Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję informacji - Matczak

08 lut 2012, 13:53

Najpierw chciałem się przywitać ponieważ przez przypadek natrafiłem na to forum i bardzo mnie zaciekawiło. Opiszę o co mi chodzi. Mój dziadek Jan Matczak urodzony 23.11.1918 w Rostocku miał matkę urodzoną około 1879-1880 roku Rozalię Matczak zamieszkałą z tego co mi wiadomo we wsi Kąty poczta Walichnowy , powiat Wieruszów. Najprawdopodobnie pracowała za granicą w Niemczech (gdzie co i jak nic nie wiadomo). Syn Rozalii , Jan Matczak w akcie urodzenia miał napisane - ojciec NN czyli nieznany , nazwisko miał po matce. Cały czas zachodzę w głowę czy jest szansa na jakąś chociaż cząstkową informację odnośnie tego człowieka czyli mojego pradziadka , a jego ojca. Prababcia milczała , dziadek milczał i tak naprawdę nie ma informacje o ojcu Jana Matczaka. Rozalia Matczak posiadała również siostrę Lucynę Matczak (nazwisko panieńskie) zamieszkałą tez we wsi Kąty. Jan Matczak ożenił się w latach 40 tych z Marią Witkowską(nazwisko panieńskie )Jeżeli byłyby wogóle jakieś informacje odnośnie Jana Matczaka , lub jego matki Rozalii Matczak lub siostry Lucyny , lub Marii Witkowskiej (później Matczak) byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnio edytowano 21 gru 2012, 08:29 przez bratpit, łącznie edytowano 2 razy

Re: Poszukuję informacji - Matczak

09 lut 2012, 14:21

Witam,

Zapewne prababcia nie mogła lub nie chciała wyjawiać tego, kto był ojcem jej dziecka. Była wojna, prababcia przebywała na obczyźnie, być może pracowała na jakimś gospodarstwie - zdarzały się różne sytuacje. Być może dziadek odziedziczył imię po swoim ojcu. Dużo tych "być może"-życzę cierpliwości w rozwiązaniu zagadki.

Re: Poszukuję informacji - Matczak

09 lut 2012, 23:30

Witam,


mam sporo informacji o Matczakach - ale z terenu Kujaw.


Pozdrawiam
Artur

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 lut 2012, 07:49

KaDet napisał(a):Witam,

Zapewne prababcia nie mogła lub nie chciała wyjawiać tego, kto był ojcem jej dziecka. Była wojna, prababcia przebywała na obczyźnie, być może pracowała na jakimś gospodarstwie - zdarzały się różne sytuacje. Być może dziadek odziedziczył imię po swoim ojcu. Dużo tych "być może"-życzę cierpliwości w rozwiązaniu zagadki.



to prawda , że dużo tych "być może" , napisałem do Parafii Walichnowy bo przypusczam , że pochodzili z tej własnie parafii, może dostanę jakąś odpowiedź.

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 lut 2012, 07:52

Artur_Kin napisał(a):Witam,


mam sporo informacji o Matczakach - ale z terenu Kujaw.


Pozdrawiam
Artur


Z opowiadań mojego ojca , syna Jana Matczaka wiem , że mial on jakąs rodzinę tylko teraz nie wiem czy we Wrocławiu czy Inowrocławiu ( jak by byl inowrocław to pod Kujawy podpada ) ale to sa tylko domysły usłyszane gdzieś

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 lut 2012, 13:10

Witam,


w mojej rodzinie był ktoś o nazwisku Rozalia Matczak (ale na Kujawach). Gdyby doszedł Pan do jakichś korzeni na Kujawach, proszę o kontakt.


Pozdrawiam
Artur

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 lut 2012, 13:37

Artur_Kin napisał(a):Witam,


w mojej rodzinie był ktoś o nazwisku Rozalia Matczak (ale na Kujawach). Gdyby doszedł Pan do jakichś korzeni na Kujawach, proszę o kontakt.


Pozdrawiam
Artur



Rozalia urodzona była około 1879-1880 ( może później ) i żyła około 90 lat czyli do lat około 1969-70 ale czy od urodzenia mieszkała w Katach Walichnowkich tego nie wiem. Może byc , że przed 1918 rokiem mieszkała w innych rejonach. Na pewno miała młodszą siostrę Lucynę

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 lut 2012, 18:45

Witam,


sprawdziłem. Rozalia Matczak (z mojej rodziny) urodziła się w 1883 roku. Miała kilkanaścioro rodzeństwa ale nie było tam żadnej Lucyny.


Pozdrawiam
Andrzej

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 mar 2012, 07:44

Artur_Kin napisał(a):Witam,


sprawdziłem. Rozalia Matczak (z mojej rodziny) urodziła się w 1883 roku. Miała kilkanaścioro rodzeństwa ale nie było tam żadnej Lucyny.

Pozdrawiam
Andrzej


Mam prośbe czy mógłbyś mi cos więcej napisać na temat Rozalii z Twojej strony ( może byc na priv ) ponieważ powstały pewne wątpliwości co do siostry Lucyny ( teraz niema pewności czy to była siostra czy szwagierka ponieważ mówiono do niej ciotka ale równie prawdopodobne mogło być , że była żoną np. brata Rozalii o którym my nic nie wiemy )

Re: Poszukuję informacji - Matczak

10 cze 2012, 18:08

Podbijam może ktoś pomoże :(

Re: Poszukuję informacji - Matczak

22 cze 2015, 13:59

Podbije po latach , może ktoś coś wie ?

Re: Poszukuję informacji - Matczak

22 cze 2015, 14:41

Witam,
Trudna sprawa. Jeśli w oficjalnym dokumencie, jakim jest akt urodzenia, ojciec dziecka jest NN, to tylko najbliżsi znali prawdę, a oni zabrali tajemnicę do grobu.
Siostra mojego dziadka została zgwałcona przez Ruska i urodziła syna. Teraz, a nawet wówczas, trudno byłoby dociec kim był ojciec dziecka, więc na zawsze pozostanie bezimienny.

Re: Poszukuję informacji - Matczak

25 cze 2015, 21:33

Witam,

bratpit napisał(a):
Artur_Kin napisał(a):Witam,

sprawdziłem. Rozalia Matczak (z mojej rodziny) urodziła się w 1883 roku. Miała kilkanaścioro rodzeństwa ale nie było tam żadnej Lucyny.

Pozdrawiam
Andrzej


Mam prośbe czy mógłbyś mi cos więcej napisać na temat Rozalii z Twojej strony ( może byc na priv ) ponieważ powstały pewne wątpliwości co do siostry Lucyny ( teraz niema pewności czy to była siostra czy szwagierka ponieważ mówiono do niej ciotka ale równie prawdopodobne mogło być , że była żoną np. brata Rozalii o którym my nic nie wiemy )



Rozalia był najmłodszym dzieckiem Wawrzyńca i Marianny Matczaków. Urodziła się w 1883 roku w Słupach (gmina Bądkowo) na Kujawach. Nic nie wiem o jej mężu czy dzieciach.
Miała braci i siostry, np. Tomasza, Małgorzatę, Antoniego, Stanisława czy Wojciecha.

Pozdrawiam
Andrzej
Odpowiedz