Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

28 lip 2011, 11:12

Witam,
poszukuję więcej informacji na temat członków mojej rodziny o powyżej wymienionych nazwiskach, w tym szczególnie o:
- Stefan Prybe (?-?), malżonka Constantia Gorzyńska (?-?) ślub w Gnieźnie, Archiwum Kurii Metropolitalnej, 0131/32, k. 41, B. 37 - do rekordu nie dotarłem, więc nie znam nawet daty. Ich syn Michał Priebe (1861-1913) urodził sie w Dyśku (pow. Mogilno) podobnie jak większosc jego dzieci. Michał ożenil sie ze Stanisławą Marianną Mróz (1870-1942) ur. w Miławie.
- Franciszek Kaźmierczak (?-?) żonaty z Marianną Czerniakowską (1900-1971). Ich córka Łucja (1917-1966) urodziła sie w Hernie (??) w Niemczech (nie udało mi się jednoznacznie zlokalizować miejsca).
- Michał Grzelczyk (?-?) żonaty z Caroliną Małys (?-?). Ich syn Ignacy (1861-1938), jak również znakomita wiekszość jego dzieci, mieszkała i jeszcze zamieszkuje Spławie. Ignacy ożenił się z Elżbietą Buchwald (1867-1918) ur. w Kasznicy.
-Stanisław Kurzawski (?-?) żonaty z Marianną Klupieć (?-?). Ich syn Antoni (1876-1924) urodził sie w Karminie (powiat Śmigiel). Żoną Antoniego była Katarzyna Mieloch (1878-1967) ur. w Pyszącej.

Pozdrawiam,

Piotr

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

10 sie 2011, 17:36

serdecznie pozdrawiam dalekiego krewnego ze strony szeroko rozumianej rodziny Priebów wywodzącej się z Dyśka gm. Trzemeszno!
w celu uzyskania bliższych informacji na interesujące tematy proszę o skontaktowanie się bezpośrednie na maila: wiktoriaitomaszmaciejewscy@gmail.com; na skype: tomasz.maciejewski.poznan
przepraszam, że dopiero teraz udzielam odpowiedzi, ale jest okres wakacyjny

pozdrawiam - tomasz maciejewski

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

10 sie 2011, 20:27

W moim drzewku mam Franciszka Kaźmierczaka s. Łukasza i Heleny z d. Rubryckiej - miejsce urodzenia Lubiń k. Kościana. Daty urodzenia i śmierci nie posiadam - jego siostra, a moja babcia, Jadwiga ( po mężu Lipońska) urodziła się w 1879 w Lubiniu.Franciszek Kaźmierczak - wyemigrował do Westfalii, gdzie pracował w górnictwie a potem miał tam restaurację. Ok. 1919 wrócił i mieszkał w Poznaniu przy ul. Półwiejskiej .Od 1924 mieszkał w Koźminie gdzie prowadził sklep kolonialny i handlował zbożem.

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

10 sie 2011, 21:00

Dołaczam sie do dyskusji: w dalszym ciągu poszukuje ur. Piotr Springer i Anna Priebe +- 1875 okolice Gniezna.
A jakie to okolice : Miława ur. córki a mojej babci Marty Nowak d. Springer inne dzieci Przyjma, Ostrowite.
http://www.leszekkabacinskikabat.com/sp ... dzina.html [ strona często ma problemy i napewno da się wyswietlić, i lepiej wyswietala się na przęglądarce Chrome]
Pod tym linkiem jest zdjęcie Anny Priebe i Piotr Springer, a kto jest 3 "ą osoba nie wiem.
Czy były zwyczaje ustawiania osób, rodziców, dziadków na zdjęciu po stronie danej osoby?, i możemy wnioskować w większej pewności że to jest z takiej a takiej rodziny.
http://www.kabacinski.w8w.pl/11_springer_archiwum.htm stara strona.

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

05 wrz 2011, 20:48

Dziekuje wszystkim za informacje. Wyslalem emaile do kazdego z Panow.

Przepraszam za opoznienie - najwyrazniej opcja "powiadom mnie, jesli ktos odpowie" nie zadzialala w moim przypadku.

Pozdrawiam serdecznie,

Piotr

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski/a

06 wrz 2011, 21:35

Dla poszukiwaczy-Priebe:
http://www.wtk.ngo24.pl/sd/hasla.aspx?ctIdHasla=237

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski

28 wrz 2014, 09:27

Dzień dobry :-),
Rozwinięcie po trzech latach:
Szczepan Prybe i Konstancja Górzyńska:
1. Szczepan (1832, Zieleń-1881, Dysiek), syn Jana (ok. 1806-1857, Zieleń) i Franciszki Degler (ok. 1817-?)
1.1 Jan prawdopodobnie był synem Józefa Pryba (ok. 1776 -?) i Elżbiety/Anny Barc (ok. 1782-1838, Zieleń). Niestety z tego okresu brakuje dosyć sporo metrykaliów z Trzemeszna i trudno tę teorie udowodnić (częściowo można się pokusić o analizę chrzestnych i świadków, chociaż takie podejścia ma swoje ograniczenia), aczkolwiek w tym czasie w Zieleni zdaje sie występować tylko jedna rodzina Prybe:
1.1.1 Józef Prybe prawdopodobnie był synem Jana Pryby i Marianny (prawdopodobnie Gust) - była to jedyna para o tym nazwisku (Pryba/Tryba) w Zieleni pod koniec XVIII wieku. Taka para brała ślub w 1773 w Kozłówku, a ich pierwsze dziecko rodzi się w Zieleni w 1779 roku. Zakładając, że Józef był ich synem, urodził się gdzie indziej, prawdopodobnie w obrębie parafii Strzyżewo Kościelne. Ostatnia wzmianka o Janie i Mariannie pochodzi z 1787, po czym ślad o nich ginie. Była wprawdzie jeszcze inna para w Trzemesznie o tym nazwisku - mianowicie Józef i Marianna (prawdopodobnie Smitt), ale wzmianki o nich występują w innych miejscowościach i w nieco innym okresie - od 1770 w Wymysłowie do 1783, gdzie Jan występuje jako świadek (w 1779 jest dopisek jakoby był z Tokarzewa). W żadnych aktach tych dwóch par nie ma innych osób o nazwisku Pryba/Prybe, więc trudno wnioskować o jakichkolwiek powiązaniach rodzinnych. Z innych par o tym nazwisku pojawia się jeszcze Urban Prybe (?-1759) sołtys w Skubarczewie, Jan i Ewa (ta para pojawia się w Skubarczewie w 1764 a wcześniej w 1756 w Popielewie), Anna Prybanska? wdowa (być może po Urbanie w Skubarczewie, który przed śmiercią ożenił się z wdową Anną Feszerową) wychodząca za wdowca Daniela Jeske w 1762 (brak innych wpisów o tej parze), Elżbieta Przybiaka? biorąca ślub z Kacprem Kaszyńskim w 1767 (również brak późniejszych śladów tej pary, choć Kroliński jest jednym z chrzestnych dzieci Józefa Prybe i Marianny Smitt w 1770) czy nieco późniejszy Krzysztof Prybe z parafii Ostrowite Prymasowskie. Zdaje się, ze odpowiedź o możliwych powiązaniach, jeśli gdziekolwiek, może znajdować się w aktach Strzyżewa Kościelnego.
1.1.2 Elżbieta/Anna Barc (Bartoch, Barlach?) - najwyraźniej występuje pod dwoma imionami: Anna (w 1808 i 1822, z pierwszego aktu wynika, ze urodziła się ok 1783 roku) i Elżbieta (w 1820 i w 1838, druga data to jej akt zgonu z Zieleni sugerujący ur. ok 1782). W Popielewie/Lulkowie w latach 1780-ych można się pokusić o dopasowanie aktu chrztu do np. Anny, ale to trochę zbyt niepewne, w każdym razie zdaje się nie być aktu chrztu dziewczynki o podwójnym imieniu Anna Elżbieta.
1.2 Franciszka urodziła się zapewne najpóźniej pod koniec 1816 (brak aktu chrztu w 1817, a pierwsze dziecko miała w 1832 roku), 1817 sugeruje jej kolejny ślub. Nazwisko Degler jest dosyć popularne w Trzemesznie, więc trudno dopasować przodków czy rodzeństwo - jedynie Wojciech Degler zdaje się powtarzać jako chrzestny jej dzieci, być może chodzi o Wojciecha (ok. 1800-1869, Popielewo).
2. Konstancja (1839, Dysiek-1890, Dysiek), córka Marcina (ok. 1806-1869, Zieleń) i Marianny Zemrak (ok. 1808-1857, Dysiek)
2.1 Marcin stanowi pewien problem. W jego ślubie z 1836 z Marianną zawartego w Popielewie określony jest jedynie jako wdowiec, bez miejsca pochodzenia, a rok później rodzi się ich pierwsze dziecko w Dysku. W kolejnym ślubie w 1858 (ze wspomnianą wcześniej Franciszka Prybe dd. Degler), świadkiem jest Maciej Gorzeński, którego nie mogę odszukać (aczkolwiek bardzo intensywnie nie szukałem), a który jest być może jego krewnym. Szukając po nazwisku i datach, wstępnie przyjąłem, ze jego pierwszy ślub odbył się w Dusznie w 1832 z Marianną Jasińską (1815, Duszyńskie Olędry-1836, Duszno), skąd po śmierci żony i dziecka znika. W tymże duszyńskim akcie ślubu podani są rodzice Marcina - Andrzej i Zofia, których również niestety nie umiem nigdzie indziej zlokalizować.
2.2 Marianna była córka Józefa i Marianny Cegiel (podług jej aktu zgonu) i pierwsze małżeństwo zawarła z Piotrem Labrencem (1800, Bieślin-1835, Popielewo). Pomimo dosyć częstego występowania nazwisk Zemrak i Cegiel, nie udało mi się znaleźć rodziców Marianny w parafii Trzemeszno (zakładam, że w akcie zgonu mogło dojść do przekręcenia imion).

Dodatkowo trochę informacji o przodkach Stanisławy Marianny Mróz (1870, Miława-1942, Poznań), córki Szczepana (ok.1832-?) i Anastazji Kozińskiej (1836, Miława-1916, Miława):
1. Szczepan był synem Józefa (ok.1794-1874, Wymysłowo) i Józefy Lisowskiej (ok. 1806-1848, Trzemżal)
1.1 O Józefie w sumie więcej nie wiem. Prawdopodobnie urodził się gdzieś w parafii trzemeszeńskiej, np. w Trzemżalu, gdzie nazwisko Mróz/Mroziński występuje, ale nie zrobiłem jeszcze analizy chrzestnych/świadków, która pomogłaby mi uprawdopodobnić jego krewnych.
1.2 Józefa Lisowska najprawdopodobniej była córka Józefa (ok.1765-1848, Trzemżal) i Marianny Graczyk alias Olejniczak (ok.1766-1856, Trzemżal)
1.2.1 Józef Lis/Lisowski mieszkał w Trzemżalu, być może również tam się urodził. Ponieważ przybliżona data urodzenia pochodzi z jego aktu zgonu (i aktu zgonu jego teścia - ten drugi sugeruje datę 1768), możliwe zatem, że chodzi o syna Andrzeja i Franciszki, urodzonego w 1770 w Trzemżalu.
1.2.2 Marianna była córką Jana (ok.1738-1808,Trzemżal) i Marianny Kluczyk. W zasadzie nic więcej o jej rodzicach nie znalazłem.
2. Anastazja była córką Melchiora (1791, Lubień-1852, Miława) i Ewy Grzegorskiej (ok. 1798-1872, Miława)
2.1 Melchior był synem Jakuba (zm. ok. 1817) i Katarzyny Strzezińskiej/Strzeżyńskiej/Strzeleckiej.
2.1.1 O Jakubie nie mam więcej informacji, oprócz aktów chrztów jego kolejnych dzieci w Lubieniu. Koziński/Koza występuje w paru miejscach w okolicy, jednak dotychczas nie miałem za dużo czasu, zęby przeanalizować możliwe powiazania rodzinne - na jednym z aktów jako chrzestny pojawia się Maciej Koza z Popielewa.
2.1.2 Katarzyna stanowi problem głównie ze względu na nazwisko, które jest podane przede wszystkim na akcie zgonu syna Melchiora. W 1817 na akcie ślubu Jakuba Kozińskiego (brata Melchiora), którego ojciec już zmarł, miejsce pochodzenia rodziców to Olędry Duszyńskie - przyjąłem, ze Katarzyna wyszła ponownie za mąż po śmierci Jakuba i zamieszkała w parafii duszyńskiej. Faktycznie znalazłem ślub Katarzyny z wdowcem Mateuszem Strzelińskim w Lubieniu w 1817 roku, na którym świadkiem był Melchior. Mateusz Strzeliński umiera w 1822 w Olędrach Duszyńskich, po czym ślad o Katarzynie znika. W tym wywodzie jest jednak jedno małe "ale" - na akcie ślubu z 1817 roku, Katarzyna ma lat 43, co sugeruje rok urodzenia ok. 1774, natomiast jej pierwsze dziecko z Jakubem rodzi się 13 lat później, co czyni cale datowanie nieco niewiarygodnym.
2.2 Ewa Grzegorska była córką Andrzeja (pomiędzy 1757-1768-1827, Miława) i Marianny Łuczyńskiej/Łuszczyńskiej/Włoszczyńskiej (ok.1767-1827, Miława). Urodziła się najprawdopodobniej w Kokoszkach pod Gnieznem.
2.2.1 O Andrzeju więcej nie wiem. Wątek Kokoszek pojawił się niedawno dzięki skanom w szukajwarchiwach.pl i niestety dotychczas parafia pw. Trójcy Świętej w Gnieźnie nie ma skanów wcześniejszych, z końca XVIII wieku.
2.2.2 Marianna była córką Jana i Katarzyny, zgodnie z jej aktem zgonu. Również prawdopodobnie więcej informacji powinno być w tej parafii gnieźnieńskiej.

Franciszek Kaźmierczak i Marianna Czerniakowska:
1. Franciszek (1889, Kąty-1957, Poznań) był synem Józefa (1860, Jarogniewice-?) i Magdaleny Zielińskiej (1862, Jurkowo-?)
1.1 Józef był najprawdopodobniej synem Idziego (ok. 1823-?) i Agaty Łagody (1827, Żegrowo-?)
1.1.1 Idzi był synem Ignacego i Katarzyny. Zdaje się, ze była to rodzina owczarzy i stąd dosyć często zmieniała miejsce zamieszkania, co znowu prowadzi do problemów z powiazaniami rodzinnymi. Kaźmierczak jest dosyć popularnym nazwiskiem w okolicy.
1.1.2 Agata była córką najprawdopodobniej Walentego (ok. 1798-1861, Zgliniec) i Heleny Rydlik (ok. 1805-1874, Zgliniec). Z braku dostępnych dla mnie aktów z Żegrowa, dotychczas dalej się nie posunąłem w poszukiwaniach.
1.2 Magdalena Zielińska była córką Macieja (prawdopodobnie 1826-?) i Michaliny Nowaczyk (1823, Spławie-?)
1.2.1 Maciej sprawia pewne problemy poznawcze. Według swojego aktu ślubu z 1851 roku był synem nieżyjącego Sebastiana Zielińskiego i Heleny. Akt chrztu z 1826, który pasuje do Macieja, podaje tylko matkę (urodzony z nieprawego loża). Helena Zielińska wychodzi później za Fabiana (pewne przesłanki sugerują, że mógł tez występować jako Sebastian) Wachnera, co mogłoby sugerować, ze na akcie ślubu Macieja podany jest jego ojczym, gdyby nie to, ze Fabian Wachner zmarł w 1855 roku, cztery lata po tym ślubie, więc trochę trudno, żeby był określony jako zmarły. Sebastiana Zielińskiego dotychczas nie znalazłem, jeśli istniał.
1.2.2 Michalina była najprawdopodobniej córką Karola (1796, Spławie-?) i Agnieszki Jakubasianki (1797, Spławie-1835, Jurkowo). Najprawdopodobniej, ponieważ córka Karola i Agnieszki urodziła się 3 lata wcześniej niż matka Magdaleny Zielińskiej (porównując z wiekiem w akcie ślubu), co może oznaczać pewien błąd w rozumowaniu. Karol Nowak/Nowaczyk nie jest bardzo rzadkim imieniem i nazwiskiem w okolicy.
1.2.2.1 Karol był synem Franciszka i Elżbiety. Dalej się nie posunąłem.
1.2.2.2 Agnieszka była córką Błażeja Jakubausika (ok. 1741-1823, Spławie) i Jadwigi (ok. 1745-1831, Spławie). Więcej nie znalazłem.
2. Marianna Cierzniakowska/Czerniakowska/Cześniakowska (1896, Wałdowo Królewskie-1971, Poznań) - bardzo rożnie pisane nazwisko, prawdopodobnie powinno być Cierzniakowska. Była córka Antoniego i Franciszki Brzozowskiej. Poszukiwania w archiwum w Bydgoszczy nie zaowocowały aktem ślubu tych dwojga, więc więcej nie znalazłem. W parafii Boluminek był jedynie jeszcze akt chrztu Jana Cierzniakowskiego (1889, Wałdowo Królewskie-?), ale nic nadto.

Michał Grzelczyk i Karolina Małys:
1. Michał (1827, Spławie-?) był synem Walentego Grzesiaka (pomiędzy 1797 a 1801-1837, Spławie) i Marianny Jakubasianki (pomiędzy 1792 a 1800-1878, Spławie).
1.1 Walenty Grzesiak. W zasadzie nie mam pewności, kiedy się urodził i kim byli jego rodzice. Być może był synem Wawrzyna Grzesiaka (1781, Żydowo?-?) i Reginy Bartkowianki (ok.1781-1807, Żydowo), którzy pobrali się w 1797 roku - wtedy urodziłby się jako bliźniak Macieja w 1798 roku. Problem w tym, ze na akcie ślubu Walentego występuje jego brat Karol, którego nie mogę nigdzie znaleźć i stąd nie mogę poskładać wszystkiego w całość.
1.2 Marianna Jakubasianka - nic więcej o niej nie wiem, aczkolwiek zapewne dałoby się więcej wyciągnąć z dostępnych akt.
2. Karolina Matys/Matysiak była córką Michała Mautysiaka (ok. 1807-1852, Spławie) i Marianny Bryllczanki (ok. 1809-1887, Spławie). Również musze pogłębić poszukiwania w dostępnych danych.

Dodatkowa gałąź Elżbiety Buchwald (1867, Karsznice-1918, Wonieść), córki Wawrzyna (1822, Czacz-?) i Agnieszki Formaniak/Furmaniak (1834, Karsznice-?)
1. Wawrzyn był synem Józefa (prawd. 1789, Czacz-1824, Czacz) i Marianny Adamskiej (ok. 1789-?). Zdaje się, że pochodził z rodziny owczarzy i jego rodzina nie tylko się przemieszczała, ale też utrzymywała kontakty (chrzestni itp.) z Buchwaldami z innych parafii (w tym WonieSC), co utrudnia rozpoznanie właściwych osób w drzewie i powiązań rodzinnych.
1.1 Józef był synem Franciszka (ok. 1741-1821, Czacz) i Rozalii Hantzke (ok. 1751-1818, Czacz).
1.1.1 Franciszek wziął ślub z Rozalią prawdopodobnie w 1776 w Czaczu, jednak akt jest słabo czytelny (podobnie jak reszta z tego okresu), więc pewności nie mam. Z któregoś aktu (prawdopodobnie zgonu) wynika, ze był synem Macieja.
2.1 Marianna była córką Jakuba i Reginy. Szczegóły jeszcze do poznania, aczkolwiek stan akt z Czacza pozostawia trochę do życzenia.
2. Agnieszka była córką Szczepana (ok. 1793-?) i Heleny Styzinskiej/Styza (ok. 1793-?).
2.1 O Szczepanie więcej nie wiem, prawdopodobnie trzeba dotrzeć do starszych aktów z Wilkowa Polskiego.
2.2 Helena zdaje się mieć ewoluujące nazwisko, ewentualnie źle przypisałem jej dzieci. W akcie ślubu (1815) występuje jako Styzina, w akcie chrztu pierwszego znalezionego dziecka (1818) jest Stizinska, w akcie następnego (1821) nazwisko podane to Janszczonków, w kolejnym (1825) jest to Janków, w późniejszym (1834) Kaczmarek i w ostatnim (1845) Marciniak (miałaby wtedy ok 53 lat). Zdaje się nie być innych par o takiej kombinacji imion. Była córką Antoniego (?-1831, Karsznice) i Łucji Kochanek (ok. 1777-?).

Stanisław Kurzawski i Marianna Klupieć:
1. Stanisław (1846, Kocywie-?) był synem Franciszka (1809, Czerwonawies-1845, Kocywie) i Marianny Woźniak (1817, Czerwonawieś-1829, Czerwonawieś)
1.1 Franciszek był synem Idziego (1781, Katy-1811, Czerwonawieś) i Rozalii Linke (pomiędzy 1781 a 1790-przed 1845)
1.1.1 Idzi był synem Macieja i Wiktorii. W tym czasie ta para nie używa jeszcze nazwisk i są określani jako rataje. Maciej i Wiktoria pobrali się w Czerwonejwsi w 1773 i dotychczas znalazłem tylko jedno inne ich dziecko - Józefa (1779, Katy-?)
1.1.2 Rozalia była córka Mateusza (ok. 1752-?) i Katarzyny. Akt jej ślubu z Idzim sugeruje miejsce pochodzenia parafie Śmigiel (akt chrztu wyciągnięty z parafii ewangelickiej). Sama Rozalia zdaje się występować również pod imieniem Anna Rozyna (kolejny ślub z Karolem Nowaczykiem w 1812 roku w Czerwonejwsi)
1.2 Marianna Woźniak była córką Jakuba (pomiędzy 1776 a 1778-1832, Czerwonawieś) i Katarzyny Lichej (pomiędzy 1783 a 1793-1829, Czerwonawieś)
1.2.1 Jakub był synem Marcina i Kunegundy. Więcej o nich nie wiadomo, poza kolejnym synem Filipem (ok. 1784-1810, Czerwonawieś)
1.2.2 Katarzyna zaczęła używać nazwiska Licha dosyć późno - na swoim pierwszym ślubie w 1808 jeszcze nie ma żadnego, podobnie jak przy tej okazji wymieniony jej brat, co utrudnia identyfikację. Była córką Józefa (ok. 1740-1795, Czerwonawieś) i Marianny (ok. 1748-1798, Czerwonawieś). Znalazłem akty zgonów kilkoro jej rodzeństwa urodzonych w latach 1779, około 1787 i 1791, aczkolwiek chrzty mi umknęły.
2. Marianna Klupieć była córką Franciszka (1819, Wonieść-1879, Wonieść) i Magdaleny Michałowskiej (1830, Wonieść-?)
2.1 Franciszek (zgodnie z informacjami od Chrystiana Orpela) pierwotnie nazywał sie Maćkowiak i był synem Jakuba (1774, Gniewowo-?) i Agnieszki Klupieć (1785, Wonieść-1829, Wonieść). Przyznam się, ze nie przeanalizowałem osobiście zmian nazwisk, przyjąłem na wiarę i reputacje Chrystiana :-):
2.1.1 Jakub był synem Wojciecha Maćka alias Starego Mielcarza (ok. 1718-1805, Wonieść) i Heleny (ok. 1738-1799, Gniewowo). Ich ślubu najwyraźniej nie ma w metrykaliach z Wonieścia (zaczynają się w 1758 roku).
2.1.2 Agnieszka była córką Stanisława (ok. 1735-1810, Wonieść) i Getrudy Nogi (ok. 1754-1810, Wonieść), którzy pobrali się w 1771 w Wonieściu.
2.2 Magdalena była córką Antoniego (ok. 1798-1857, Wonieść) i Zofii Krol (1797, Woniesc-1861, Wonieść)
2.2.1 Antoni zgodnie z aktem ślubu z 1825 roku był synem Michała i Marcjanny. W aktach parafii Wonieść nie ma jego aktu chrztu w latach 1795 (wg aktu zgonu) a 1798 (rok podług aktu ślubu, pod koniec tego roku rodzi się za to jego brat Tomasz).
2.2.2 Zofia była córką Grzegorza (ok. 1748-1820, Wonieść) i Franciszki (?-po 1820). Grzegorz najwyraźniej był sołtysem w Wonieściu, dokładniej tej rodzinie również się jeszcze nie przyjrzałem.

Dodatkowo gałąź Katarzyny Mieloch, córki Jakuba (1852, Orkowo-1898, Drzeczkowo) i Katarzyny Przybylskiej (1855, Pysząca-1908, Polesie):
1. Jakub był synem Feliksa (1812, Niesłabin-?) i Marianny Snuszki (1815, Orkowo-1865, Orkowo)
1.1 Feliks był synem Karola (1772, Niesłabin-1837, Niesłabin) i Wiktorii Rozmiarek (ok. 1765-1868, Niesłabin)
1.1.1 Karol był z kolek synem Macieja i Katarzyny. Gałąź jest jeszcze do rozwinięcia.
1.1.2 Wiktoria (za drzewami na MH Mariusza Rozmiarka i Taciak, Plebański etc.) była córką Marcina (1741, Dębiec-?) i Agnieszki. Marcin prawdopodobnie był synem (również za drzewem Mariusza) Jana (ok. 1721-1776, Dębiec). Gałąź do rozpoznania, niestety na teraz nie mam dostępu do akt z tej parafii.
1.2 Marianna była córką Stanisława (1778, Orkowo- ok. 1828, data zgonu wzięta z Geneanet, aczkolwiek nie zanotowałem czyjego drzewa) i Katarzyny Jankoskiej (ok. 1782-?), którzy ślub brali w Orkowie w 1805 roku.
1.2.1 Stanisław był synem Jana (1745, Orkowo-1828, Orkowo) i Jadwigi Janowej (?-?), którzy pobrali się w parafii śremskiej w 1767 roku.
1.2.1.1 Jan był synem Walentego i Reginy, o których nie znalazłem dotychczas więcej informacji.
1.2.1.2 O Jadwidze nic więcej nie wiem w tym momencie.
1.2.2 O Katarzynie również więcej nie wiem. Część informacji jakie mam (dotyczy również innych osób z tej gałęzi) jest w zasadzie skopiowana z MH i Geneanet - w tym prawdopodobne miejsce jej zgonu: Zaniemyśl.
2. Katarzyna była córką Piotra (ok. 1820-1857, Pysząca) i Marianny Siki/Siczyńskiej (ok. 1829-?)
2.1 Z Piotrem jest problem, ponieważ najwyraźniej nie urodził się w śremskiej parafii i dotychczas nie udało mi się przypasować mu żadnej rodziny.
2.2 Marianna prawdopodobnie urodziła się w parafii śremskiej, ale jeszcze nie dopasowałem jej rodziców. Prawdopodobnie jej ojcem był Chryzostom Sika, ale jest to jeszcze to bardziej prawdopodobnego ustalenia.

Jeśli ktoś miałby jakieś informacje, które pomogłoby mi uzupelnić braki, będę oczywiście wdzięczny :-).

Pozdrawiam,

Piotr

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski

28 wrz 2014, 11:08

Dodatkowa gałąź Elżbiety Buchwald (1867, Karsznice-1918, Wonieść), córki Wawrzyna (1822, Czacz-?) i Agnieszki Formaniak/Furmaniak (1834, Karsznice-?)
1. Wawrzyn był synem Józefa (prawd. 1789, Czacz-1824, Czacz) i Marianny Adamskiej (ok. 1789-?). Zdaje się, że pochodził z rodziny owczarzy i jego rodzina nie tylko się przemieszczała, ale też utrzymywała kontakty (chrzestni itp.) z Buchwaldami z innych parafii (w tym WonieSC), co utrudnia rozpoznanie właściwych osób w drzewie i powiązań rodzinnych.
1.1 Józef był synem Franciszka (ok. 1741-1821, Czacz) i Rozalii Hantzke (ok. 1751-1818, Czacz).
1.1.1 Franciszek wziął ślub z Rozalią prawdopodobnie w 1776 w Czaczu, jednak akt jest słabo czytelny (podobnie jak reszta z tego okresu), więc pewności nie mam. Z któregoś aktu (prawdopodobnie zgonu) wynika, ze był synem Macieja.
2.1 Marianna była córką Jakuba i Reginy. Szczegóły jeszcze do poznania, aczkolwiek stan akt z Czacza pozostawia trochę do życzenia.
2. Agnieszka była córką Szczepana (ok. 1793-?) i Heleny Styzinskiej/Styza (ok. 1793-?).
2.1 O Szczepanie więcej nie wiem, prawdopodobnie trzeba dotrzeć do starszych aktów z Wilkowa Polskiego.
2.2 Helena zdaje się mieć ewoluujące nazwisko, ewentualnie źle przypisałem jej dzieci. W akcie ślubu (1815) występuje jako Styzina, w akcie chrztu pierwszego znalezionego dziecka (1818) jest Stizinska, w akcie następnego (1821) nazwisko podane to Janszczonków, w kolejnym (1825) jest to Janków, w późniejszym (1834) Kaczmarek i w ostatnim (1845) Marciniak (miałaby wtedy ok 53 lat). Zdaje się nie być innych par o takiej kombinacji imion. Była córką Antoniego (?-1831, Karsznice) i Łucji Kochanek (ok. 1777-?).
.....................................................................
Mam trochę danych. Pózniej uzupełnię.

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski

28 wrz 2014, 17:50

Franciszek Buchfald (Buchwald),(ur.ok. 1741-zm.22 wrz 1821r. Czacz) i Rozalia Hantzke (ur.ok. 1751-zm.12 sty 1818r. Czacz). Ślub przed 1775r.
Dzieci czworo:
1.Marianna Buchfald (Buchwald), ur.ok.1775r. zm.26 gru 1845r.Czacz,-.ślub z Casmirusem Błażeczek przed 1797r.Mieli siedmioro dzieci:
-Marianna,ur.ok.1797r.zm.13 paź 1855r.Czacz,>ślub z Franciscus Kasperek.
-Michael,ur.28 wrz 1808r.Czacz,zm.29 wrz 1808r.Czacz,
-Barbara,ur.4 gru 1810r.Czacz,zm.25 wrz 1813r.Czacz,
-Thomas,ur.10 gru 1812r.Czacz,->ślub w 1841r.Czacz z Margaritha Klimczanka.Mieli siedmioro dzieci.
-Jacobus,ur.ok.1814r.-zm.30 gru 1824r.Czacz,
-Constantia,ur.13 wrz 1815r.Czacz,->ślub 10 paź 1842r.Czacz z Adalbertus Duda.Mieli czworo dzieci.
-Thomas,ur,ok.1818r. -> ślub 16 paź 1842r.Czacz z Cathariną Dudzianką.Mieli dziewięcioro dzieci.

2.Joseph Buchfald (Buchwald),ur. ok.1786r -zm.6 kwi 1824r.Czacz ->ślub 23 paż 1808 z Marianną Adamską (Goscinna).Mieli sześcioro dzieci:
-Sthepanus (Szczepan),ur.24 gru 1809r.Czacz,
-Catharina,ur.16 paź 1812r.Czacz,
-Marianna,ur.20 kwi 1815r.Czacz->ślub 21 paż 1832r.z Blasius Brzeliński,ur.ok.1808r.-zm.23 mar 1857.Mieli dziesięcioro dzieci.
-Francisca.ur.28 sty 1818r.Czacz,
-Cristina,ur.21 lip 1820r.Czacz-zm.27 maj 1829r.Czacz,
-Laurentius,ur.7 sie 1822r.Czacz -> ślub ?
Drugi ślub Marianny Adamskiej wdowy po Josephie Buchfald (Buchwald) -> 4 lip 1824r.z Andreas Grzegorczyk. Mieli troje dzieci.

3.Catharina Buchfald (Buchwald),ur.ok.1791r. -zm.6 gru 1829r.Czacz->ślub 18 lis 1809r.z Sebastianem Wawrzyniak,ur.1784r. -zm.21 mar 1855r.Czacz.Mieli jedenaścioro dzieci.

4.Rosalia Buchwald ->ślub z Mateuszem Foltyn.Mieli jedno dziecko ?.

Re: Priebe (Prybe, Pribe), Kazmierczak, Grzelczyk, Kurzawski

28 wrz 2014, 18:44

Dobry wieczór :-),
ja się doliczyłem trzech dzieci (nie znalazłem Rozalii).

1. Wiem tylko o jednym dziecku Kazimierza Błażeczka (ok. 1770-1842, Czacz) i Marianny - Mariannie, więc za resztę serdecznie dziękuje :-).

2. Urodziny Józefa Buchwalda mam marzec 1789 (aczkolwiek akty jak wspomniałem są dosyć nieczytelne i mogłem przeczytać coś czego tam nie ma). Ślub z Marianną Adamską mam pod datą 21.10.1832, z którego było sześcioro dzieci, tak jak Pani podała:
- Szczepan pobrał się z Katarzyną Sztul w 1837 roku w Kościanie (dalszych informacji brak)
- Katarzyna pobierała się czterokrotnie zgodnie z moimi notatkami: z Walentym Miarą (21.10.1832, Czacz) - mieli jednego syna Andrzeja; z Walentym Bratkowiakiem (1.3.1835, Czacz) - mieli siedmioro dzieci; z Pawłem Dupskim (1855, Czacz); i z Wojciechem Kicińskim (1863, Czacz) - z ostatnich małżeństw nie mam wypisanych żadnych dzieci.
- Mariannę i Błażeja Zbrelińskiego mam, oczkolwiek tylko z jednym dzieckiem - trochę zatem przybyło :-)
- O Franciszce również mam tylko chrzest
- O Krytynie podobnie - chrzest i akt zgonu
- Wawrzyn pobrał się z Agnieszką Furmaniak/Formaniak 9.11.1851 w Wilkowie Polskim, mieli również siedmioro dzieci.
Wdowa po Józefie, Marianna Adamska, podług moich danych pobrała sie 22.7. 1824. Przy tej parze mam czworo dzieci: Elżbietę (11.6.1825, Czacz, późniejsza żona Tomasza Janiczaka i matka pięciorga), Michała (27.9.1828, Czacz-20.2.1829, Czacz), Mariannę (29.3.1830 , Czacz zmarła w tym samym dniu) i Katarzynę (23.4.1832, Czacz, późniejsza żona Franciszka Kasperskiego i matka conajmniej czworga).

3. Katarzyna wg moich znalezisk urodziła się w kwietniu 1791 w Czaczu. Resztę mam tak samo.

Serdecznie dziękuje i pozdrawiam,

Piotr
Odpowiedz