Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Strykowski, Strykier-par. Modrze, Granowo

04 maja 2012, 12:08

Witam.

Mam pytanie do osób, które przeglądały akta metrykalne z XVIII i pocz. XIX w. par. Modrze, Granowo: czy pojawia się tam nazwisko Strykier (Sztrykier), Strykowski?

Pozdrawiam serdecznie.

Ania S.

Re: Strykowski, Strykier-par. Modrze, Granowo

04 maja 2012, 12:22

Witaj Aniu,

W LB parafii Modrze do 1783 r. nie pojawia się, choć jak wiesz, nie musi to oznaczać, że osób z tej rodziny tam było. Nazwisk chłopskich w tym okresie niezbyt wiele. Później nie zwróciłam specjalnej uwagi, ale na pewno nazwisko Strykowski spotkałam około 1810 r. i później. Strykier, Sztrykier nie kojarzę.

Re: Strykowski, Strykier-par. Modrze, Granowo

04 maja 2012, 12:46

Witaj Aniu!
Tak,oczywiście występuje nazwisko i nawet mam u siebie.

ur. ok. 1815 Magdalena Strykowska,zd.Strzelczyk -brak m.ur. par.Modrze
ur.ok. 1811 Szymon Strykowski -brak m.ur par.Modrze
Za to poniżej już masz dane:
ur. 11.09.1842 Piotr Strykowski Strykowo par.Modrze
ur. 4.04.1839 Zofia Strykowska,zd.Bandurska Strykowo par.Modrze
Piotr Zofia to Małrzeństwo ślub 26.11.1865 Modrze
ur.29.11.1870 Marianna Strykowo † 29.07.1924 Buk
ślub 20.08.1892 Modrze z Antoni Sibilski 4.01.1868 Śliwno par.Duszniki † 14.11.1932 Buk

Pozdrawiam:
Krzysztof.

Re: Strykowski, Strykier-par. Modrze, Granowo

04 maja 2012, 13:27

Aniu,
Strykowskich w parafii Modrze jest bardzo dużo. Dotyczy to akt urodzeń, zgonów i małżeństw.
Również w PP jest kilku.

pozdrawiam
Piotr

Re: Strykowski, Strykier-par. Modrze, Granowo

06 maja 2012, 19:12

Witam.

Dziękuję bardzo za informacje.
W PP znalazłam Strykowskich z par. Modrze.
Znalazłam też Augustinusa Strykiera z sąsiedniej par. Żabno, który w 1808 r. żeni się z Elizabeth Chancz.
Rodzina moich Strykierów od ok 1805 r. pojawia się w par. Drużbice k. Bełchatowa. Wywodzili się z Wielkpolski. Wiem o tym, ponieważ w akcie zgonu Samuela Strykiera z 1821 r., sporządzonym w sąsiedniej do Drużbic par. Bogdanów jest napisane, że był "włościaninem rodem z Jaskułek z Wielgopolskiej".
Z kolei w akcie małżeństwa jego brata , wdowca, Bogusława Sztrykiera z listopada 1809 r. jest napisane,że ma 46 lat "podług złożonej przed nami metryki chrztu wyjętej z ksiąg kościoła parafii Łęka, z Jana Zygmunta Sztrykiera we wsi Jaskułkach niegdyś zamieszkałego, młynarza i Marianny Grosmanówny syn spłodzony". Bogusław żeni się z panną Katarzyną Szymańską, l. 30 "podług złożonej przed nami metryki chrztu wyjętej z ksiąg kościoła parafii Łęka Szymona Szymańskiego, płóciennika we wsi Kiełczawie niegdyś zamieszkałego i Teresy Owsinianki spłodzona córka".

Syn Bogusława z pierwszego małżeństwa - Karol Strykier w kwietniu 1809 r. w pobliskich Rokszycach, par. Piotrków Tryb. bierze ślub i w akcie jest m.in. napisane, że "podług metryki wyjętej z kościoła Granowskiego i podpisanej przez księdza Benedykta Lisińskiego komendarza pod dniem 17 lutego roku teraźniejszego ma lat 24.
W akcie zgonu Bogusława Strykiera, sporządzonym w Drużbicach w 1831 r. jest napisane,że był synem Bogsława (pomyłka spisującego-powinno być Jana Zygmunta) i Marianny małżonków Strykierów z Karczowa.

Nazwy miejscowości (Łęka, Granowo, Kiełcza, Karczewo) które pojawiają się w tych aktach, wskazują,że moi Strykierowie pochodzili z okolic Grodziska Wielkopolskiego i Kościana.

Przeglądałam akta metrykalne z XVIII w. par. Łęka i ...nie znalazłam aktów urodzenia Bogusława i Samuela.
Być może urodzili się w jednej z sąsiednich lub pobliskich parafii.
Rozważałam też ewentualność, że ich przodkowie byli niemieckimi kolonistami, którzy osiedlili się w Wielkopolsce w pocz. XVIII w.

Kilka dni temu, zupełnie przypadkowo, natrafiłam na ...Jezioro Strykowskie i miejscowość Strykowo, położone nie tak daleko od w/w miejscowości, z którymi zwiazani byli moi Strykierowie.

Zastanawiam się,czy to przypadek, czy być może ich nazwisko też jest odmiejscowe (od Strykowo) i dlatego szukam w tych okolicach wszelkich informacji o Strykierach, Strykowskich.

Pozostała mi do przejrzenia par. Granowo - zapisy z XVIII w.Tam powinien być akt ur. Karola Strykiera, syna Bogusława i Marianny Grosmanówny.

Mam prośbę do osób, które przeglądały księgi tej parafii - może przypominają sobie nazwisko Strykier. Karol urodził się ok. 1785 r.

Pozdrawiam serdecznie.

Ania S.
Odpowiedz