Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dr. Steuer - Krotoszyn

23 paź 2011, 18:19

Witam.
Jestem nowy na tym Forum, ale dla części forumowiczów zameldowanych na Forgenie być może osoba nie tak całkiem obca. Co prawda teren moich zainteresowań leży bardziej na południe(byłe księstwo pszczyńskie), ale mam nadzieję że dzięki Waszej pomocy uda się zdobyć parę nowych informacji. Chodzi o pewnego lekarza. Dr. Steuer był przez jakiś czas lekarzem powiatowym
w byłym powiecie pszczyńskim. Zasłużył się tutaj między innymi w szczepieniach przeciwko ospie, za co został odznaczony specjalnym medalem. Chodzi tutaj o czas przed 1838 rokiem.
W tym roku przenosi się do Krotoszyna jako lekarz powiatowy. Ostatni ślad jaki mam pochodzi
z roku 1841 i wtedy mieszkał w Krotoszynie. Czy ktoś ma jakieś informacje o losach tego lekarza?
Nie znam nawet jego imienia. Jako lekarz powiatowy na pewno nie był zwyczajną osobą
i prawdopodobnie zachowało się informacje na jego temat... albo i nie, jak na Górnym Sląsku.
Niestety nie mam rozeznania gdzie co szukać w Wielkopolsce.

Pozdrawiam
Leo

Re: Dr. Steuer - Krotoszyn

23 paź 2011, 19:26

Witaj Leonie!
Niewiele mogę pomóc ale w bazie małżeństw z Wielkopolski znalazłem coś takiego:

Parafia ewangelicka Borek, wpis 9 / 1856

Carl Steuer (38) ojciec: Michael
Caroline Fechner (16) ojciec: Andreas

Może to naprowadzi na jakiś ślad?

Wspomniana baza jest dostępna pod adresem:
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php

Pozdrawiam
Roman

Re: Dr. Steuer - Krotoszyn

24 paź 2011, 01:25

Pewnie znasz już tę wzmiankę:
"Król. Ministerstwo spraw duchownych, naukowych i lekarskich nadało reskryptem z dnia 30. m. b. wakującą posadę fizyka powiatu Krotoszyńskiego dotychczasowemu fizykowi powiatowemu Dr. Steuer z Nicolai, powiatu Pless. "
Gazeta Wielkiego Xięstwa Poznańskiego 1838.08.03 Nr179 WBC: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=1&QI=

Re: Dr. Steuer - Krotoszyn

28 paź 2011, 21:42

Dziękuję.
Część tych informacji jest bardzo interesująca.
Leon Kaiser
Odpowiedz