Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

22 lut 2012, 18:16

Poszukuję rodziców Anna Łukomskiej z domu Lewandowska
oraz
Apolonia Łukomska z domu Andrzejewska.
Proszę o informację !!
Łukomska Daria

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

18 mar 2012, 22:10

Witam.
Podaj jakie lata Cię interesują .
Zbyszek.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

12 maja 2012, 20:39

Witam.
Temat mnie zainteresował.
Wdzięczny byłbym za informacje w sprawie wątku Łukomscy-Lewandowscy.
Mój zmarły już niestety ponad 20 lat temu ojciec,rodowity poznaniak, wspominał mi o biskupie
Łukomskim i jakichś kontaktach mej rodziny z rodziną Łukomskich co najmniej w pierwszej
połowie XX wieku.
Dziękuję"z góry"za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Lewandowski

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 04:58

Witaj
Tyle znalazłam o Łukomskich
Pro Memoria - Witold Łukomski

Budowniczy Witold Łukomski należał do grona najbardziej znanych, cenionych i szanowanych obywateli Śmigla w okresie przedwojennym.
Urodził się w 1868 r. w Kruszewie (ówczesny powiat Czarnków) w rodzinie leśnika Józefa i Teofili z Borkowskich. Był starszym bratem Stanisława Łukomskiego, późniejszego biskupa poznańskiego i łomżyńskiego.
Po ukończeniu gimnazjum w Krotoszynie kontynuował naukę w wyższej szkole budowlanej w Holzminden w Niemczech. Następnie do 1895 r. pracował w Bydgoszczy, skąd przeniósł się do Śmigla. Tu usamodzielnił się zakładając własna firmę budowlaną. Niemal natychmiast włączył się w nurt pracy społeczno-niepodległościowej.
Jesienią 1895 r. uczestniczył w założeniu miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wstąpił do Towarzystwa Przemysłowców Katolickich i Towarzystwa Śpiewaków Polskich „Harmonia”.
W 1898 r. był współzałożycielem Towarzystwa Robotników Katolickich i Kółka Rolniczego w Śmiglu, w którym do 1905 r. pełnił funkcję sekretarza Zarządu.
Ponadto był m.in. współzałożycielem i działaczem śmigielskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego „Straż” na powiat śmigielski oraz członkiem Bractwa Kurkowego.
W przededniu odzyskania niepodległości, w 1918 r., jego dom (naprzeciwko cmentarza) stał się w Śmiglu głównym nieformalnym ośrodkiem konspiracyjnym przygotowań do wybuchu przyszłego powstania. Odbywały się tu tajne spotkania okolicznych działaczy patriotycznych, a 14 listopada 1918 r. powołano tu Powiatową Radę Ludową, której Witold Łukomski został członkiem a później powstańczym komisarzem sądu powiatowego.
W okresie międzywojennym był radnym a następnie Przewodniczącym Rady Miejskiej, członkiem Sejmiku Powiatowego i sędzią pokoju.
Mimo prowadzenia rozległej działalności społecznej Witold Łukomski był przede wszystkim przedsiębiorcom budowlanym, znanym nie tylko w powiecie śmigielskim, ale także poza jego granicami.
Realizował rozmaite obiekty o charakterze publicznym, gospodarczym, przemysłowym czy mieszkalnym.
Z ciekawszych prac śmigielskich można tu wymienić m.in. prywatną willę Łukomskich z końca XIX wieku przy ob. ul. Św. Wita 33, neogotycką wierzę kościoła farnego wybudowaną w latach 1906-1911, strzelnicę Bractwa Kurkowego (1927-1930) przy ul. Północnej czy też pomnik nagrobny poległych powstańców wielkopolskich (1930) na cmentarzu parafialnym.
Witold Łukomski zmarł 15 lutego 1939 r., pochowany jest na cmentarzu w Śmiglu.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 05:02

i tu cdn. Zbigniew Łukomski

Urodził się 30 marca 1902 r. w Śmiglu z ojca Witolda i matki Pelagii z domu Biniakowskiej.
W latach 1908-1915 uczęszczał do szkoły w Śmiglu. W 1918 roku ukończył Gimnazjum im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Należał tam do konspiracyjnego kółka Tomasza Zana i drużyny skautowej. W 1921 roku uzyskał dyplom Powiatowej Szkoły Budowlanej w Poznaniu. Następnie pracował w firmie budowlanej swego ojca, a w latach trzydziestych kierował jej filią w Kościanie.
Bardzo aktywnie działał w okresie Powstania Wielkopolskiego. Pod koniec 1918 roku ukończył w Poznaniu kurs gońców i sanitariuszy, którego program realizował w śmigielskiej drużynie skautowej. W dniach 3-5 grudnia tegoż roku, jako kierownik sanitarny, zabezpieczał ład i porządek w czasie obrad Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. W Śmiglu należał do tajnej Drużyny Pogotowia im. Jana Kilińskiego, która wyłoniła się 17 listopada 1918 roku z Towarzystwa Młodzieży Katolickiej, a następnie przekształciła się w drużynę skautową. Niewątpliwie jej organizatorem był właśnie Zbigniew Łukomski. Wraz z kompanią śmigielską dowodzoną przez starszego brata Józefa brał udział w drugiej fazie bitwy pod Osieczną 11 stycznia 1919 roku. W następnym roku uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc w 7 batalionie saperów na froncie litewsko-białoruskim.
Prowadził ożywioną działalność społeczną. Należał do najbardziej aktywnych działaczy harcerskich. W 1928 roku został komendantem Hufca ZHP w Śmiglu. Funkcję tą pełnił do 1934 roku, kiedy to śmigielski hufiec połączono z kościańskim. Od tego czasu Z. Łukomski pełni funkcję komendanta Ośrodka Hufca ZHP Kościan (do IX. 1939 r.). W 1931 roku otrzymuje stopień podharcmistrza, a w 1934 – harcmistrza. Na śmigielskim rynku 25 VI 1933 r. defiluje na czele śmigielskich harcerzy przed gen. Józefem Hallerem.
Współuczestniczył w założeniu Towarzystwa Powstańców i Wojaków (którego był wiceprezesem) oraz Powiatowej Rady Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego.
Odznaczony został medalami: Za wojnę. Za Ofiarną Pracę i Za XXV-letnią pracę w ZHP oraz krzyżami: Powstańca Broni i Wielkopolska Swemu Obrońcy.
Podstępnie zwabiony do rodzicielskiego domu przez Niemca Paula Geminga, pod pretekstem założenia firmy budowlanej, został aresztowany i 23 października na rynku w Śmiglu rozstrzelany. Miał wówczas 37 lat. Cdn...

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 05:34

Cdn 28 grudnia bracia Łukomscy dostarczyli do Śmigla transport broni – kilkadziesiąt karabinów i amunicję. Wiadomość o wybuchu powstania spowodowała opuszczenie miasta przez oddziały niemieckie, które 31 grudnia wycofały się do Leszna. W następnych dniach intensywnie ćwiczyli powstańcy śmigielscy. W związku z zagrożeniem Osiecznej przez siły niemieckie z Leszna ks. prob. Steinmetz z Osiecznej zwrócił się z prośbą o pomoc do powstańców krzywińskich, którzy uznali jednak, że ich siły są na tyle słabe, że nie wystarczą do odparcia ataku niemieckiego i dlatego za pośrednictwem dr. Wilkowskiego zwrócili się także do powstańców śmigielskich. Reakcją na tę prośbę był wyjazd kompanii śmigielskiej pod dowództwem ppor. Józefa Łukomskiego.W Śmiglu jest też ul.Łukomskiego .Myślę że się to pomoże , jeśli źle umieściłam to proszę umieścić w innym dziale [przepraszam].
Pozdrawiam Ania

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 12:35

Witam,

Genealogię Łukomskich ze Śremu, a przynajmniej jej główne gałęzie, można znaleźć w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (www.wielcy.pl), gdyż zarówno bp Stanisław, jak i jego ojciec Józef byli, jak to określa Marek Minakowski, "bohaterami PSB". Budowane przeze mnie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób, ale w żadnej konfiguracji nie wystąpiły do tej pory nazwiska Lewandowska i Andrzejewska. Może jakieś szczegóły, typu: jacyż to Łukomscy zostali mężami obu pań?
I pytanie do Ani: z jakiego żródła pochodzą przytoczone przez Ciebie informacje?

Pozdrawiam,
Kazimierz

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 17:00

Przytoczone informacje opisuje historyk Hubert Zbierski .
,, Hubert Zbierski, Udział mieszkańców Śmigla i okolicy w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, Śmigiel - Kościan, 1994 " .Ja kiedyś wycięłam tylko nie które artykuły które mnie wtedy interesowały. Hubert Zbierski mieszka na ul.Kościuszki w Śmiglu .
Pozdrawiam Ania

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

11 cze 2012, 19:25

Witam,
mam w drzewie Tadeusza Łukomskiego ur. 1919 zm. 1991 żonatego z Jadwigą Winiecka ur. 1920 zm.1999
Pozdrawiam
Sławek

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

15 cze 2012, 23:42

Kazimierzu!
Napisałes, że budowane przez Ciebie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób czy mógłbyś zerknąc czy są wśród nich Umińscy? mój przodek wymienił wsród rodzin spokrewniownych z Łukomskimi Suchorzewskich,
Jaranowskich, Żerońskich, Kościelskich, Znanieckich, Morawskich, Kiełczewskich, Sokolnickich, Leskich, Cybulskich, Orzechowskich, Danieckich i Gładyszów natomiast o Umińskich nic:( trudno mi to zrozumiec bo jestem w posiadaniu aktu ślubu mojej prababki Umińskiej z d.Łukomskiej.
pozdrawiam
Zofia

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

16 cze 2012, 17:06

Witam,
Nie mam w drzewie Umińskich. Z wymienionych przez Ciebie nazwisk pojawia się jedynie Cybulski, ale ten ciąg nazwisk prawie w komplecie znajdziesz na liście potomków któregokolwiek z osiemnastowiecznych Łukomskich h. Szeliga - do sprawdzenia na www.wielcy.pl
Pozdrawiam,
Kazimierz

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

22 cze 2012, 21:16

Witam.
Poszukuje, potomków Łukomskich którzy mieszkali w Zagórowie.
Zbyszek

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

28 cze 2012, 09:17

Zofia1 napisał(a):Kazimierzu!
Napisałes, że budowane przez Ciebie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób czy mógłbyś zerknąc czy są wśród nich Umińscy? mój przodek wymienił wsród rodzin spokrewniownych z Łukomskimi Suchorzewskich,
Jaranowskich, Żerońskich, Kościelskich, Znanieckich, Morawskich, Kiełczewskich, Sokolnickich, Leskich, Cybulskich, Orzechowskich, Danieckich i Gładyszów natomiast o Umińskich nic:( trudno mi to zrozumiec bo jestem w posiadaniu aktu ślubu mojej prababki Umińskiej z d.Łukomskiej.
pozdrawiam
Zofia

Zosiu,
W moim drzewie występują Umińscy z parafii Góra Żnin (wieś Młodocin). W tej samej parafii spotkałam róznież nazwisko Łukomski. Zapamiętałam ponieważ mój mąż nazywa się Łukomski. Jego dziadkiem jest Kazimierz Łukomski z Łekna (syn Jana i Katarzyny z domu Kalka) ur. 1905, zm. 1997 oraz Anna Łukomska z domu Karolewicz ur. 1915, zm. 1990.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

17 kwi 2013, 13:00

Mackado napisał(a):Witam,

Genealogię Łukomskich ze Śremu, a przynajmniej jej główne gałęzie, można znaleźć w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (http://www.wielcy.pl), gdyż zarówno bp Stanisław, jak i jego ojciec Józef byli, jak to określa Marek Minakowski, "bohaterami PSB". Budowane przeze mnie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób, ale w żadnej konfiguracji nie wystąpiły do tej pory nazwiska Lewandowska i Andrzejewska. Może jakieś szczegóły, typu: jacyż to Łukomscy zostali mężami obu pań?
I pytanie do Ani: z jakiego żródła pochodzą przytoczone przez Ciebie informacje?

Pozdrawiam,
Kazimierz


Witam,

mnie również interesują Łukomscy ze Śremu, szczególnie chodzi mi o Zuzanną Rozalię Łukomską, urodzoną zapewną około 1800-1810. Niestety nie udało mi się ustalić dokładenj daty urodzenia. Była zamężna z Jakubem Weymannem. Posiadam też informacje o Wawrzyńcu Łukomskim i Antoninie Tietzmann i ich przodkach.

Pozdrawiam, WJ

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

05 maja 2013, 20:06

Wracam jeszcze raz do zapytania Darii Łukomskiej.
Czy na PP nie ma danych odnośnie rodziców Anny Łukomskiej z/d Lewandowskiej?
Żadnych danych odn.parafii ślubu?
W Gnieźnie i okolicach było mnóstwo Lewandowskich w XIX wieku.
Pozdrawiam wszystkich.
Jacek"gerszewski"
(Lewandowski)

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

16 maja 2013, 15:07

Witam,

poniżej, stopniowo będę wrzucał ASC Łukomskich z parafii Grabów, w łęczyckim.


http://wasiak.jcom.pl/kurzajama_index.html

Paweł

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:30

zbyszek-57 napisał(a):Witam.
Podaj jakie lata Cię interesują .
Zbyszek.

Witam i przepraszam, za długą przerwę.
Trudno mi określić.. lata 1810-1900.
Pozdrawiam.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:33

gerszewski napisał(a):Wracam jeszcze raz do zapytania Darii Łukomskiej.
Czy na PP nie ma danych odnośnie rodziców Anny Łukomskiej z/d Lewandowskiej?
Żadnych danych odn.parafii ślubu?
W Gnieźnie i okolicach było mnóstwo Lewandowskich w XIX wieku.
Pozdrawiam wszystkich.
Jacek"gerszewski"
(Lewandowski)

Witam. Musze się przyznać, że nie miałam okazji sprawdzić danych w parafii, ponieważ jest to dość daleko.
Dokładniejszych informacji może dowiem się, dzięki żyjącemu mojemu dziadkowi. Może on coś wie na ten temat.
Pozdrawiam.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:35

polaszea napisał(a):
Zofia1 napisał(a):Kazimierzu!
Napisałes, że budowane przez Ciebie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób czy mógłbyś zerknąc czy są wśród nich Umińscy? mój przodek wymienił wsród rodzin spokrewniownych z Łukomskimi Suchorzewskich,
Jaranowskich, Żerońskich, Kościelskich, Znanieckich, Morawskich, Kiełczewskich, Sokolnickich, Leskich, Cybulskich, Orzechowskich, Danieckich i Gładyszów natomiast o Umińskich nic:( trudno mi to zrozumiec bo jestem w posiadaniu aktu ślubu mojej prababki Umińskiej z d.Łukomskiej.
pozdrawiam
Zofia

Zosiu,
W moim drzewie występują Umińscy z parafii Góra Żnin (wieś Młodocin). W tej samej parafii spotkałam róznież nazwisko Łukomski. Zapamiętałam ponieważ mój mąż nazywa się Łukomski. Jego dziadkiem jest Kazimierz Łukomski z Łekna (syn Jana i Katarzyny z domu Kalka) ur. 1905, zm. 1997 oraz Anna Łukomska z domu Karolewicz ur. 1915, zm. 1990.


Poszukujesz Kozińskich z Miławy?
Akurat znam takowych, mieszkają kilkanaście kilometrów ode mnie.
A dokładniej kogo?
Pozdrawiam serdecznie.

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:46

Mackado napisał(a):Witam,

Genealogię Łukomskich ze Śremu, a przynajmniej jej główne gałęzie, można znaleźć w Wielkiej Genealogii Minakowskiego (http://www.wielcy.pl), gdyż zarówno bp Stanisław, jak i jego ojciec Józef byli, jak to określa Marek Minakowski, "bohaterami PSB". Budowane przeze mnie drzewo tej rodziny, dalece niekompletne, liczy 550 spokrewnionych osób, ale w żadnej konfiguracji nie wystąpiły do tej pory nazwiska Lewandowska i Andrzejewska. Może jakieś szczegóły, typu: jacyż to Łukomscy zostali mężami obu pań?
I pytanie do Ani: z jakiego żródła pochodzą przytoczone przez Ciebie informacje?

Pozdrawiam,
Kazimierz

Źródło to mój dziadek - Wiktor.
Anna - mąż Józef Łukomski
Apolonia - Ignacy Drzewiecki

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:53

gerszewski napisał(a):Witam.
Temat mnie zainteresował.
Wdzięczny byłbym za informacje w sprawie wątku Łukomscy-Lewandowscy.
Mój zmarły już niestety ponad 20 lat temu ojciec,rodowity poznaniak, wspominał mi o biskupie
Łukomskim i jakichś kontaktach mej rodziny z rodziną Łukomskich co najmniej w pierwszej
połowie XX wieku.
Dziękuję"z góry"za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Lewandowski


Muszę dokładniej dowiedzieć się o tym, czy w kręgach mojej rodziny był biskup. Pan również jest z Poznania?

Re: Poszukuję rodziny Łukomskich okolice Gniezna, Kamieniec

24 sie 2013, 21:54

zbyszek-57 napisał(a):Witam.
Podaj jakie lata Cię interesują .
Zbyszek.


Lata 1810-1860 (jak i pózniej)
Odpowiedz