Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Służewski, Służewscy z Szubina

29 sie 2011, 12:58

Witam!

Poszukuję informacji o rodzinie Służewskich.

Konkretnie:
Jan Służewski i Julianna zd. Sadowska.
Z rodzinnych zapisków wynika, że Jan Służewski miał jakiś majątek ziemski pod Toruniem, ale mieszkał w Szubinie u teściów, bo ukrywał się przed Prusakami za udział w Powstaniu Styczniowym. Umrzeć miał podczas epidemii tyfusu w 1881 r.

Dzieci Jana i Julianny rodziły się w Szubinie.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 02 maja 2013, 08:39 przez zbyhu, łącznie edytowano 1 raz

Re: Służewski, Służewscy

02 maja 2013, 08:35

Witam!

Zdobyłem dane rodziców Julianny. Co ciekawe Julianna nie miała nazwiska panieńskiego Sadowska, jak dotąd sądziłem - było to nazwisko panieńskie jej matki.

Rodzicami Julianny byli: Piotr Służewski i Marianna zd. Sadowska (lub Sadłowska). Szukam zatem informacji o tej rodzinie i ew. rodzeństwie Julianny. Ta ostatnia urodziła się w 1854 roku, co pozwala oszacować wiek rodziców. Musieli urodzić się w latach 1820-1835. W 1887 roku oboje już nie żyli. Piotr Służewski był murarzem. Mieszkali w Szubinie.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Służewski, Służewscy z Szubina

02 maja 2013, 20:58

Zbyszku ,może być przydatne:

"...w Szubinie 17 i 18.11. 1918 r.do komitetu wykonawczego wybrano m.inn.
Piotra Służewskiego.....
http://www.powstanie.szubin.net/biografie/s/75

Pozdrawiam
Ela

Re: Służewski, Służewscy z Szubina

03 maja 2013, 10:19

Witam!

Tak, już się na to natknąłem, dziękuję.
Ale to jedno albo dwa pokolenia do przodu w stosunku do "mojego" Piotra Służewskiego, który szacunkowo żył między 1820 a 1887 rokiem.

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Służewski, Służewscy z Szubina

30 sty 2014, 11:48

Witam!

W Poznań Project natknąłem się na taki rekord:

Parafia katolicka Szubin [Schubin], wpis 3 / 1854

Petrus Stuzewski (27 lat) 81%
Marianna Sadtowska (27 lat) 96%

Na 99% są to poszukiwani przeze mnie Piotr Służewski i Marianna zd. Sadowska / Sadłowska.

Czy ktoś ma może dostęp do oryginalnego aktu? Może jest on gdzieś on-line?
Wg PP indeksacji parafii Szubin dokonali:
Ed Price
Jerzy Lange
Mateusz Kujawa

Jeśli mógłbym prosić o podesłanie skanu tego aktu, to byłbym niezwykle zobowiązany.

Pozdrawiam
Zbyszek

Dopisane:
Znalazłem mało póki co wiarygodną informację, że rodzicami Piotra Służewskiego byli: Jan Służewski i Katarzyna Dymczyńska.

Re: Służewski, Służewscy z Szubina

06 mar 2015, 11:51

Witam!

No i udało mi się zdobyć akt ślubu Piotra Służewskiego z Marianną Sadowską (Sadłowską).
Ślub wzięli 23 stycznia 1854 r w Szubinie.
Marianna już w 1859 roku brała kolejny ślub z Franciszkiem Tuligowskim, więc Piotr najprawdopodobniej już wówczas nie żył. Jak dotąd wiem o jednym ich dziecku - Juliannie Służewskiej.

Rodzicami Piotra Służewskiego byli: Jan Służewski i Katarzyna zd. Dymczyńska.
Ich syn Piotr urodził się w okolicach 1827 roku, więc datę urodzenia Jana Służewskiego szacuję na ok. rok 1800.

Szukam zatem dalej :).
Jeśli ktokolwiek ma jakieś informacje o Janie Służewskim i Katarzynie Dymczyńskiej, to proszę o kontakt. Wszystkie wskazówki i wszelka pomoc mile widziane! :)

Pozdrawiam
Zbyszek

Re: Służewski, Służewscy z Szubina

16 mar 2015, 10:26

Witam!

Rozmawiam sam ze sobą, ale nie mogę edytować poprzednich postów.

Udało mi się zdobyć informację, iż nazwisko rodowe Katarzyny może brzmieć Dypczyńska a nie Dymczyńska.

Jan Służewski i Katarzyna Dypczyńska ślub wzięli w Szubinie 19 czerwca 1820 roku.

Czy ktoś ma może wiedzę, skąd mógłbym spróbować zdobyć kopię tego aktu? Czy akta metrykalne z Szubina z lat 1820 zachowały się do dziś?

Pozdrawiam
Zbyszek
Odpowiedz