Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Ks. Białas - obraz

29 lip 2011, 23:16

Drodzy Państwo!

Zwracam się z małą prośbą. Dotyczyć będzie ona obrazu, który namalował ks. Paweł Białas, proboszcz w parafii Ruchocice (pow. grodziski). Ks. Białas był jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów Polskich w Poznaniu i do wybuchu I Wojny Światowej znanym w Wielkopolsce artystą. Malować uczył się we Wrocławiu i Monachium. Od roku 1906 aż do aresztowania przez Gestapo w 1941 roku pełnił posługę duszpasterską w Ruchocicach.

Jego obrazy poginęły w wyniku okupacji niemieckiej i zawieruchy powojennej. Dziś jako badaczowi historii mojej miejscowości udało mi się odnaleźć kilka obrazów za pomocą WBC i udostępnionych tam publikacji. W jednej z nich, a dokładnie w Albumie Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu z roku 1912 odnalazłem obraz, który zamieściłem poniżej. Interesuję mnie, czy ktoś wie jaki to dworek utrwalił ks. Paweł Białas na swoim obrazie. Wiele osób na naszym forum uczestniczy z bardzo różnych okolic Wielkopolski jak ona długa i szeroka, dlatego może rozpozna dworek.

Obrazek

Re: Ks. Białas - obraz

08 wrz 2011, 10:17

Spytałem Piotra Libickiego, współautora m.in. monografii dworów i pałaców wielkopolskich - i podpowiedział on dwór w Starym Tomyślu. Znalazłem jego litografię pod tym adresm:

Obrazek

Podobieństwo wyraźne, jednak ta weranda z lewej...? Piotr sugerował też, że malowidło może przedstawiać dwór od strony ogrodu, wtedy oczywiście będzie to inna fasada
Odpowiedz