Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Mąkowarsko

30 mar 2012, 12:55

Witam serdecznie!!!
Szukam wszelkich informacji, danych związanych z Mąkowarskiem i okolicznymi wsiami (Lucim, Dziedno, Dziedzinek, Motyl).
Aktualnie pracuję nad przygotowaniem monografii tej miejscowości od średniowiecza do 1945 roku. Posiadam już dosyć obszerne materiały, jednak chciałbym je poszerzyć.
Byłbym serdecznie wdzięczny za każde info lub wskazówkę.
Z chęcią podzielę się także moimi dotychczasowymi informacjami.
Z góry dziękuję za info :D

pozdrawiam
Jakub

Re: Mąkowarsko

21 kwi 2012, 08:18

Witaj,
jestem na etapie poszukiwań mojej rodziny w Mąkowarsku.Jeśli Masz wiadomości o rodzinie Matczyński ,którzy mieszkali w Mąkowarsko w latach 1800 -1900 bedę bardzo wdzięczny za informację.
Pozdrawiam
Adek

Re: Mąkowarsko

23 kwi 2012, 13:30

Witam,
Kilka moich gałęzi pochodzi z okolic Mąkowarska (Frydrychowicz, Matczyńscy, Hoppe). Postaram się na początku maja coś więcej napisać. Pozdrawiam serdecznie Piotr Dutkiewicz

Re: Mąkowarsko

23 wrz 2012, 15:35

Witam,
Panie Piotrze pisał Pan, że z okolic Mąkowarska pochodzi Pana rodzina. Wymienia też Pan nazwisko Hoppe. W swoich badaniach historycznych udało mi się parokrotnie na to nazwisko natknąć. Więc może Pana kilka informacji interesuje:
1) Nazwisko Hoppe pojawia się jako wieloletni właściciele oberży w Lucimiu koło Mąkowarska.
2) W maju 1848 roku podczas Wiosny Ludów doszło do potyczki w Lucimiu i w Mąkowarsku pomiędzy lokalnymi mieszkańcami, a Niemcami próbującymi rozbroić powstańców. Właściciel karczmy p.Hoppe był "dowódcą" lokalnych mieszkańców w tej potyczne. Został aresztowany przez Niemców wtedy i osadzony w browarze w Koronowie.
3) w marcu 1868 roku, a dokładnie 13 w piątek w karczmie p. Hoppe w Lucimiu odbyło się zebranie założycielskie pierwszego na powiat bydgoski Towarzystwa Rolniczego. Pan Hoppe (nie wiem czy to ten sam z 1848) został pierwszym przewodniczącym TR na powiat bydgoski.

Ps. Jeżeli uda mi się coś jeszcze odszukać to prześlę Panu. Jednocześnie miałbym prośbę. Gdyby posiadał Pan jakieś ciekawe informacje związane z Mąkowarskiem i okolicznymi wsiami, to byłbym niezmiernie wdzięczny za ich przekazanie.

pozdrawiam
Jakub

Re: Mąkowarsko

23 wrz 2012, 15:59

Witam. A czy Panowie coś wiedzą o rodzie Burchard(t)ów, który zamieszkuje ten region? W razie potrzeby, chętnie uzupełnię ale też chciałbym uzupełnić to, co mam. pozdrawiam - Wiktor Stułów

Re: Mąkowarsko

24 paź 2012, 10:40

mnie intryguje ten grobowiec z czerwonej cegły w Mąkowarsku, czy wiadomo kto tam jest pochowany?

Re: Mąkowarsko

25 paź 2012, 12:29

Interesuje mnie nazwisko Paczkowski, również z Mąkowarska, Wiskitna, Wilcze, Łąsko, Buszkowo, Byszewo oraz z Kamionki opisane jako folwark parafia Wierzchucin Królewski. Jeśli posiadasz jakieś informacje związane z tym nazwiskiem proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam Maciej
Ostatnio edytowano 25 paź 2012, 18:22 przez aligatormp, łącznie edytowano 1 raz

Re: Mąkowarsko

25 paź 2012, 13:37

Atena41 napisał(a):mnie intryguje ten grobowiec z czerwonej cegły w Mąkowarsku, czy wiadomo kto tam jest pochowany?



Witam,
Grobowiec ten należy do rodzinny Weilandt, która w Mąkowarsku zamieszkiwała już od początków XIX wieku. W dokumentacji można spotkać się z różną pisownią tego nazwiska, np Wailant, Weilandt itp.
Nie wiadomo tylko kiedy ten grobowiec został wybudowany. Sam próbuję to ustalić, niestety brak dokumentacji kościelnej, a tego nazwiska już w Mąkowarsku nie ma.

pozdrawiam
Jakub

Re: Mąkowarsko

03 paź 2013, 18:58

Witam,

Dla wszystkich zainteresowanych Mąkowarskiem polecam "fun page" na facebooku poświęcony historii tej miejscowości:

https://www.facebook.com/pages/M%C4%85k ... 5205305511


pozdrawiam
Jakub
Odpowiedz