Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Filona

23 mar 2012, 15:04

Poszukuję informacji na temat Stanisławy Nowak z domu FILONA. Wiem tylko tyle, że 2 grudnia 1906 roku urodziła syna Franciszka (mam ten akt urodzenia - wyraźnie jest napisane Filona). Podobno zmarła w ciagu pięciu lat po tym urodzeniu. Zamieszkiwała we wsi Obelżanki (koło Wronek). Zaniepokoił mnie fakt, że w żadnej bazie nie znalazłem osób o nazwisku FILONA. Szukałem m.in na Poznań Project i na http://geneteka.genealodzy.pl/ Zwlaszcza w tej drugiej bazie byłem zaskoczony brakiem osób o tym nazwisku, choć jest tam ponad 7 milionów zdarzeń.

Mężem Stanisławy był Ignacy Nowak.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Szwarc

Re: Filona

23 mar 2012, 15:17

Witam,

Według Wikipedii - "Filona – imię żeńskie pochodzenia greckiego, żeński odpowiednik imienia Filon, które pochodzi od φιλεω (fileo) – "kochać" i oznacza "kochająca". Patronem tego imienia jest św. Filon, wspominany razem ze św. Agatopodem.".

Być może chodzi o drugie imię, nie o nazwisko panieńskie?

Pozdrawiam

Katarzyna

Re: Filona

23 mar 2012, 15:27

Dziękuję za odpowiedź, ale to raczej nie jest drugie imię. Akt urodzenia Franciszka Nowaka, na którym widnieje nazwisko matki (Stanisława Nowak z domu Filona) można zobaczyć na http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dd5acd6fd4e0da00.html
Nie znam niemieckiego, ale z Archiwum w Pile otrzymałem tłumaczenie tego aktu, gdzie wskazano na nazwisko panieńskie matki FILONA.

Pozdrawiam

Krzysztof Szwarc

Re: Filona

23 mar 2012, 19:20

Witam!
Może jest to błędnie zapisane nazwisko Filoda, dość popularne na północ od Wronek.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Filona

24 mar 2012, 09:09

U prof.Rymuta jest nazwisko Filon - od imienia Filon. Imię w Polsce poświadczone od XVII w., przeważnie na kresach wschodnich, pochodzenia greckiego Philon
Odmiany Filona brak. Są za to Filonczuk, Filonek, Filonik, Filonczyk, Filoniuk i in.
Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Re: Filona

06 sie 2012, 11:57

Eugeniusz napisał(a):Witam!
Może jest to błędnie zapisane nazwisko Filoda, dość popularne na północ od Wronek.

Pozdrawiam
Eugeniusz


Rzeczywiście - było to błędnie zapisane nazwisko FILODA. Udało mi się odnaleźć akt zgonu wspomnianej wcześniej Stanisławy.
Odpowiedz