Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Marianna Walczak zd. Podlaszewska

06 sty 2012, 20:38

Marianna (lub Maria) Podlaszewska (ur. ok. 1870-80) z miejscowości Góra popełniła mezalians. Swego pierwszego męza (Lewandowskiego, nie znam imienia), z którym miała dzieci, opuściła i związała się z chłopem o nazwisku Walczak. Ich córką była moja prababcia Józefina Mikołajczak ( z domu Walczak) żona Mateusza Mikołajczaka, matka Leona Mikołajczaka (1910-1996).
Mateusz Mikołajczak uczestniczył w budowie kościoła w Górze.
Chciałabym poznać imię Walczaka, a także rodziców (przodków) Marianny Podlaszewskiej.
Byłam w miejscowości Góra, odwiedziłam tamtejszy cmentarz. Sporo tam grobów z nazwiskami Podlaszewskich....

Re: Marianna Walczak zd. Podlaszewska

07 sty 2012, 10:41

Jeśli wiesz,kiedy zmarła prababcia poproś we właściwym USC o ksero aktu zgonu,tam powinny byc imiona rodziców i miejsce narodzin.Czy Marianna z Walczakiem mieli ślub czy żyli w konkubinacie?Jeśli konkubinat w akcie chrztu dziecko wpisano jako nieślubne,a ojciec mógł je później uznać.Ta data 1910 to rok urodzenia dziadka?Wtedy niemożliwe jest by Marianna urodziła się w podanych przez Ciebie latach.

Na stronie
http://bindweed.man.poznan.pl/posen/search.php
Parafia katolicka Góra Inowrocław, wpis 7 / 1862
Matthaeus Lewandoski (24)
Marianna Podlaszewska (22)

Re: Marianna Walczak zd. Podlaszewska

07 sty 2012, 16:10

Ależ możliwe. Marianna była babcią mojego dziadka Leona, matką Józefiny. Skoro mój dziadek Leon urodził się w 1910, to mniemam że jego matka 20 lat wcześniej, a babcia 40 lat wcześniej.
Dziękuję za wskazówki dotyczące USC, jednak zanim się tam wybiorę, myślałam, że może ktoś z rodziny Podlaszewskich (a była to zacna rodzina :) ) zna ten skandal :P

Re: Marianna Walczak zd. Podlaszewska

07 sty 2012, 18:00

Pozwolę sobie jednak upierać się,że niemożliwym jest by Marianna urodziła się w 1880(do 1910 ma wtedy lat 30),zakładając,że z Lewandowskim miała dzieci to w wieku 30 lat mało prawdopodobne jest,że zdążyła urodzić kilkoro dzieci z pierwszego związku i zostać babcią.Bardziej prawdopodobne jest,że w 1910 mogła mieć lat np.50.
A w kwestii jak duża może być różnica wieku pomiędzy babcią a wnukami to moja babcia była starsza ode mnie o 74 lata
Odpowiedz