Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Szwarc - Zaborówko

25 wrz 2011, 19:30

Witam

Zaczynamy przygodę z genealogią. Najbardziej zagadkowa jest rodzina męża i w końcu to nasze nazwisko, zatem zaczeliśmy szukać rodziny Szwarc. Co prawda myślałam, że już znależliśmy trop w wątku o Szwarcach z rejonu Kruszwicy, ale to chyba zły trop.
Zatem nasz trop kończy się na dziadku męża - Wacławie Szwarc. Urodził się 01.01.1907r. w Zaborówku (Zaborówko), niestety nie ma na mapach takiej miejscowości. Rodzicami byli Julianna i Ludwik Szwarc. I to wszystko co wiemy. Szczególnie martwi mnie, że nie mamy pojęcia gdzie było Zaborówko :(

Re: Szwarc - Zaborówko

25 wrz 2011, 20:56

Zaborówko - przysiółek wsi Zaborowo w powiecie leszczyńskim wg Słownika miejscowości woj. poznańskiego z 1922 r (występuje tylko raz w Słowniku).
Może to był mały folwark przy innej wsi Zaborowo?, a te wymienia Słownik aż w pięciu powiatach: śremskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, rawickim i strzelińskim.

Re: Szwarc - Zaborówko

27 wrz 2011, 10:48

Witam
Ja również poszukuję danych o urodzeniach, ślubie i zgonach Jakuba i Maryanny z Kotwiców małż.Szwarc /Schwartz /z okolic Kruszwicy i podczas swoich poszukiwań w archiwach i na cmentarzach zbieram wszelkie informacje na temat Szwarców.
Będąc na cmentarzu w Kruszwicy zrobiłam zdjęcie grobu Ludwika Szwarca i Julianny i przesłałam je osobie, która prowadzi drzewo rodziny Szwarców .Podejrzewam bowiem ,że mój JAKUB był też z tej rodziny.
Wieś Zaborowo jest w woj.kuj.-pomorskim i należy do gm.Kruszwica.Miejscowość Zaborówko to pewnie przysiółek tej wsi i jak pisze Marzenka - był taki w pow.strzelińskim, a obecnie jest to pow.inowrocławski. Jeśli się mylę to Marzenka mnie poprawi.
Lilu ,w celu uzyskania więcej informacji o w/w rodzinie Szwarców , nawiąż kontakt z Krzysztofem , który na forum to " diks".

Pozdrawiam serdecznie
Irena

Re: Szwarc - Zaborówko

28 wrz 2011, 22:42

Nawiązując do miejscowości << Zaborówko >>,-domniemam tak jak Menka,że
jest to przysiółek wsi Zaborowo. Leży ono ok.14km na wschód od Kruszwicy.
Najlepiej jest tam dojechac autem,-kierując się od Kruszwicy na Dobre,Wole
Wapowską. Po ok.5km skręcając we wsi Piecki jedziemy przejazdem w kierunku
Piask. W Piaskach proponowałbym wysiąsc i odwiedzic tamtejszy cmentarz.
Tam także są groby Szwarców. Z Piasków kierujemy się przez Maszenice do
Zaborowa.Drogę powrotną proponowałbym przez Głębokie (odwiedzenie terenu
parkowo-pałacowego) i dalej przez Tarnowo do Kruszwicy.
Bo tam bywają takie nazwy np.: Chełmce,Chełmiczki,Gocanowo,Gocanówko.
Pozdrawiam - hentomal@senior

Re: Szwarc - Zaborówko

18 lip 2014, 13:50

Znalazłam właściwą miejscowość - to Zaborówek.
Zaborówek – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Leszno.

W starych księgach parafii rz-k Leszno jest mój dziadek męża - Wacław Szwarc (ur. 01.01.1907 w Zaborówku) z matki Julianny (z domu Olędzkiej) i ojca Ludwika (ur. 07.03.1874 z ojca Jana Szwarc i matki Franciszki Kaloty). Wacław miał 2 siostry urodzone Stefanię (15.03.1909 w Zaborówku) i Eleonorę (28.03.1905 w Zaborówku)
Na ten moment tyle znalazłam :D . Ale co mnie ciekawi i zwracam się do Was z prośbą....
Otóż nie wiem w jaki sposób dziadek Wacław znalazł się w Mosinie (woj. wielkopolskie) co z jego rodzicami, nie ma aktu zgonu w Zaborówku, może wyjechali z dziećmi z Zaborówka do Kruszwicy a potem do Mosiny? A może ich grób jest w Kruszwicy o której wspomniano? Może ktoś szukając innych "Szwarców" znalazł "mój" ślad? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :D

Re: Szwarc - Zaborówko

30 lip 2014, 13:41

Witam!

W okolicy Kruszwicy też mieszkali Ludwik i Julianna (z domu Rosa). Ludwik zmarł w 1881 roku, a Julianna w 1921 roku. Mieli syna Ludwika, który urodził się 25 lipca 1877 roku (było to ich 15, ostatnie dziecko). Nic o nim nie wiem... Jednak myślę, że to inna gałąź.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Szwarc, Olędzcy - Zaborówko k/Leszna - mazowieckie

28 gru 2014, 17:43

Witam serdecznie

Drzewo genealogiczne mojego męża - Roberta Szwarc sięga już 1790 roku :D bardzo dużą pomocą okazała się strona Pana Minakowskiego. I o ile nazwisko Szwarc mam udokumentowane do 1790 to z nazwiskiem prababci Julianny Szwarc z domu Olędzka mam problem.
Otóż wiem, że Julinna Szwarc z domu Olędzka miała rodziców Antoniego i Amelię z domu Rzepkowską.
Rodzeństwo Julianny rodziło się w Zaborówku k/Leszna pod Warszawą (siostry: Eleonora, Marianna i Franciszka; bracia Kazimierz, Jan, Józef i Stanisław) ale Julianna musiała być najstarsza i nie urodziła się w Zaborówku. Nie mam daty urodzin.

Julianna wyszła za mąż za Ludwika Szwarc w Zaborówku w 1899 roku. Tam urodziły się ich dzieci, ale w pewnym momencie przeprowadzili się do Mosiny w Wielkopolsce ( nie wiem dlaczego). Zamieszkali w Mosinie i tu zmarli. Jeden z ich synów był dziadkiem mojego męża, niestety dziadek zmarł przed narodzinami męża i nikomu nie przekazał historii rodziny - był bardzo, bardzo skryty i tajemniczy. Stąd z ciekawości zaczęłam szukać korzeni. Może ktoś zna rodzinę Olędzkich i pomoże mi w poszukiwaniach albo spojrzy na drzewo Szwarców i pomoże je rozbudować.
Tu drzewo Szwarc:
http://www.myheritage.pl/site-family-tr ... 951/szwarc

pozdrawiam z nadzieją na informacje
Lila
Odpowiedz