Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Lindner

07 gru 2011, 10:37

Witam serdecznie
Poszukuję osób zajmujących się genealogią rodziny Lindner z Boszkowa gm.Włoszakowice pow. Leszczyński.
pozdrawiam, Lucjan

Re: Lindner

07 gru 2011, 14:14

Na hasło „LINDNER” odczuwam ciepło wokół serca, a to z powodu wspaniałych wspomnień z młodości Sławomira Lindnera pt. „A serce boli – wspomnienia starego kadeta” Warszawa 1983. To druga obok „Marianny i Róże” najważniejsza moja lektura ostatnich lat. Polecam, gorąco polecam. Ta lektura działa oczyszczająco.
Szkoda, że wspomnienia urywają się w momencie kampanii wrześniowej. Domyślam się, iż jest to zaledwie tom pierwszy wspomnień. Apeluję zatem do spadkobierców Sławomira Lindnera o wydanie dalszego ciągu jego memuarów.
Zafascynowała mnie osoba autora : absolwent Korpusu Kadetów (najpierw Rawicz potem Chełmno), oficer piechoty po szkole w Ostrowi Mazowieckiej, oficer 55 pułku piechoty w Poznaniu, potem oficer KOP na wschodnich rubieżach, obrońca Helu, jeniec oflagu w Woldenbergu, animator teatru obozowego, po wojnie aktor scen warszawskich, wykładowca Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej, konsultant z zakresu szermierki i hippiki wielu filmów, znany szerokiemu ogółowi z epizodycznych ról w 14 polskich filmach.
Pamiętny m. in. rolami : wachmistrza Ligenzy w „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni” oraz gen. Karaszewicza –Tokarzewskiego w „Hubalu”.
W książce podanych jest szereg danych genealogicznych, ale dziś już gdzieś mi to uciekło z pamięci. Nie pamiętam skąd pochodził ojciec autora, być może z leszczyńskiego. Na pewno wżenił się w ziemiańską rodzinę Rokossowskich z rejonu Słupcy.
Nota bene w książce opisane jest zdarzenie z wczesnej wiosny 1945 r. gdy pod dwór Rokossowskich podjechała gazikiem radziecka kontrrazwiedka. Właścicielka dworu babka Lindnera na ganku spytała o powód wizyty. Oficerowie najpierw indagowali ją o pisownię jej nazwiska, a potem czy nie jest przypadkiem krewną marszałka Rokossowskiego. Babka wzruszyła ramionami i powiedziała zgorszona : „To nie moja familia !” i odwróciła się na pięcie.
W książce autor wspomina spotkanie jeszcze w okresie nauki z jakimś starszym oficerem (chyba kapitan) o tym samych nazwisku Lindner. I wówczas jest tam coś na temat genealogii Lindnerów.
Pozdrawiam Krzych

Re: Lindner

08 gru 2011, 15:42

Witam
Panie Krzysztofie bardzo dziękuję za wspaniały list, niestety Stanisław nie jest w drzewie nad którym pracuję - być może inna linia.

Serdecznie pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

12 gru 2011, 22:09

Witam,

W moim drzewie pojawia się nazwisko Lindner. Chodzi o Joannę Lindner ( choć zdarzyła się też wersja Lether), żonę Wincentego Szawelskiego (1786-1840). Nie znam dat urodzin i śmierci, ani miejsca urodzin. W 1826 – mieszkali w Sepienku, byli właścicielami części wsi. Rodzina mieszkała później na Ziemi Leszczyńskiej, m.in. w Osiecznej, śluby brano w Górce Duchownej.

Może Joanna ma swoje miejsce w Pańskim drzewie?

Re: Lindner

13 gru 2011, 11:51

Witam
Pani Katarzyno, na dzień dzisiejszy nie spotkałem się z informacjami na temat Joanny, aktualnie poszukuję informacji o rodzicach i rodzeństwie Ignacego Lindnera (1782-1843) ojciec: Józef matka Katarzyna z domu Rybak , zauważyłem zbieżność dat z Joanną,
Gdy uzyskam jakieś informację to poinformuję Panią.

pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

14 gru 2011, 09:11

Witam,

Będę czekać na wiadomość, dziękuję. :)

Chciałam jeszcze dodać, że w 1816 Joanna mieszkała w Łagiewnikach, parafia Wyganów, jej mąż był tam ekonomem.

Pozdrawiam

Katarzyna

Re: Lindner

24 cze 2012, 21:28

Witam ponownie,

Panie Lucjanie - czy w orbicie Pańskich zainteresowań znajduje się też parafia Dłużyna ?

Pozdrawiam

Katarzyna

Re: Lindner

25 cze 2012, 07:14

Witam,
może ja się na coś przydam.
Mikołaj Lindner ur. 12.1867 - jego ojciec Józef Lindner i Amelia zd. Drobiński.
Mikołaj w 1880r. wyjechał do USA i tam ożenił sie z Marią zd. Nalewalska.

Małgorzata

Poszukuję:
Nalewalskich, Szudrowicz, Jankowskich, Szwarz

Re: Lindner

25 cze 2012, 09:44

Witam,

Być może to późniejsze pokolenie, ja mam informację o ekonomie z Machcina ( Lindner lub Lintner), żonatym z
Małgorzatą Molińską. Ich córka - Joanna - brała ślub w 1807 roku, w Dłużynie. Nie znam jego imienia.

Re: Lindner

25 cze 2012, 16:27

Witam serdecznie,

Pani Katarzyno, parafie: Dłużyna,Bucz,Przemęt,Włoszakowice są w kręgu mych zainteresowań
jeżeli posiada Pani więcej informacji to proszę podać na PW.

Pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

25 cze 2012, 16:32

Witam,

Małgorzato,czy znane jest miejsce urodzenia Mikołaja i jego ojca Józefa Lindnera?

Pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

26 cze 2012, 08:14

Witam ponownie

Dane o Mikołaju Lindner pochodzą z bloga (użytkownika z USA).
Wchodzę na niego poprzez google: nalewalski My Family Puzzle.
Niestety trzeba czytać wszystkie wiadomości, aby odszukać dane nas interesujące o danej osobie. Blog zaczyna się chyba w 2009 roku od Józefa Lindner.
Są tam zdjęcia ślubne, miejsca pochówku Lindnerów, dużo ciekawosteki z ich życia.

Małgośka

Re: Lindner

26 cze 2012, 18:50

Witam!
W parafii Przemęt w latach 1900-1922 są dwa śluby z nazwiskiem Lindner:

Śl: 25.11.1902
Lindner Franciscus e Grotniki + Ratuszna Anna e Sączkowo
juv. + virgo; 22 i 1/2 lat + 24 i 1/2 lat
Św. śl.:Lindner Joannes + Bednarczyk Joseph, oboje Sączkowo.

Śl.16.05.1922
Franciscus Lindner ur. 20.03.1880 Grotniki + Barbara Firlej ur. 16.11.1891 Sączkowo
viduus e Rogoźno + virgo e Sączkowo; 42 +30 lat
Św. śl.:Martinus Marciniak + Joannes Lorenz, oboje Sączkowo.

Serdecznie pozdrawiam- Izabella

Re: Lindner

26 cze 2012, 19:30

Witam serdecznie,

Izabelo, podane przez Ciebie dane są mi znane i dotyczą rodziny -Franciszek wymieniony w tych aktach to jedna i ta sama osoba (dziadek).
Znam dane z innych dokumentów a nie z akt kościelnych, nawiasem mówiąc skany tych aktów bardzo wzbogaciłyby moje "archiwum rodzinne".

Dziękuję za informację i pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

22 sie 2016, 21:56

Orędownik Gostyński Nr 30/1920 z dn.11.03.1920: Lindner Paweł z Lipia pow. Gostyń zgłosił chęć wyjazdu do Niemiec.
http://www.muzeum.gostyn.pl/PRASA?idAkt ... %20%201920

Re: Lindner

23 sie 2016, 00:04

Mam w swoim drzewie Wiktorię Lindner ur.około 1833, która 19.X.1856 w Buczu poślubiła Antoniego Kaczmarka, ich syn Marcin Kaczmarek urodził się Boszkowie.

Parafia katolicka Bucz, wpis 5 / 1856
Antonius Kaczmarek (25 lat)
Victoria Lindner (23 lat
................
Bucz (par. rzymsko-katolicka) - akt małżeństwa, rok 1816
Woyciech Liner (21 lat) , rodzice: Jozef Liner , Katarzyna Rybak ,
Brigitta Kokornaczka (46 lat)

Inne osoby występujące w dokumencie:
Jakub Marciniak
Wawrzyniec Turkowski

Komentarz indeksującego:
wdowa po Stefanie Kokornaczku (mylnie wpisano- powinno być córka Stefana Kokornaczka)

Archiwum Państwowe w Poznaniu
3251/4.1/20, skan 6 poz.2
ID 1147272
...
Parafia katolicka Bucz, wpis 4 / 1816
Adalbertus Liner (21 lat)
ojciec: Joseph Liner + , matka: Catharina Rybak
Brigitta Kokornaczak poprzednio zamężna Rataj (46 lat, wdowa)
ojciec: Stephanus Kokornaczak + , matka: Sophia Szymyslanka +
.
drugie małżeństwo Wojciecha:
Parafia katolicka Bucz, wpis 5 / 1833
Adalbertus Liner (38 lat, wdowiec)
Regina Ratayszak (32 lat, wdowa)
....
Jest jeszcze akt zgonu, ale matka Franciszka (możliwe, że to druga żona Józefa -rok urodzenia Wojciecha jest w tych trzech przypadkach taki sam -1795):
Bucz (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1855

Wojciech Lindner (60 lat) , rodzice: Józef Lindner , Franciszka ,

Archiwum Państwowe w Poznaniu
3251/6.1/59, skan 7 poz. 6
ID 1900932
..............
Parafia katolicka Bucz, wpis 6 / 1811
Ignatius Lindner? (27 lat)
Catharina Sobestyańska (28 lat
......
Bucz (par. rzymsko-katolicka) - akt zgonu, rok 1843 -22.XI.1843 Boszkowo

Ignacy Lindner (61 lat) , rodzice: Józef Lindner ,

Komentarz indeksującego:
wdowiec

Archiwum Państwowe w Poznaniu
3251/6.1/47, skan 9 poz.24
ID 1783706
..................

Re: Lindner

26 sie 2016, 16:58

Witam,
Barbaro i Grażyno-serdecznie Wam dziękuje
Pozdrawiam
Lucjan

Re: Lindner

01 paź 2016, 19:53

Mojego pradziadka brat ożenił się z Agnieszką Lindner z Krobi po wojnie wyjechali do Francji. pozdrawiam

Re: Lindner

02 paź 2016, 15:02

Witam,
Czy można otrzymać na PW więcej informacji?
pozdrawiam serdecznie
Lucjan
Odpowiedz