Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

13 wrz 2011, 10:35

Witam,
Poszukuje informacji o moich przodkach zamieszkałych w Racięcinie par.Broniszewo (może okolice)
Elżbieta Szulczewska ur. ok. 1840
Walenty Staśkiewicz/Staszkiewicz ur. ok 1838
Lata urodzeń ustaliłem na podstawie aktów urodzeń ich dzieci:
Stanisława (mojego pradziadka) ur. 23 gru 1873 akt nr 79
Wawrzyniec ur. 4 sie 1872 akt nr 34
Józef ur. 11 sty 1870 akt nr 78
Franciszek ur. 4 paź 1866 akt nr 55

O mojej praprababci Elżbiecie Szulczewskiej wiem jeszcze, że urodziła się w 1840 roku, informacja w księgach parafii Broniszewo - akt nr 43 (w genetece opisany jako pozycja 580)
Niestety nie mam tego aktu i nie bardzo wiem, jak go pozyskać.
Prawdopodobne rodzeństwo Elżbiety to Jan ur.1846 akt nr 23 (poz.824 w genetece) oraz Maxi?? ur. 1844 akt nr 22 (poz. nr 716 w genetece).

Pozyskanie któregoś z tych aktów urodzenia (najlepiej Elżbiety) wskazałoby mi kolejne pokolenie moich przodków.

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

17 wrz 2011, 07:18

dzień dobry,
kopie akt można zamówić w AP Toruń Oddział Włocławek, dane adresowe:
Broniszewo
możliwe jest również zamówienie mikrofilmów do najbliższego sobie terytorialnie AP

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

19 wrz 2011, 13:18

Dzięki za informację, ale wydaje mi się, że to nie to Broniszewo. Moi przodkowie wywodzą się z Racięcina par. Broniszewo - to jet aktualnie gmina Wierzbinek, powiat Konin.

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

19 wrz 2011, 14:07

ano... z Racięcina, mówisz? :) po przejrzeniu mkf z poprzednio wskazanego zespołu 186/0 ASC Parafii Rzymskokatolickiej Broniszewo miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Toruniu Oddział we Włocławku, z pełną premedytacją i w pełni świadomie jestem w stanie stwierdzić, że to właśnie to Broniszewo :)
na stronie bazy Pradziad - błąd w opisie dot. przynależności gminnej (przepraszam, błędny zapis powinnam zaznaczyć od razu i uniknąć tym samym nieporozumienia)

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

20 wrz 2011, 12:51

Dzięki za wyjaśnienia. Poszedłem Twoim tropem i zacząłem szukać w systemie PRADZIAD.
Wg mojej wiedzy i cioci Wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Broniszewo są 3 Broniszewa w ramach województwa wielkopolskiego.
Moi przodkowie pochodzą z Racięcina k. Broniszewa w okolicach Sadlna i Wierzbinka.
W PRADZIADzie znalazłem http://www.torun.ap.gov.pl/index-show-zasob.html
Skłonny jestem przyjąć, iż będzie to AP w Koninie.

Pozdrawiam i dziękuję

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

20 wrz 2011, 12:53

Dokładny link do PRADZIADa - w poprzednim poście umieściłem ogólny - przepraszam
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... ztwo_id=30

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

20 wrz 2011, 16:31

akta broniszewskiej parafii [ASC] częściowo znajdują się w AP Konin, częściowo w AP Toruń O Włocławek
proszę zwrócić uwagę na zakresy lat; indeksy w genetece zostały częściowo spisane na bazie mkf (mikrofilmów) udostępnionych przez AP Toruń O Włocławek
są 3 miejscowości Broniszewo w woj. wielkopolskim, ale nie oznacza to, że były/są 3 parafie o tej nazwie

Broniszewo, pow. koniński (dawniej pow. radziejowski)
par. Broniszewo, miejscowości należące do parafii: Broniszewo, Warzymowo, Noć, Racięcin, Ruszkowo, Nykiel, Trzcienice, Koszewo i Mielnica
źródło: Historia Klasztoru w Radziejowie

Broniszewo, pow. wrzesiński
par. Szemborowo, miejscowości należące do parafii: Broniszewo, Gonice II, Sędziwojewo cz., Stanisławowo cz., Szemborowo
źródło: wtg → opracowania → Parafie Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Broniszewo, pow. kolski
par. Chodecz, miejscowości należące do parafii: Bogołomia, Brzyszewo, Cetty, Broniszewo, Chrustowo, Glambocze (nie zidentyfikowane), Gole, Kromiszcze, Lubraniec, Łania, Mielinek, Łakno, Mielno, Kubłowo, Ogorzelowo, Prośno Nadróżne, Psary, Stepkowo (nie zidentyfikowane), Strzygi, Strzyżki, Szczecin, Uklejnica, Wola, Wroszowo (nie zidentyfikowane), Zbijewek, Zbijewo, Zieleniewo, Żurawice, Wola Adamowa, Wola (nie zidentyfikowane)
źródło: Parafie Diecezji Włocławskiej → parafia Chodecz → historia

tym samym, wskazane poprzednio rekordy w bazie Pradziad będą dotyczyć tej samej parafii (w okolicach Sadlna i Wierzbinka)
akt urodzenia Elżbiety znajduje się w AP Toruń O Włocławek

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

20 wrz 2011, 21:07

Terytorialnie Broniszewo należy do AP Konin (akta cywilne) i do AA Włocławek (akta kościelne), najlepiej zadzwoń zanim pojedziesz, by ustalić gdzie faktycznie jest księga urodzeń z tego roku.

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

28 paź 2011, 11:44

Akta są w AP Włocławek.
Odszukałem akt urodzenia mojej praprababci.

Mój krąg zainteresowań przesuwa się na parafię Wilczyn. Wg danych z aktu ślubu moich 2xpra mój 2xpradziadek urodził się w Hollendrach Marszewskich parafia Wilczyn.
Niestety nie potrafię znaleźć informacji o takiej miejscowości.
Czy gdzieś jest spis miejscowości, które należały (może dawniej) do danej parafii?

Przy okazji gdyby ktoś coś wiedział o Staśkiewiczach lub Staszkiewiczach z parafii Wilczyn z lat przed 1850, to prosze o informację.

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

29 paź 2011, 00:41

O Staśkiewiczach mało wiem, ale wiem gdzie Marszewo :D . Tam w roku 1852 mieszkał brat mojego pra, Walenty Jankowski z żoną Jadwigą z Mendelów. Na mapie odszukaj Wilczogórę i "idź" do Budzisławia Kościelnego, + / - w połowie drogi skręć w prawo. Sąsiednie miejscowości to: Dębówiec, Szubianka, Zygmuntowo, Świętne i Wygorzele.
W PP są takie śluby w parafii Wilczyn:
1828/13 Marcin Staszak lat 25 (syn Kazimierza Staszaka i Brygidy Mataszan) i Anna Egert;
1843/3 Woyciech Maciejak lat 30 i Franciszka Staskiewicz lat 22 (córka Jana Staskiewicza i Rozalii);
W szukajwarchiwach możesz przejrzeć sąsiednią parafię, czyli Budzisław Kościelny, ja znalazłam tam kilku "moich".

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

04 lis 2011, 12:07

Dzięki za informacje.
Czy ktoś ma może doświadczenia związane z Archiwum Diecezjalnym we Włocławku?
Czy i jak można tam uzyskać skany, fotki lub kserokopie aktów?

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

02 sie 2012, 16:46

Spróbuj tą oto wyszukiwarkę grobów. Jak ostatnio zaglądałem to było tak około 3000 zdjęć z grobami z Wilczyna (o ile chodzi o ten Wilczyn w powiecie Konińskim).

Re: Szulczewski Staśkiewicz Staszkiewicz zam. Racięcin

18 paź 2013, 13:11

dstasz napisał(a):Dzięki za informację, ale wydaje mi się, że to nie to Broniszewo. Moi przodkowie wywodzą się z Racięcina par. Broniszewo - to jet aktualnie gmina Wierzbinek, powiat Konin.

Wysłałem wiadomość na PW
janusztomalski@wp.pl
Odpowiedz