Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

pałac/dworek Bojanowskich w Konarzewie koło Rawicza

16 mar 2012, 16:49

Witam serdecznie
Poszukuję informacji na temat dworku Bojanowskich w Konarzewie koło Rawicza (nie chodzi tutaj o Konarzewo koło Poznania).
Być moze posiadacie jakieś publikacje na jego temat ? Stare fotografie, opisy, plany.
W ramach ćwiczeń na studiach wykonuję projekt odnowy i zagospodarowania tego obiektu razem z parkiem i oficynami

Swoją drogą bardzo piękny obiekt posiadający ciekawą historię, szkoda tylko ze powoli się rozsypuje.
Obrazek

"Pałac w Konarzewie zbudowano na początku XIX wieku w stylu późnoklasycystycznym. Potem dobudowano jeszcze obszerne skrzydło w stylu gotyku romantycznego. W parku stoją pochodzące z tego samego okresu oficyny.

Obiekt jest jednym z piękniejszych zabytków w regionie leszczyńskim. Tym wartościowszym, że związanym z naszym narodowym wieszczem Adamem Mickiewiczem i epopeją „Pan Tadeusz”. Mistrz przebywał w konarzewskim pałacu w 1831 i 1832 roku korzystając z gościny ówczesnego właściciela Ksawerego Bojanowskiego. To w wydarzeniach, do których doszło w Konarzewie ma swój pierwowzór opisana w Panu Tadeuszu kłótnia Rejenta i Asesora o myśliwskie psy Kusego i Sokoła. W rzeczywistości spór ten wiedli Ksawery Bojanowski ze swoim bratem Kalikstem (właścicielem Bielewa), a przysłuchiwał się im poeta.
Więcej: http://panorama.media.pl/content/view/3 ... z1pIJoFj16"

pozdrawiam
Adam Sz.

Re: pałac/dworek Bojanowskich w Konarzewie koło Rawicza

17 mar 2012, 19:11

Witam Adamie.
Cieszę się, że ruszy lub ruszyła odbudowa pałacu w Konarzewie. Mam w tym osobisty udział (patrz: Rocznik WTG "Gniazdo": 2010 r. str. 80-81). Wysłałem w tej sprawie pisma do Starostwa Powiatowego w Rawiczu i Agencji Nieruchomości Rolnych w Lesznie.
Pozdrawiam. Edward Zając.

Re: pałac/dworek Bojanowskich w Konarzewie koło Rawicza

17 mar 2012, 22:57

Witaj Edwardzie.
Przeczytałem Twój artykuł na temat Konarzewa w Roczniku WTG, bardzo ciekawy.
Co do odbudowy pałacu to nie był bym tego taki pewien że w ogóle coś ruszy, wiem że w 2010 roku była robiona inwentaryzacja dendrologiczna drzewostanu oraz ocena stanu technicznego budynku, był rozpisany projekt zabezpieczenia pałacu, wszystko z inicjatywy prawdopodobnie konserwatora, jednak do żadnych prac do tej pory nie doszło.

W każdym razie mojej zasługi w tym niema, mój projekt robiony jest w ramach ćwiczeń studenckich, i to ja sam wybrałem do tego Konarzewo, może przy okazji uda mi się je troszke wypromować, moze ktos kto o tym usłyszy kiedyś ten obiekt odwiedzi.
Sęk w tym że do wykonania projektu potrzebuje jak najwięcej dokumentów historycznych, liczyłem na to że znajdę jakieś książkowe publikacje, stare fotografie, jednak jak sam piszesz w swoim artykule, znaleźć cokolwiek na temat pałacu w Konarzewie oprócz informacji o wpisaniu do rejestru zabytków znaleźć nie idzie.

Pozdrawiam
Adam Sz
Odpowiedz