Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Dobruccy

29 mar 2012, 08:24

Poszukuję informacji o rodzicach i rodzeństwie Piotra Dobruckiego (1846-1886) urodzonego w Masłowie pow.Śrem.

Re: Dobruccy

29 mar 2012, 20:55

Witam,
Gdy zobaczyłem tytuł wątku "Dobruccy", serce zabiło mocniej. Ale okazało się , że nie jest to moja linia. moi przodkowie są z Kresów, z Podola. Pozdrawiam i życzę powodzenia w szukaniu.

Re: Dobruccy

30 mar 2012, 10:40

Witam.
Dziękuję za wsparcie - "moi" Dobruccy od co najmniej 150 lat mieszkają w Wielkopolsce.Co do linii wschodniej to być może pomocna będzie lektura książki zmarłego niedawno prof.Władysława Dobruckiego "Ślady zanikające , ślady pozostawione : rzecz o rodzinie Dobruckich z linii osiadłej na ziemiach ruskich" wydanej w Krakowie w 2005 roku.Osobiście nie czytałem tej pracy ale tytuł jest interesujący !
Pozdrawiam .Zbigniew Dobrucki/zbig

Re: Dobruccy

30 mar 2012, 22:13

Dziękuję Zbigniew za tytuł książki prof. Władysława Karola Dobruckiego. Nie wiedziałem o tej publikacji. Będę jej szukał, może coś tam znajdę nt. Dobruckich z Podola.
Pozdrawiam
Kazimierz Dobrucki - Kajtek

Re: Dobruccy

06 kwi 2012, 19:52

Poszukuję informacji o właścicielach i dzierżawcach cegielni w Żernikach koło Wrześni na przełomie XIX i XX wieku.Również informacje o
osobach zatrudnionych w tej cegielni oraz ówczesnych mieszkańcach Żernik będą bardzo mile widziane.
z poważaniem zbig

Re: Dobruccy

06 kwi 2012, 19:55

do Kajtka
Proszę o kontakt prywatny pod mirzbido@gmail.com

Re: Dobruccy

06 kwi 2012, 21:01

zbig napisał(a):Poszukuję informacji o właścicielach i dzierżawcach cegielni w Żernikach koło Wrześni na przełomie XIX i XX wieku.Również informacje o
osobach zatrudnionych w tej cegielni oraz ówczesnych mieszkańcach Żernik będą bardzo mile widziane.
z poważaniem zbig


W latach 60 XIX w. w żernickiej cegielni pracowali trzech bracia Górscy - Jakób, Wiktor i Wincenty - synowie Józefa i Marianny z Pytlińskich.
6 grudnia 1871 r. Wiktor Górski kupił od gospodarza Kazimierza Szczepańskiego i jego małżonki Katarzyny z Jagielskich gospodarstwo młynarskie w Opatówku k. Wrześni pod numerem ósmym, składające się z wiatraka, olejni, zabudowań gospodarczych, roli, łąki (łącznie 14,16,00 ha gruntu) oraz maszynę do wydobywania torfu za kwotę 3300 talarów. Miał także kawałek lasu w Opatówku. W 1874 r. rozbudował własną cegielnię i działalność młynarską w Opatówku. W 1888 r. wybudował budynki gospodarcze. 22 lipca 1891 r. Wiktor odstąpił 3 ary i 18 m2 gruntu na rzecz Królewsko - Pruskich Kolei Żelaznych pod budowę kolei Poznań – Września. W latach 1876-1899 Wiktor był członkiem dozoru kościelnego w Opatówku pełniąc m. in. obowiązki zastępcy przewodniczącego oraz rendanta (skarbnika). W tym czasie przeprowadzono remont kościoła i budynków plebańskich. Parafianie przejęli roboty ręczne i zaprzęgowe. Wiktor udostępnił swoje furmanki. W latach 80 XIX w. został pobudowany parkan wokół kościoła farnego we Wrześni, do którego budowy wykorzystano cegłę z cegielni Wiktora Górskiego. 22 sierpnia 1898 r. sprzedał gospodarstwo w Opatówku za 15 150 marek gospodarzowi Augustynowi Spexarth z Bismarkhof pod Kłeckiem. 12 października 1898 r. Wiktor Górski kupił gościniec, oborę, stodołę i zagrodę w Psarach Polskich k. Wrześni pod numerem 37 od oberżysty Franciszka Ramiszewskiego i jego żony Stanisławy z Lobockich (łącznie 7,82,40 ha gruntu) za 18 600 marek.
Aleksander Górski (ur. 22.02.1868 - Opatówko, zm. 08.07.1951 - Sulmierzyce) syn Jakóba i Anny z Banaszkiewiczów – mistrz ceglarski. Mieszkał przez kilka lat w Piaskach k. Gostynia. W latach 1901-1904 pracował w cegielni w Żernikach k. Wrześni. Aleksander był wówczas kierownikiem cegielni w Żernikach pod Wrześnią (własność Feliksa Allkiewicza – właściciela majątku Żerniki pod Wrześnią). Od 1902 r. przez 2,5 roku bratanek Aleksandra, Stefan Górski (ur. 15.09.1887 r. w Odolanowie, zm. 25.02.1967 r. w Poznaniu), syn cegielnika Romana, odbywał praktykę w żernickiej cegielni. Stefan (późniejszy kupiec) był zatrudniony wyłącznie w administracji przy cegielni i pomagał w kantynie, którą prowadził jego stryj Aleksander na własny rachunek. Aleksander mieszkał następnie w Łękocinach – Cegielni k. Gostynia. Potem zakupił w Sulmierzycach domek i grunt o pow. 5,28 ha z gliną odpowiednią do wyrobu cegły. Początkowo wyrabiał cegłę ręcznie i wypalał w piecu polowym. Później założył spółkę z Janem Dziubką i Walentym Krawcem. Spółka wybudowała duży wielokomorowy owalny piec, suszarnię cegły, zakupiła maszynę do wyrobu surowej cegły z lokomobilą do napędu (maszyna parowa opalana węglem) i tor kolejki wąskotorowej z wagonikami, wywrotkami. Pożar i nieporozumienia na tle przejęcia odszkodowania ubezpieczeniowego doprowadziły do przerwania produkcji. W okresie sporu żył z uprawy roli i pomocy syna Bolesława. Podczas okupacji Niemcy w 1940 r. rozebrali cegielnię, a z uzyskanej cegły wybudowali w Sulmierzycach osiedle domków jednorodzinnych. Podczas wojny Aleksander donosił pieszo żywność z Sulmierzyc do Ostrowa Wlkp. (24 km), ratując życie swoich potomków przed głodem.

Pozdrawiam
Jarek

Re: Dobruccy

06 kwi 2012, 21:08

Dzięki Jarku za informacje i obszerną odpowiedź.Pozdrawiam zbig.

Re: Dobruccy

06 kwi 2012, 22:42

Witam!

WBC „Dziennik Poznański” nr125, 1-6-1892r., str.7 : „Parowa cegielnia T.Chełmickiego w Żernikach pod Wrześnią poleca sączki drenowe, klinkry, cegły zwyczajne, dachówkę, cegłę formową na studnie i kominy fabryczne.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: Dobruccy

07 kwi 2012, 15:06

Dzięki obszernej informacji Jarka jestem już lepiej "zanurzony" w sprawę cegielni w Żernikach.Ale jak zwykle pozostaje ciekawość co się działo dalej , tj.jak potoczyła się historia miejscowości - której dziś praktycznie nie ma - i cegielni do wybuchu wojny?
zbig

Re: Dobruccy

10 kwi 2012, 18:59

Witam wszystkich !
Mam w najbliższej rodzinie absolwenta dywizyjnego kursu podchorążych rezerwy piechoty - z 1934 roku - przy 69 pułku piechoty.
Czy jest ktoś w posiadaniu imiennego spisu kursantów lub zdjęcia wszystkich po zakończeniu kursu ? Widziałem takie zdjęcie absolwentów z 1935 roku , więc sądzę , że wykonanie takiej zbiorowej fotografii było zwyczajowe.
zbig

Re: Dobruccy

24 lis 2013, 00:24

Witam wszystkich !
Poszukuję informacji dotyczących osób pochowanych na cmentarzu w Śremie ( Fara ) a mianowicie : Tomasza Dobruckiego 1833/1899 oraz Marianny Dobruckiej 1848/1928 .
pozdrawiam zbig

Re: Dobruccy

24 lis 2013, 21:48

zbig napisał(a):Witam wszystkich !
Poszukuję informacji dotyczących osób pochowanych na cmentarzu w Śremie ( Fara ) a mianowicie : Tomasza Dobruckiego 1833/1899 oraz Marianny Dobruckiej 1848/1928 .
pozdrawiam zbig

witam
Mam takie poczucie ,że mam gdzieś w rodzinie dalszej takie nazwisko[niestety wspomnienia z dziecinstwa].Jeśli to w czymś pomoże--link do wyszukiwarki cmentarzy w Śremie--w grobie tym są pochowane także inne osoby --życzę powodzenia w poszukiwaniach ---

http://www.sremfara.pl/tomasz,dobrucki, ... rob.html#a
Pozdrawiam Cecylia Stranz

Re: Dobruccy

09 gru 2013, 16:38

Witam .
Dziękuję za odzew i wsparcie . Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią ale czasem tak bywa . Cmentarz w Śremie poznałem w ubiegłym roku ale pochowanych tam Dobruckich nijak nie mogłem "umiejscowić" wśród moich "nazwiśników" - teraz już trochę więcej wiem na ich temat .
pozdrawiam zbig
Odpowiedz