Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Miński Leon i Formanowicz Tekla

20 lip 2011, 10:52

Poszukuję krewnych (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie itp) oraz daty i miejsca urodzenia Leona Mińskiego (ur. ? - zm. 1945 Częstochowa), męża Tekli Formanowicz (17.09.1902 Berlin-Rixdorf - 23.08.1978 Szczecin). Ich dzieci to Urszula (ur. 1925 Lwówek?), Janina (ur. 1927 Lwówek?) i Zdzisław (1929 Lwówek? - 1945 Częstochowa). Wiktor Stułów

Re: Miński Leon i Formanowicz Tekla

20 lip 2011, 11:44

Jak widzę p. Wiktor, niejako w moim imieniu, podjął próbę odnalezienie przodków męża najmłodszej siostry mojego śp. Dziadka. Serdecznie mu za to dziękuje. :) W uzupełnieniu powyższych informacji podaję, na podstawie wspomnień rodzinnych, że Tekla z Formanowiczów wyszła za mąż za bezdzietnego wdowca, zegarmistrza Leona Mińskiego. Rodzina Minskich pochodzi z Buku. Jednak Leon Minski miał dom i warsztat w Lwówku Wlkp. Tekla miała z nim dwie córki i syna, który razem z ojcem zginął w Częstochowie zimą 1945 r, pod gąsienicami sowieckiego czołgu.

Re: Miński Leon i Formanowicz Tekla

05 lis 2012, 09:52

Witam matka mojego dziadka Wiktoria Ratajczak zd Mińska ur 1876 r w Tarnowo Podgórne

Re: Miński Leon i Formanowicz Tekla

06 lis 2012, 07:55

Witam i bardzo dziękuję za odzew na mój post. Czy mogę prosić o rozwinięcie tego, co Pan napisał? Bo nie mam tego w drzewie. Może rodzeństwo Wiktorii? pozdrawiam - Wiktor Stułów

Re: Miński Leon i Formanowicz Tekla

06 lis 2012, 09:04

Witam
Nazywam się Kniat
Moja mama zd Ratajczak Obiezierze
Mój dziadek Bolesław Ratajczak +09-08-1922 *21-04-2000 Oborniki
Moja prababcia Wiktoria Ratajczak zd Mińska +12-03-1876 Tarnowo Poznań West tak jest napisane w Stammbuch
Na tą chwile to wszystko co mam o WIKTORII

Re: Miński Leon i Formanowicz Tekla

30 lis 2013, 12:46

Wątek założony 2,5 roku temu doczekał się szczęśliwego finału :)

Po kilku latach poszukiwań udało mi się powiązać Leona Mińskiego, męża Tekli z Formanowiczów, z drzewem genealogicznym rodziny Mińskich rodem z Buku. Leon był synem Jana i Weroniki z Piątkowiaków, wnukiem Feliksa i prawnukiem Dominika Mińskiego - szewca i powstańca bukowskiego z czasów Wiosny Ludów. Leon urodził się w Buku w 1904 roku. W 1929 przejął zakład zegarmistrzowski w Lwówku, dotychczas prowadzony przez jego stryja Adama Mińskiego. W kwietniu 1940 roku rodzina Leona i Tekli z trójką małych dzieci została wysiedlona do GG. W komplecie przeżyli okupację. Leon i jego syn Janusz zginęli tragicznie w dniu "wyzwolenia” Częstochowy przez wojska sowieckie 18 stycznia 1945 roku.
Odpowiedz