Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Proszę o radę

26 lut 2012, 22:10

Poszukuję mejsca i aktu urodzenia mojego pradziadka Cypriana Liwerskiego. Posiadam swiadectwo czeladnicze że ukończyl praktykę ogrodniczą w roku 1846 na zamku Chocieszewice i był synem Lorenza Liwerskiego właściciela młyna wiatrowego w miejscowości Krzyżanki. Dokument sporządzony gotykiem po niemiecku. W poszukiwaniu korzeni dotarłem do Francji do roku 1680 a mam problemy jw. Proszę o radę jak dzialać bo w tym tempie nie zdążę mam 67 lat. Jerzy Liwerski

Re: Proszę o radę

26 lut 2012, 22:57

Liwerski napisał(a):Poszukuję mejsca i aktu urodzenia mojego pradziadka Cypriana Liwerskiego. Posiadam swiadectwo czeladnicze że ukończyl praktykę ogrodniczą w roku 1846 na zamku Chocieszewice i był synem Lorenza Liwerskiego właściciela młyna wiatrowego w miejscowości Krzyżanki. Dokument sporządzony gotykiem po niemiecku. W poszukiwaniu korzeni dotarłem do Francji do roku 1680 a mam problemy jw. Proszę o radę jak dzialać bo w tym tempie nie zdążę mam 67 lat. Jerzy Liwerski

Chocieszewice to obecnie część Pępowa.
Krzyżanki leżą na terenie gminy Pępowo i należą do tamtejszej parafii.
http://www.kartenmeister.com/preview/Ci ... tNum=32542
Baza BASIA - występuje w parafii Pępowo w aktach urodzeń jako ojciec Wawrzyniec (Lorenz) Liwera(e)k w latach 20-tych XIX w.
http://www.basia.famula.pl/
Tenże W. Liwere(a)k w bazie Poznań Project:
http://poznan-project.psnc.pl/
Parafia katolicka Jutrosin [Jutroschin], wpis 181 / 1817
Laurentius Liwerek
Agnes Dyszkiewiczowna
Warto też wspomniany przez Ciebie dokument dokładnie przeanalizować. Jeżeli Ty nie wszystko potrafisz odczytać, to zaprezentuj na forum, a wspólnymi siłami go przetłumaczymy.

Re: Proszę o radę

27 lut 2012, 00:04

W moim drzewie mam Anna Liwerkówna/Liwerek/Liwerczak/Liwerska ur.1809 w Czeluścinie,par.Pępowo,córka Franciszka Liwerka,chrz.Łukasz Liwerek.
W geneteka.genealodzy.pl znajdziesz pod nazwiskiem Liwerek troje dzieci ur. w par. Pępowo:
1818/100 Franciszek
1821/67 Augustyn
1827/9 Agnieszka
Rodzicami tych dzieci są Wawrzyniec i Agnieszka Dyśkiewiczówna/Dyszkiewiczówna,więc myślę,że Cypriana też należy szukać w par.Pępowo po1818r.pod nieco zmienionym nazwiskiem Liwerek a nie Liwerski.
Nie wiem,skąd jesteś,ale w par.Pępowo na jedną linię Grześkowiaków mówi się Liberki (w:b),właśnie od tego nazwiska.

Re: Proszę o radę

28 lut 2012, 23:16

pepowianka napisał(a):w par.Pępowo na jedną linię Grześkowiaków mówi się Liberki (w:b),właśnie od tego nazwiska.


Basiu, a nie jest to właśnie linia Anny Liwerek żony Mateusza/ Macieja Grzesiek?

Wawrzyniec Liwerek mieszkający w Krzyżankach parafia Pępowo zapisany był w 1827 (przy zgonie 20 letniego syna Wincentego) jako molitoris - młynarz, żona Małgorzata już nie żyła.

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 01:00

Aniu,
masz rację,też tak sądzę.Z tej linii pochodzi moja babcia Agnieszka Krajka z Grześkowiaków-Liberków.

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 08:40

Witajcie dziewczyny, Basiu i Aniu. Cieszę się że temat "ruszył". Wawrzyniec Liwerek to najprawdopodobniej ojciec mojego pradziada Cypriana. Był młynarzem w Krzyżankach. Nazwisko wywodzi się z Francji i pisało się L'hiver fon. liwe czytając je z polska wyszedł liwer i liwerek. Jak nazywała się żona Wawrzyńca Małgorzata? i gdzie szukać dokumentów, chodzi mi pozostałe jego dzieci i wstecz. Mam dużą lukę między Francją a Polską. Jurek

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 14:46

Może się przyda.
Liwerska Józefa ur.19.3.1861 Góra poślubiła 25.11.1880 w Śremie akt 70 Tomickiego Juliana Leona ur.25.5.1854 Gola

Pozdrawiam

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 18:24

Dziękuję za informację. Bardziej mnie interesuje czyim była dzieckiem i gdzie i kiedy urodzona. Jerzy

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 18:30

W tej akurat info mam gdzie i kiedy ale najbardziej wogóle interesują mnie rodzice . jerzy

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 19:08

Liwerski napisał(a):Jak nazywała się żona Wawrzyńca Małgorzata? i gdzie szukać dokumentów, chodzi mi pozostałe jego dzieci i wstecz. Mam dużą lukę między Francją a Polską. Jurek


Nie podano nazwiska Małgorzaty.
Skąd przybył w okolice Pępowa może rozjaśnić ślub podany przez Jerzego
Parafia katolicka Jutrosin [Jutroschin], wpis 181 / 1817
Laurentius Liwerek
Agnes Dyszkiewiczowna
po ślubie z Agnieszką Dyszkiewiczówną należy szukać w parafii Pępowo, tam urodziły się dzieci Wawrzyńca i Agnieszki, podane przez Basię:
1818/100 Franciszek
1821/67 Augustyn
1827/9 Agnieszka
Jerzy przeglądałeś już linki podane przez Jerzego Drzymałę? Zarówno w BASIA jak i w Poznań Projekt jest bardzo dużo osób o tym nazwisku.

Re: Proszę o radę

29 lut 2012, 21:41

1.Pochodzenie nazwiska kojarzyłam z gwarowym "liwerować"-gromadzić,znosić z trudem.Stankiewicz wywodzi od przyrządu do podnoszenia ciężarów.Nie przyszło mi na myśl,żeby szukać we Francji.Jak na to wpadłeś?Czy możesz krótko napisać,kiedy i jakim sposobem Liwerscy znaleźli się w Polsce? Co ich tu przyciągnęło?
2.Jeżeli Cypriana nie znajdziesz w Pępowie,to radziłabym szukać w Jutrosinie (ze względu na miejsce ślubu rodziców) lub w Smolicach (bo blisko Krzyżanek),ostatecznie w Kołaczkowicach(bo i tam Krzyżanki mogły kiedyś podlegać).

Re: Proszę o radę

01 mar 2012, 21:32

Od kiedy sięgam pamiecią, przy okazji spotkań rodzinnych podkreślano nasze francuskie pochodzenie. Wymieniano i pisano pierwotne nazwisko L'hiver. Opowieści snuto różne które między bajki wkladałem - do czasu. Jedna z nich głosiła że dziadek mój Antoni Liwerski syn Cypriana ,nadał jednemu ze swoich 7 synów imię Ludwik i wykształcił go na księdza (wystarczy w wyszukiwarce wpisać Ludwik Liwerski) bo jak mówił, jego starszy kuzyn we Francji ma syna Ludwika i jest on księdzem. Była to dla mnie bajka też do czasu kiedy w moje ręce wpadł dokument (odpis posiadam) w którym napisano : na terytorium Dakoty do miasta Grand Forks, przybył Louis L'hiver lat 53 ksiądz, rasy białej, kawaler, syn Francuza i Francuzki. !880r. Ciekawostek takich jest więcej lecz uważam że ta jedna potwierdza pochodzenie nazwiska. Na tereny
dzisiejszej Polski przybyli w poł.XVIIIw. Wywodzili się z msc. Vendresse w Ardenach. Dzisiaj jest to prawie wymarle miasteczko i śladu po przodkach już nie ma nawet na starym cmentarzu. Natomiast mam już informacje gdzie znajdują się dokumenty tej rodziny z XIVw. Kuzynka moja Alicja Liwerska jest wykładowcą na jednej z uczelni paryskich i ona zajrzy do tych dokumentów.
Przekręcane to nazwisko było zawsze. Niemiecki ksiądz czy urzędnik pomijał h nieme i już był liwer, liwerek ,liwerczak, liwierski itp. Tak jak Kowalski -kowalszczak , Piątkowski- piątkoszczak. Pochodzenie nazwiska uważam za wyjaśnione. Na wszystkie pytania odpowiem. Jerzy

Re: Proszę o radę

02 mar 2012, 17:45

Jurku!
Dziękuję za podzielenie się ciekawą historią.Czy napotkałeś może informację o związkach Liwerskich z Grześkowiakami? Ja zaczynam właśnie rozpracowywać rodzinę mojej babci i tak jak wyżej napisałam,doszłam do Anny Liwerek ur.1809 r.Gdybyś coś trafił,daj znać.
Jest chyba jakiś problem z datą śmierci ks.Ludwika.1969 czy 1971?

Re: Proszę o radę

02 mar 2012, 18:09

Witam,

Franciszek Liwerek +Siedlec 29.08.1827; l.40 (Basiu czy może to być ojciec Anny?)
Agnieszka Liwerek +Krzyżanki 06.11.1827, córka Wawrzyńca i Agnieszki Liwerków
Barbara Liwerkowa +Krzyżanki 08.11.1827 córka Marcina i Marianny; l.1

Re: Proszę o radę

02 mar 2012, 18:12

Basiu.... a wiesz, że Wincenty Grzesiek to mój pra pra....dziadek, a jego córka Karolina (siostra Macieja) to moja pra...Babcia

Które to już pokrewieństwo?

Re: Proszę o radę

03 mar 2012, 23:24

Aniu!
Franciszek Liwerek w/g znanych dat może być ojcem Anny,ale na 100% pewnie się nie dowiemy,bo akt zgonu bardzo okrojony,a przy ur.w XVIII w. może nie być nazwiska.
Już tylu przodków nas łączy,że chyba przy spotkaniu będziemy musiały sprawę oprzeć o bufet.
Jest jeszcze zgon w Siedlcu 1826 r.Marianna Liwerkowa,lat 36,żona Franciszka.
Tak więc byliby to rodzice Anny.

Re: Proszę o radę

04 mar 2012, 15:10

Basiu! Tomasz Liwerski lat 27 i Wiktoria Grześkowianka lat 26 Ślub w Pępowie r. 1843 wpis 4
Narazie tyle ale będę szukal dalej. Jurek

Re: Proszę o radę

01 lip 2012, 21:04

Znalezione w "Angorze" z dnia 24 czerwca
Poczet nazwisk polskich
"Czy mógłby Pan wyjaśnić pochodzenie mego panieńskiego nazwiska Liwerska?W internecie znalazłam informację,że moi przodkowie żyli we Francji,skąd wyjechali w drugiej połowie XIX wieku i osiedlili się m.in.n. w Polsce.Pierwotna wersja nazwiska to L'hive.To przeczytałam na tej stronie.Z innych źródeł wiem,że we Francji,w Vendresse w Szampani-Ardenii,żyli niejacy Lhiver,na co mam potwierdzające ten fakt kopie metryk,i to oni są moimi przodkami.Po prostu w Polsce nazwisko to brzmiało na tyle obco,że dodano końcówkę-ski i już powstało :Liwerski.Czy może Pan potwierdzić tę etymologię?
Grażyna
Według źródeł polskich nazwisko Liwerski pochodzi od rzeczownika lewar(liwar).Stąd pochodzą takie nazwiska jak m.in. Lewarski,Liwarz,Liwiera,Liwirski,Liwor,Liworski.Niemniej tak dokładne wskazanie źródłosłowu francuskiego(l'hiver-zima) wraz z dokumentacją przesądza o imporcie i spolszczeniu nazwiska francuskiego.Używa go dziś 219 Polaków

JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK
Odpowiedz