Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Kruszwica

11 cze 2012, 19:23

Witam !
Poszukuję moich przodków z rodziny GOTÓWKA . Moi pradziadkowie : Jan i Magdalena Gotówka mieszkali w Rzepowie - przed 1918 rokiem Frydrychowo , parafia Kruszwica Wieś. Mam mało wiadomości o rodzeństwie Jana jak też o ich dzieciach , jednym z nich był mój dziadek Kazimierz , który pozostał na ojcowiźnie . Pradziadek Jan urodził się 03 czerwca 1859 roku zmarł 28 kwietnia 1937 roku , a prababcia Magdalena z domu Kowalska urodzona w 1868 roku , a zmarła w 30 lub 31 października 1928 roku.Liczę na pomoc w poszukiwaniach moich przodków . Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam .
Agnieszka Waszak

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

11 cze 2012, 20:43

Witam
Podejrzewam, że to mogą być rodzice Jana:

Parafia katolicka Kruszwica, wpis 5 / 1853 zgodność: Pan młody: 100%

Joannes Gotówka (33) ojciec: Nicolaus, matka: Elisabeth Szałtysiak?

Josepha Zielinska (17) ojciec: Adalbertus, matka: Marianna Błaszak

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

11 cze 2012, 20:54

Witam !
Bardzo Ci dziękuję za szybką odpowiedź , dane z Projekt Poznań "przećwiczyłam" na początku swoich poszukiwań . Interesują mnie bardziej dane dzieci Jana i Magdaleny oraz rodzeństwo dziadka. Losy wojenne - wysiedlenie do obozu pod Chełmem , potem czasy "komuny" rozdzieliły rodzeństwo Gotówków z Rzepowa.Mój ojciec - rocznik 1947 - nie pamięta wielu członków rodziny . Mało się odwiedzali . Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź .
Pozdrawiam
Agnieszka Waszak

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

11 cze 2012, 21:10

Znalazlam również córkę Jana i Magdaleny : Marianna ur. 1895-09-02 Frydrychowo, zmarła 1939-11-12
Miejsce zamieszkania przed wojną : Łobżenica,
Zawód: zakonnica z uprawnieniami wychowawcy,
uwięziona, zginęła
rodzaj uwięzienia: areszt,
miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem: Łobżenica,
miejsce pracy przed zatrzymaniem: zakonnica,
data zatrzymania: 1939-11-1939
ofiara egzekucji
sprawca egzekucji: Niemcy
data śmierci: 1939-11-12
miejsce śmierci: Łobżenica
Źródło: www.straty.pl

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

11 cze 2012, 21:41

Witam ponownie
Dziękuję CI Izo za szybkie odpowiedzi .
Straty.pl też "przerobiłam" , są tam również dane moich dziadków , wysiedlonych wraz z dziećmi,które - cała trójka - zmarły w obozie. A ciotka Marianna to odkryta niedawno przez nas osoba , rodzina wiedziała , że jedna z sióstr dziadka Kazimierza była zakonnicą i na tym kończyła się informacja o ciotce . Niedawno przez przypadek dowiedzieliśmy się o tragicznej śmierci Marianny. Została zamordowana przez niemców wraz z cała dużą grupą księży i zakonników oraz z jeszcze jedną zakonnicą , która była z Marianną na placówce w Łobżenicy - siostrą Marią Benigną Dzikowska ( ur.13.03.1893 w Gnieźnie ). Kwestionariusz dla Marianny wysłałam do fundacji polsko niemieckie pojednanie i została " wpisana " na listę straty.pl .
Historia Marianny jest jedną z najciekawszych jakie zdołałam odnaleźć o moich przodkach .
Pozdrawiam
Agnieszka Waszak

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

02 paź 2012, 19:41

Witam.
Może ktoś mi pomoże?
Jedna z sióstr mojego dziadka Kazimierza Gotówki z Rzepowa była zakonnicą w zgromadzeniu Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Pleszewie - Marianna Gotówka ( imię zakonne : Maria Mieczysława ). Do zakonu wstąpiła w 1920 roku . Miała 25 lat .Była pielęgniarką . W latach 1935 - 1939 była na placówce w Łobżenicy . Tam 12 listopada 39 roku została wraz z liczną grupą księży , zakonników i siostrą Marią Dzikowską brutalnie zamordowana przez miejscowych Niemców . Może ktoś ma jakieś informacje , zdjęcia z placówek na których przebywała Marianna w okresie od 1920 do 1939 roku. Z tego co wiem to była w : Pleszewie - 1931 - 33 , Poznaniu , w Żninie - w internacie kursów gospodarstwa domowego -1931 , Brodnicy , Kłedzku , no i w Łobżenicy . Była pielęgniarką , wychowawcą w zakładach opiekuńczo - wychowawczych dla dzieci - ukończyła stosowne kursy państwowe w latach 30-tych w Poznaniu .
Pozdrawiam
Agnieszka Waszak

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

29 gru 2014, 23:19

W roku 1912 w Kruszwicy Salomea Gotówka lat 21 z Frydrychowa, córka Jana Gotówki i Magdaleny Kowalskiej, wychodzi za mąż za Franciszka Duch lat 25 z Nowin par. Chlewiska

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

04 sty 2015, 21:19

Witam
Dzięki za informacje. Twoja informacja trochę mnie zadziwiła , mam "wykaz" dzieci Magdaleny i Jana Gotówków - Akty urodzeń i zgonów ich dzieci jak również wypis z USC w Kruszwicy i nie mam w nich Salomei ale też nie mam zapisu o urodzeniu dzieci z tego związku pomiędzy 1889 a 1892 rokiem , może więc w 1891 urodziła się Salomea . Ale czemu brak zapisu w USC ? Nie wiem . A czy możesz przekazać mi skąd masz tą informację ? pozdrawiam Agnieszka

Re: Poszukuję wiadomości o rodzinie Gotówków z parafii Krusz

07 sty 2015, 00:32

Akt ślubu 3/1912 z parafii Kruszwica, ślub 30 stycznia 1912, Salomea lat dokładnie 21 i 1/4.
Odpowiedz