Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Henicz: Michorzewo, Kuślin, Opalenica, Buk

28 wrz 2011, 13:01

Witajcie !
Poszukuję aktu ślubu Franciszka (Franciscus, Franz) Henicz z Marią Wojciechowską, podobnie aktu urodzenia Franciszka Henicz.
Ślub miał miejsce w okresie między 1880- 1905 w okolicy Nowego Tomyśla, Wytomyśla, Lwówka lub już po emigracji w Lotaryngii we Francji.
Franz Henicz był ojcem m.in Stanisława Henicz (łącznie ośmioro rodzeństwa), który był ożeniony z Martą Wesołowską.
Zdaję sobie sprawę z tego, że to ogromny rozrzut geograficzno - czasowy, ale dostałem takie zapytanie, a ja sam zajmuję się narazie inna gałęzią rodziny Henicz i liczę na to, że być może ktoś posiada informacje na temat rodziny Wojciechowski z terenów Nowego Tomyśla.
Ostatnio edytowano 19 lut 2012, 10:29 przez Megabit, łącznie edytowano 1 raz

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

11 lis 2011, 17:55

Dzięki pomocy i poszukiwaniom udało mnie się ustalić, że Franciszek Henicz i jego żona Marianna zd. Wojciechowska ( dane urodzeń, ślubu i zgonów jeszcze nie znane) mieli co nakmniej dwóch synów , którzy urodzili się w Michorzewku odpowiednio:
Franciszek Henicz w 1902r. i
Stanisław Henicz w 1904r.
Wychodzę z założenia ,że ślub ich rodziców musiał się jeszcze odbyć w Polsce, w okolicy Michorzewka, Kuślina, Wytomyśla lub Wąsowa lub dalszych okolicznych wiosek.

Za wszelkie wskazówki byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnio edytowano 07 mar 2012, 10:29 przez Megabit, łącznie edytowano 1 raz

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

31 gru 2011, 16:44

Sprawa została pozytywnie rozwiązana.
Jeśli admini uznają to za stosowne, to prosiłbym o usunięcie tego wątku.

Z pozdrowieniami

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

31 gru 2011, 18:11

Ale to może uchylić rąbka tajemnicy jak została rozwiązana. Jest prośba o pomoc ze strony uczestników forum, nikt wprawdzie nie zdołał nic podpowiedzieć, ale zapewne czegoś byśmy się nauczyli z opisu, jak udało się rozwiązać tę niełatwą zagadkę. WIelu z nas może natrafić na podobne i zawsze jest to jakaś podpowiedź.

Pozdrawiam,

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

01 sty 2012, 17:22

Naturalnie, że mogę zdradzić rąbek tajemnicy.

Proszę sobie wyobrazić, że poszukiwany Franciszek Henicz ur. w 1875 miał 10-oro dzieci m.in.: Franciszek Henicz ur. w 1902r. i Stanisław Henicz ur. w 1904r.
Mnie udało się właśnie dotrzeć do jednego z ich braci, ostatniego z żyjących, który jest urodzony w 1920r.!!!
Może wydaje się to łatwe, ale nie miałem najmniejszego pojęcia o jego istnieniu i to, że się o tym dowiedziałem nie ułatwiło faktu jego znalezienia, gdy nie istnieje on w książce tel. , a ewidencja ludności nie podaje takich faktów.
Nie jest to wobec mnie bezpośrdednia linia pokrewieństwa, ale jedna z ważnych gałęzi drzewa Henicz.
Podczas bardzo ożywionej i bogatej w fakty rozmowy (mimo 91 lat Pan Henicz jest w znakomitej formie) z moim rozmówcą, jego córką i wnuczką wyjaśniło się bardzo wiele, a ta cała, bogata gałąź została dokładnie przedstawiona.
Dane poszukiwanego w tytule ślubu zostały skrupulatnie przedstawione i co ważne kolejne dane, cofając się w pokoleniach.
Na podstawie tych faktów było już kwestią czasu dzięki znanym, internetowym bazom danych na dojście do odpowiednich aktów.
Tutaj wielkie podziękowania za działalność tych osób, którzy stworzyli te bazy i je stale aktualizują jak i dla wolontariuszy indeksujących.
W ten sposób po nitce, do kłębka, dzięki aktom zgonów doszedłem do danych pradziadków mojego rozmówcy, co jest wielkim sukcesem, a dalej to już poszukiwania w AAP.

I jak reagować na zaczepki osób, którzy mówią, że genealogia jet nudna.

Nowo Roczne Pozdrowienia

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

01 sty 2012, 18:37

Ciekawe to bardzo - gratuluję tych wyników. Jednak szczególnie interesuje mnie, gdzie i kiedy miał miejsce "tytułowy" ślub Franciszka i Marii.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

01 sty 2012, 18:47

Sam ślub cywilny Franciszka Henicza z Marią Wojciechowską miał miejsce w Kuślinie w styczniu 1902 roku.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

01 sty 2012, 19:39

Czyli wg miejscowości zamieszkania panny młodej można ustalić, czy ślub kościelny miał miejsce w Opalenicy, Wytomyśli, Brodach, czy też Michorzewie. Księgi ślubów obejmujące rok 1902 wszystkich tych parafii rzeczywiście znajdują się w AAP. Wsie z USC Kuślin należały do tych 4 parafii.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

03 sty 2012, 14:15

Tak ślub miał miejsce w Michorzewie.
Jestem w posiadaniu tych danych.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

09 lut 2012, 02:57

Witaj Ryszardzie - gratuluje odnalezienia krewnego i odkrycia wielu informacji rodzinnych.

Przegladajac ksiegi metrykalne z Buku, natrafilam na pisownie Twojego nazwiska Henitz, byla to osoba o
nazwisku Marianna Henitz malzonek Jan Maslana, rok 1915.

takze Josephus Tischler mial matke o nazwisku Henicz, rok 1914.

Pozdrowienia

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

09 lut 2012, 07:21

Dziękuję Hanno za zangażowanie.
Trop Marii Henicz ( Henitz) i jej męża Jana Maślony jest b. ważny dla mnie. Maria ur.1885 , to siostra mojego dziadka. Zginęli oni oboje w 1940 -1941 w obozie pod Łodzią i z racji tej, że nie mieli dzieci, wszelki ślad po nich zaginął. Dlatego wiadomość od Ciebie ma dla mnie takie ważne znaczenie.
O Josephusie Tischler i jego matce Henicz jeszcze nie słyszałem.
Swoje poszukiwania ograniczyłem narazie na tereny sąsiednie, miejscowość Buk nie wziąłem jeszcze pod uwagę.
Czy mógłbym prosić Ciebie o podanie , w jakich księgach metrykanych znajdę te dane?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Z pozdrowieniami

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

10 lut 2012, 02:02

Przepraszam, zapomnialam dodac, informacje pochodza z ksiag zmarlych i o ile dobrze pamietam to malzenstwo, ktore wspominasz Henicz i Maslony mieli dziecko, ktore zmarlo w 1915 roku, bede ksiegi przegladala w weekend to spisze jak jest faktycznie.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 01:30

Ryszardzie -

Josephus Tischler, 88 lat, zmarl 27 listopada w 1914 roku, w Buku.
ojciec: Antoni Tischler
matka: Henicz /nie ma podanego imienia/

Ignatius Maslana, 1 dzien, zmarl 12 lipca 1915 roku w Buku
ojciec: Joannes
matka: Marianna Henitz

Mozesz sie starac w USC BUK o akty zgonow dla w/w

Pozdrowienia

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 09:32

Dziękuję serdecznie za cenne informacje.
Mógłbym się jednak ponownie zapytać co mnie niezmiernie nurtuje, skąd i z jakich źródeł posiadasz Hanno te dane ?
W sprawie aktów naturalnie spróbuję zwrócić się do odpowiedniego USC.
Z pozdrowieniami
RAH
Ostatnio edytowano 12 lut 2012, 11:30 przez Megabit, łącznie edytowano 1 raz

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 11:25

Z pewnością z księgi zgonów par. Buk, która jest w AAP (do 1920).

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 12:56

Witam!
Za Łukaszem: tak księgi zgonów do roku 1920 dostępne są w AA kolejne lata już na probostwie.Jeśli będziesz coś miał do sprawdzenia w Buku to nie ma sprawy.Choć przyznam,że kiedyś już to nazwisko przy przeszukiwaniu ksiąg mi się przewinęło,ale teraz nie potrafię sobie przypomnieć.Przejrzę zdjęcia z ksiąg(mam trochę) może coś znajdę.
Ryszardzie, a Czesława Młodecka zd.Henicz(żona mojego kuzyna) to Kto to dla Ciebie?
Ponad to w Opalenicy zamieszkuje jeszcze rodzina o nazwisku Henicz i to także jest powiązanie z moja rodziną,jednak tego do końca nie wyjaśniałem.
Pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 13:52

Ryszardzie - od 2002 roku jezdze do FHC pod Chicago, do Mormonow, przegladac mikrofilmy,
ktore przychodza z Salt Lake City w Utah po moim wczesniejszym zamowieniu.

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

12 lut 2012, 15:38

Hania napisał(a):Ryszardzie - od 2002 roku jezdze do FHC pod Chicago, do Mormonow, przegladac mikrofilmy,
ktore przychodza z Salt Lake City w Utah po moim wczesniejszym zamowieniu.


Dziękuję Hanno za odpowiedź, pytanie zadałem ze względu na Twoje miejsce zamieszkania, teraz wszystko się wyjaśniło.

cristovoro napisał(a):Witam!
.............................................................................................................................Choć przyznam,że kiedyś już to nazwisko przy przeszukiwaniu ksiąg mi się przewinęło,ale teraz nie potrafię sobie przypomnieć.Przejrzę zdjęcia z ksiąg(mam trochę) może coś znajdę.
Ryszardzie, a Czesława Młodecka zd.Henicz(żona mojego kuzyna) to Kto to dla Ciebie?
Ponad to w Opalenicy zamieszkuje jeszcze rodzina o nazwisku Henicz i to także jest powiązanie z moja rodziną,jednak tego do końca nie wyjaśniałem.
Pozdrawiam:
Krzysztof Nadobnik.


Czesława Młodecka zd.Henicz jest moją bliską krewną, jej i mój pradziadek byli braćmi. Mam kontakt z jej córką , z którą wspólnie rozbudowujemy jej gałąź. Pochodzimy z gałęzi ( moja nazwa) Wąsowsko-Wytomyskiej.
W Opalecnicy znajduje się kilka rodzin Henicz. Wiele wyjaśniło mnie się podczas wizyty u najstarszego z Heniczów ur. 1920 i żyjącego w Opalenicy, jednego z 10-oga rodzeństwa. Wszyscy z Opalenicy są ze sobą b. blisko spokrenieni. Należą do jednej z dwóch gałęzi ( Michorzewsko-Kuślinkiej).
Celem moim jest połączenie gałęzi Wąsowsko-Wytomyskiej z dwiema gałęźmi Michorzewsko-Kuślińskimi.

Krzysztofie , jeśli udałoby się Tobie cokolwiek z Buku odszukać, miałoby to wielkie znaczenie dla mnie. Ja narazie ograniczam się do poszukiwań w trójkącie Lwówek - Nowy Tomyśl - Kuślin ( Michorzewo), a okolicznycch miasteczek i parafii jest jeszcze wiele......
Pozdrowienia
RAH

Re: Ślub Franciszek Henicz i Maria Wojciechowska

13 lut 2012, 19:59

Witaj Ryszardzie!
Niestety wczoraj już mi się nie udało,córka przyjechała z wnuczętami i ......
To teraz jestem w domu wiedząc jakie macie powiązania rodzinne z Czesławą.Za to u mnie: teściowa Czesi to siostra mojego ojca.Z Anią,córką także złapałem już kontakt.Przeszukałem to co mam w domu,ale niestety nic nie znalazłem..Na pewno nie ma nikogo o tym nazwisku jako świadek przy ślubach od 1884 do 1900.W chrztach i zgonach jakie posiadam także nie choć jestem przekonany,że to było w ks.zgonów.Myślę,że w tą ew.w przyszłą sobotę zawitam na probostwo i przeglądnę kolejne księgi.
Pozdrawiam:
Krzysztof.
Odpowiedz