 5.12.1849 był sekretarzem sądowym i założycielem gimnazjum w Chełmnie Pomorskim. Czy ktoś mógłby mi pomóc sprawdzić tę informację ew. poradzić gdzie szukać?
Pozdrawiam
Piotr Jurkowiecki

Re: Ludwik Wyczyński

17 lip 2011, 22:46

Witam!
W Kuj.Pom.Biblitece Cyfrowej w "Dziejach Chełmna i jego regionu" na str.246, jest wzmianka o Ludwiku Wyczyńskim:
http://kpbc.umk.pl/dlibra/results?action=SearchAction&skipSearch=true&mdirids=&server%3Atype=both&tempQueryType=-3&encode=false&isExpandable=on&isRemote=off&roleId=-3&queryType=-3&dirids=1&rootid=&query=%22Ludwik+Wyczy%C5%84ski%22&localQueryType=-3&remoteQueryType=-2
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Ludwik Wyczyński

18 lip 2011, 20:58

Dziękuję. W tym przypadku archiwa rodzinne są bardzo bliskie prawdy.
Pozdrawiam
Piotr

Re: Ludwik Wyczyński

20 paź 2011, 11:33

Witam!
O Wyczyńskim (co prawda nie Ludwiku), ale może się przyda:
„Poznan, 8 lipca. Donoszą nam z Trzemeszna, ze sędziego przy tamtejszym sądzie powiatowym od 1848r.urzędującego, p.Jana Wyczyńskiego, wskutek rozporządzenia władzy wyższej przeniesiono od 1 b.m.do sądu powiatowego w Angermünde; miasteczka w Brandenburgii. P.Wyczyński posiada 5 dzieci wymagających nauki w języku ojczystym – w Angermünde nie ma nawet kościoła katolickiego.”
Żródło: WBC „Dziennik Poznański”nr154 z dnia 9-7-1865r.,str.3

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Ludwik Wyczyński

17 mar 2016, 21:00

Po przeszło 4-letniej przerwie chciałbym wrócić do tego wątku.

Jan Wyczyński to mój prapradziadek. Przenosiny do Angermunde miały związek z Powstaniem Styczniowym a właściwie ze zbyt łagodnym traktowaniem Wielkopolan uczestników powstania.
Po śmierci jego syna Wacława Wyczyńskiego w jednej z gazet pojawiła się wzmianka o tym przeniesieniu: ".......Ś. p. Wacław Wyczyński urodził się w 1853 r. w Trzemesznie, jako syn sędziego, wybitnego patrioty i obywatela. Sprzyjanie patriotycznemu odruchowi narodu polskiego w powstaniu 1863 r. policzyły władze zaborcze ojcu ś. p. Wacława Wyczyńskiego jako czyn zdrożny w życiu sędziego pruskiego i przeniosły go do Angermünde na Pomorzu niemieckim. ..."

Jan był synem Ludwika z Chełmna. Podobno Wyczyńscy przybyli do Chełmna z Działdowa. Według przekazu rodzinnego ojcem Ludwika był Jan Wyczyński zm. 1812 a matką Rozalia.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie i jak szukać informacji o Wyczyńskich - prawdopodobnie - z lub spod Działdowa?
Pozdrawiam
Odpowiedz