Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

11 lut 2012, 18:07

Poszukuję informacji nt rodzin wymienionych w temacie oraz: Kubscy,Matczak, Woźniak i Bafia.
Moje informacje:

Kubscy i Matczakowie:
Stefan Kubski ur. 15 października 1897 w Koszewie ( wioska niedaleko Konina, okolice Skulska) zm. 7 maj 1959
żona - Helena Kubska zd. Matczak ur. 19 styczeń 1906 w Lisewie (okolice Skulska) zm. 6 sierpień 1985

rodzice Stefana: Wawrzyniec i Salomea Kubscy
rodzice Heleny: Wojciech i Anna Matczakowie

Woźniakowie i Bafia:
Wojciech Woźniak poślubił Mariannę Bafię. Dzieci:
Janina ur. 1 sierpień 1910 w Starachowicach zm. 17 kwiecień 19992 w Gnieźnie( moja prababcia)
Zofia ur. 10 sierpień 1918 zm. 11 listopad 2010 (po mężu Pirecka)
Jadwiga zm. 1986 (po mężu Karolu - Gnutek zm. 1984)
Henryk ur. 11 kwiecien 1923 zm. 20 maj 1994 w Kołodziejewie ( żona - Aniela ur. 30 maj 1925 zm. 3 luty 1997)
Wacław (żona - Stanisława Szymendera)
Stefan (żona - Jadwiga)
Jan ( żona - Stanisława)
Józef ( zmarł w czasie wojny - nie wiem jakiej).

Dutkiewiczowie i Kühn:
Dutkiewiczowie:
Michał Dutkiewicz urodzony najpewniej w Kcyni, potem przeprowadził się do Gniezna i był kantorem w Kapeli Gnieźnieńskiej w latach 1786 - 1800.
Miał syna - Marcina.
Marcin Dutkiewicz ur. 1790 , w 1816 ożenił się z Julianną Nowakoską (ur. 1794) w Kcyni.
Mieli syna Mateusza.
Mateusz Dutkiewicz ur. 1831 w 1859 ożenił się z Marianną Kühn (ur. 1834 w Izbicy Kujawskiej zm. 1889) najprawdopodobniej miała braci: Michała i Jana Augusta (oboje urodzeni w 1838)
Marianna Kühn - rodzice Michael i Catherina.

Mateusz i Marianna Dutkiewiczowie mieli córkę Michalinę (ur. 1873 w Mogilnie)
Michalina Dutkiewicz wyszła za mąż za Bolesława Ostrowskiego - mojego prapradziadka.
Bolesław Ostrowski był garncarzem - urodził się w Kcyni w 1868).
Rodzice Bolesława to Stanisław Ostrowski (ur. 1817) i Apolonia Mrówczyńska (ur. 1825). Pobrali się w Kcyni w 1849.
Apolonia Mrówczyńska - rodzice: Marcin Mrówczyński i Marianna (nazwisko rodowe nieznane)
Stanisław Ostrowski - rodzice: Kacper Ostrowski i Marianna (nazwisko rodowe nieznane)

Sebastianie, podpisuj proszę swoje posty. Takie mamy obyczaje na forach genealogicznych (WTG, Forgen) - Asia
Ostatnio edytowano 12 lut 2012, 11:50 przez Seba93, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 08:33

"Michał Dutkiewicz urodzony najpewniej w Kcyni, potem przeprowadził się do Gniezna i był kantorem w Kapeli Gnieźnieńskiej w latach 1786 - 1800."

Witam Sebastianie,
Wymieniony Michał jest moim 4 x pradziadem. Urodził się w Kcyni 23 września 1747 roku. Z informacji jakie posiadam miał jeszcze kilkoro dzieci : Onufrego, Jadwigę, Leona i Albina. Linia Onufrego to moja gałąź, Leon zamieszkał w Warszawie (tu dalsze losy tej rodziny nie są mi znane), Jadwiga wyszła za sędziego Salbacha (znalazłem jej potomków), a Albin był księdzem ( Gniezno Kolegiata św. Jerzego - kanonik 1829-1831).

pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz
Ostatnio edytowano 12 lut 2012, 08:35 przez Piotr Dutkiewicz, łącznie edytowano 1 raz

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 11:08

Witaj Piotrze!
Syn Michała - Marcin urodził się w 1790r., więc różnica między synem, a ojcem wynosi 43 lata, to chyba trochę dużo. Nie znam się, czy to było normalne w XVIII wieku.
Czy to było normalne, czy tak mogło być?

Czy masz jeszcze jakieś informacje nt: Onufrego, Jadwigi, Leona i Albina? Na przykład daty urodzeń, wtedy byśmy porównali i moglibyśmy potwierdzić lub zaprzeczyć, że jest to rodzeństwo.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 13:25

Sebastianie!

Takie porównywanie dat urodzin nie daje pewności, że to akurat jest rodzeństwo. Bywało, że dzieci rodziły się czasami na przestrzeni dwudziestu i więcej lat. Mnie interesuje raczej skąd pochodzi informacja o Michale "Michał Dutkiewicz urodzony najpewniej w Kcyni, potem przeprowadził się do Gniezna i był kantorem w Kapeli Gnieźnieńskiej w latach 1786 – 1800." Znasz datę urodzin Marcina, ale czy wiesz na pewno, że jego ojcem jest wspomniany przez Ciebie Michał ?
Syn Michała Onufry urodził się w 1772 w Kcyni i prawdopodobnie był pierwszym dzieckiem Michała. Dat urodzin pozostałych nie znam.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 13:49

Piotrze!

Co do informacji, które posiadam.
Nie mam praktycznie żadnych dokumentów z wyjątkiem skanu aktu małżeństwa moich pradziadków - Janiny Woźniak i Michała Ostrowskiego, na którym pisze, że rodzicami Michała byli: Bolesław Ostrowski i Michalina Dutkiewicz.
faktem jest, że występuje częściowa niezgodność pisowni nazwiska, ale wiem, że błędy się zdarzają.

Resztę wyszukałem przez stronę Poznan Project
Dodatkowo wiem, że Bolesław Ostrowski pochodził z Kcyni.

zdjęcia:
Bolesław Ostrowski i Michalina Dutkiewicz
http://www.picshot.pl/pfiles/62802/b%20ostrowski%20i%20m%20dutkiewi.JPG

Mateusz Dudkiewicz i Marianna Kuhn
http://www.picshot.pl/pfiles/62800/m%20dutkiew%20i%20m%20kuhn.JPG

Marcin Dutkiewicz i Julianna Nowakoska
http://www.picshot.pl/pfiles/62801/m%20dudkiew%20i%20j%20now.JPG

Co do inforamcji nt. Michała Dutkiewicza, ze był kantorem w Kapeli Gnieźnieńskiej.
http://www.archiwummuzyczne.pl/index.php?option=com_muza&task=inst&id=381&lo=0&zakl=010000000000000000010000000000000000&filtr=&sort=&dir=asc

Przepraszam, że nie wspomniałem o błędzie czy też niezgodności nazwiska

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 14:44

Sebastianie,

Z informacji, które zamieściłeś dużo wskazuje na to, że Michał, ojciec Marcina to ten z mojej rodziny. Pewności dałaby wizyta w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie gdzie można sprawdzić dane dotyczące narodzin Marcina (urodził się najpewniej w Gnieźnie). Żoną Michała była Marcjanna Darska (ślub w 1771 – Katedra Gnieźnieńska) i ona prawdopodobnie była też matką Marcina, choć to nie pewnik. Możliwe, że Michał owdowiał i matką Marcina mogła być druga żona. Michał z Kcyni do Gniezna przeprowadził się w roku 1785 i tam mieszkał do końca życia tj ok 1820 roku.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 15:40

Piotrze

Z tego wynika, że jednak mamy wspólnego przodka, jednak zgadzam się, że
Pewności dałaby wizyta w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie

Mam szczęście, że mieszkam 2 minuty drogi od tego archiwum i mam ferie, więc jak tylko wypełnię kwerendę i wyślę, to się tam niezwłocznie udam.
Mam nadzieję, że uda mi się to zrobić w przeciągu ferii.

Czy mógłbyś mi wysłać resztę informacji nt. dzieci Michała Dutkiewicza i ich potomków.
Oczywiście na pw.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 19:55

Sebastianie,

Dla uzupełnienia taką informację znalazłem na stronie Poznan Project przy ślubie 11-1943 Xaverius Dudkiewicz z Kcyni „Susan Grondz(e-mail: cnrdssn49@yahoo.com): Martinus Dutkiewicz and Julianna Nowakowska were married February 3, 1816 in Kcynia. Martinus was born December 29, 1789 in Kcynia, son of Michael Dutkiewicz and Barbara ?”

To świadczyłoby raczej, że był jeszcze jeden Michał Dutkiewicz z Kcyni lub jak już wcześniej wspomniałem powtórnie się ożenił. Marcin urodził się w Kcyni.

Pozdrawiam
Piotr Dutkiewicz

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 20:17

Piotrze

Dziekuje za informacje.
rok urodzenia Marcina sie zgadza. Miejscowosc urodzenia tez.
Zastanawiam sie kim byl Xaverius? Pomiedzy 1943 a 181y jest spory przedzial czasowy.
Co do Michala niewatpliwie wizyta w archiwum sie przyda.
Postaram sie to jak najszybciej zalatwtic,ale najblizszy mozliwy termin jest dopiero za tydzien.e

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

12 lut 2012, 23:38

Witam!
Nazwisko KUHN /u z kropkami/ spotyka się w zapisach ksiąg parafialnych w parafii Podlesie Kościelne pow.Wągrowiec.Czu to może jakaś rodzina?
Pozdrawiam - kwiat
b.kwiatecki@bankowy.com.pl

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

13 lut 2012, 14:47

Witam!
Z tego co mi wiadomo nikt z rodziny Kuhn nie pochodził z Podlesia Kościelnego.
Jednakże nie można wykluczyć przeprowadzki.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

13 lut 2012, 19:14

Na temat rodziny Kuhn z Podlesia Kościelnego mogę udzielić informacjii.Pierwszym który założył gospodarstwo był Bogumil Kuhn ur.1832r. Następnym gospodarzem był jego syn Marcin Kuhn a po nim gospodarstwo przejęła moja ciotka Cecylia Przybył zd.Kuhn. Mnie natomiast interesuje gdzie urodził się Bogumił.Pozdrawiam Elżbieta

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

13 lut 2012, 19:31

Witam!
Co do rodziny Kuhn mam tylko takie informacje:
Mateusz Dutkiewicz ożenił się z Marianna Kuhn (ur. 1834 zm. najprawdopodobniej w 1889) w Kcyni.
Jej rodzicami byli: Michael i Catherina Kuhn.

Bogumił może być bratem Marianny, ale równie dobrze może być to zbieżność nazwisk.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

04 mar 2012, 10:39

Witam

Ja jestem Kinga Kujawa z domu Kubska mój tata to Stefan Kubski (ur. 1957 r. a Stefan Kubski (zm. w Skulsku w 1959 r.), o którym piszesz był moim pradziadkiem a mojego taty dziadkiem. Zatem to z całą pewnością rodzina. Proszę o informacje jakie to będzie dla Ciebie powiązanie.
Pewnie jesteśmy kuzynostwem od brata mojego dziadka Karola Kubskiego, mojego dziadka od strony taty.

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

04 mar 2012, 13:13

Witam!
Droga Kingo, jestes na 100% moja kuzynka.
Brat twojego dziadka Karola to Boleslaw to moj dziadek od strony matki. Ostatnio udalo mi sie skontaktowac z Sebastianem Kubski z Inowroclawia,jego ojciec to tez Stefan Kubski. Czyzby to byl twoj brat?
Chcialbym otrzymac wiecej nt twojej rodziny. jednak to na pw.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

05 mar 2012, 09:19

Tak Seba to mój brat, teraz mieszkamy w Bydgoszczy. W razie pytań pisz na mail: kingakubska@op.pl
Pozdrawiam Kinga Kujawa

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

06 mar 2012, 07:52

Sebastianie,
Z moich danych wynika, że Matheus Dutkiewicz (zawód sutor) i Maria Kuehn pobrali się w 1859 r. w Kcyni. Tam, a właściwie w Jaktorowie pod Kcynią (bo pewnie tam mieszkali) urodziły im się dzieci: Marianna Michalina (25 Aug 1860), Praxedis, ur. 7 Jul 1863 i Victoria, ur. 1870. Z tego, co piszesz wynika, że potem przenieśli się do Mogilna. W aktach urodzenia dzieci Maria występuje także jako Rosalia, pewnie była dwojga imion.
Matheus Dutkiewicz miał rodzeństwo (rodzice Martinus Dutkiewicz i Julianna Nowakowska, ślub 3 Feb 1816 w Kcyni):
- Marianna (1817)
- Franciscus Xavierus (1819) - raz figuruje jako Franciscus, częściej jako Xavierus,
- Antoninus (1821)
- Catharina
- Michael (1828)
- syn martwo urodzony (1838).
Wszystkie dzieci urodziły się w Kcyni.
Te dane wynotowałam sobie z akt AP Bydgoszcz, gdy szukałam czegoś o mojej prapra...babci Michalinie Dutkiewicz, ur. 1811. Rodzicami jej byli Vincentius Dutkiewicz i Margaretha, miała siostrę Franciskę i to właściwie wszystko, co o niej wiem, bo więcej dokumentów w AP BY nie było. Wyszła za mąż za mojego prapra...dziadka Joannesa Buchholza w 1835 r.
W tym samym mniej więcej czasie, co Vincentius i Michael w Kcyni żyli także Dutkiewiczowie: Stanislaus, Joannes, Sebastianus i Jacobus z rodzinami. To tyle, co udało mi się znaleźć, może Ci się przyda.
Pozdrawiam Renata

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

07 mar 2012, 12:45

Witam.
W moim kręgu zainteresowania jest nazwisko Kuhn,Kuehn.Czy znasz może rodzicow Marii Kuehn,wiekiem mogłaby być siostra mego pradziadka.Pozdrawiam Elżbieta

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

07 mar 2012, 19:37

Kingo!
Dziękuję za podanie adresu email. Na pewno się z tobą skontaktuję.

Renato!
Dziękuję za podanie tych informacji.
Napisałaś, że
Matheus Dutkiewicz (zawód sutor) i Maria Kuehn pobrali się w 1859 r. w Kcyni. Tam, a właściwie w Jaktorowie pod Kcynią (bo pewnie tam mieszkali) urodziły im się dzieci: Marianna Michalina (25 Aug 1860), Praxedis, ur. 7 Jul 1863 i Victoria, ur. 1870.

Nie pasuje mi jedna rzecz. A mianowicie to, że wg moich danych Mateusz Dutkiewicz i Marianna/Maria Kuhn mieli córkę Michalinę, która urodziła się w 1973 w Mogilnie, co napisałem. Poślubiła ona mojego prapradziadka - Bolesława Ostrowskiego.

Dziękuję także za informacje nt. zawodu Mateusza Dutkiewicza.
Co robi/ robił sutor?
Dziękuję także za podanie rodzeństwa Mateusza.

Elżbieto!
Z moich informacji wynika, że rodzice Marianny/Marii Kuhn to Michael (Michał) i Catherina (Katarzyna).

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

07 mar 2012, 19:49

Dziękuję za informacje.Moi to Michał i Marianna Granowska ze Skoków.Elżbieta

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

07 mar 2012, 22:25

Sebastian z tego co pamiętam z poprzedniej pracy (Izba Rzemiosła) SUTOR to po stropolsku "szewc". Słowo Sutor pojawia się także w łacinie, którą jeszcze pamiętam z liceum i tam też oznaczało to szewca. Pozdrawiam i mam nadzieję, ze pomogłam. Kinga

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

08 mar 2012, 09:07

Sebastianie,
Piszesz, że
Nie pasuje mi jedna rzecz. A mianowicie to, że wg moich danych Mateusz Dutkiewicz i Marianna/Maria Kuhn mieli córkę Michalinę, która urodziła się w 1973 w Mogilnie, co napisałem. Poślubiła ona mojego prapradziadka - Bolesława Ostrowskiego.
Nie bardzo wiem, co masz na myśli, bo po urodzeniu Victorii widocznie przeprowadzili się do Mogilna, gdzie urodziła się Twoja praprababcia (tak napisałam). Nie ma w tym sprzeczności, chyba że chodzi Ci o coś innego, to napisz.
Sutor to, mówiąc obecnym językiem, obuwnik. Tłumaczy się też jako szewc, ale ponieważ dziś szewc naprawia buty, bo są fabryki, które produkują ten towar, to wtedy takich zakładów nie było, więc robił buty na miarę i oczywiście też je naprawiał.
Pozdrawiam. Renata

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

08 mar 2012, 13:54

Renato!
co do niezgodnosci chodzilo mi o to ze.Mateusz i Marianna/Maria mieli tez corke Marianne Michaline jak napisalas,wiec dziwne mi sie wydaje to, ze nastepna corke takze nazwali Michalina.

pozdrawiam
Sebastian Fryda

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

08 mar 2012, 16:53

Witaj Sebastiane,
Mnie to nie dziwi. Pierwsza córka Marianna Michalina, dalej pojawia się tylko pod pierwszym imieniem (bez drugiego). Może rodzicom, z jakiś względów zależało na tym imieniu lub po prostu podobało im się. To nic niezwykłego, że drugiej dali to właśnie imię jako podstawowe. Tak się zdarzało, i to całkiem często.
Pozdrawiam. Renata

Re: Poszukuję Ostrowscy, Dutkiewicz, Kühn,Mrówczyńscy ...

09 mar 2012, 14:59

Witam!

Właśnie przeglądałem Poznan Project, kiedy natrafiłem na to:
http://www.picshot.pl/pthumbs/square/73028/inne.JPG

Dzięki temu możemy się dowiedzieć kiedy dzieci Marcina i Julianny zawarły związek małżeński.
Wiem, być może już to widzieliście, ale mi się to przyda.

pozdrawiam
Sebastian Fryda
Odpowiedz