Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Przodkowie - Majkrzak

13 kwi 2008, 20:06

Poszukuję przodków.Dziadek,pradziadek mieszkali na terenie powiatu Łomżyńskiego zabór Rosyjski. Nazywali się Majchrzak data urodzenia pradziadka rok 1857.Pradziadek prawdopodobnie przybył na teren Łomżyńskiego z tartakiem polowym zapoznał żonę i osiadł na stałe.
Nazwisko Majchrzak jest nazwiskiem w tym okresie występującym najczęściej
w Prusach.Pradziadek miał na imię Michał jego ojciec miał na imię Wawrzyniec [prapradziadek] Michał ożenił się z Józefą z Jakubowskich w Piątnicy 7.11.1880 roku.Proszę wszystkich poszukiwaczy swoich przodków o nazwisku Majchrzak których przodkowie zmieniali miejsce zamieszkania głównie Wielkopolska pozdrawiam Mirek.
Ostatnio edytowano 17 mar 2011, 18:57 przez mirek5949, łącznie edytowano 2 razy

Re: Przodkowie

13 kwi 2008, 20:54

mirek5949 napisał(a):.... .Proszę wszystkich poszukiwaczy swoich przodków o nazwisku Majkrzak których przodkowie zmieniali miejsce zamieszkania głównie Wielkopolska pozdrawiam Mirek.


Czy to nazwisko nie ewoluowało na np. Majchrzak, lub podobne? U nas, na Kaszubach znalazłoby się trochę Majchrzaków.....
A część dzisiejszych Kaszub przynależała kiedyś do Prus.

Czyli może właśnie z Kaszub pochodził przodek przed emigracją?

13 kwi 2008, 22:41

...
Ostatnio edytowano 10 sty 2012, 00:58 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

15 kwi 2008, 19:23

Przeglądałem metryki urodzenia dzieci pradziadka Michała pisane w języku
Rosyjskim.Córka w jednej z metryk nazwisko zapisane ma Majchrzak, w drugiej metryce Majkrzak w kolejnych metrykach jest podobnie.Nazwisko kolejnych pokoleń pisane jest przez krz.Pomyłki w pisowni nazwiska są wynikiem błędów.W archiwum ślad moich przodków urwał się około1850 roku.I nie wiem w którym kierunku poprowadzić poszukiwania pozdrawiam Mirek.

16 kwi 2008, 20:05

No toś się rozhulał!!! Masz do wykorzystania wszystkie zabory.

A tak już poważnie - w jakim archiwum urywa się ślad?
Skoro Chrystian stwierdza że obecnie najwięcej Majkrzaków jest k.Nowego Sącza to równie dobrze by było sprawdzić także Majchrzak-ów.
To nazwisko także wymieniasz.
A co do błędów w pisowni nazwisk - doświadczam tego na własnej skórze.
Pradziadek i mój Ojciec są przez "sz", zaś Dziadek i reszta braci mojego Ojca przez "rz".
Dlaczego tak się porobiło? Nie mogę znaleźć racjonalnego wytłumaczenia.
W tym zamieszaniu brały udział urzędy niemieckie ( Wielkopolska, Kreis Bochum...).
Mam jednak nadzieję że kiedyś to wyjaśnię...

Re: Przodkowie - Majkrzak

21 mar 2010, 16:06

Moje pierwsze wpisy których dokonałem potwierdziły się w świetle ostatnich poszukiwań prowadzą mnie do Wielkopolski. W AP w Łomży w spisach ludności stałej znalazłem zapisy które wskazują iż mój pradziadek Michał urodził się w Prusach ,Poznań.Informacja ta doprowadziła mnie
do metryki zgonu mojej praprababki .Z zapisu w metryce wynika że praprababka Franciszka zmarła w 1900 roku w wieku 77 lat jako wdowa po Wawrzyńcu Majchrzaku urodzona w Poznaniu w roku 1823. Zarówno Wawrzyniec Franciszka i syn Michał urodzony w roku 1857 mieszkali w Gogolewo,Dembowo.
Ostatnio edytowano 17 mar 2011, 20:34 przez mirek5949, łącznie edytowano 1 raz

Re: Przodkowie - Majkrzak

21 mar 2010, 20:09

Witaj Mirek !
W niemieckich materiałach znalazłem info, ze nazwisko MAJCHER to "spolszczona" wersja Melchiora, jednego z Trzech Kroli.
Z kolei w gwarze złodziejskiej to określenie noża. Może pochodzenie nazwiska wiązać z profesją nożownika,który ''chodził po wsiach i miasteczkach"". Choć ja trzymałbym się pochodzenia od niemieckiego Melchiora.Tymbardziej że występowanie tego nazwiska jest na terenach zaborców niemiecko jezycznych.Syn Melchiora gdy powstał czas ''urzędowych nazwisk" został zapisany Majchrzak.A może jednak od noża.
Owocnych poszukiwań.
A są też podobne Nazwiska :
Majcher, Majchrowicz, Majchrzycki, Majcherkiewicz, Majcherski, Malchar, Malcharek, Malcher, Malchrowicz, Malczewski, Melcer, Melchior, Melich, Melikiewicz.
pozdrawiam Olek

Re: Przodkowie - Majkrzak

03 kwi 2010, 16:49

Nazwisko Majkrzak powstało na bazie imienia Melchior,które z kolei ma swój źródłosłów w hebrajskim melki-or, a to znaczy król [Bóg] jest moją światłością. Do nazwisk utworzonych
od tego imienia zalicza się też Majkrzak miedzy innymi Majcher,Macherczyk,Majcherczyk
Majchrzak,Majchrzakowski,Majkrzyk,Majkszak.Źródło Kazimierz Rymut,Nazwiska Polaków
Słownik historyczno-etymologiczny,tom 2 Kraków 2001rok.

Re: Przodkowie - Majkrzak

06 gru 2010, 17:43

Poszukuję prawnuków Jana Majchrzaka urodzonego 26.06.1883 roku Elżbiecin syna Michała i Józefy Majchrzak . Pradziadkowie Wawrzyniec Franciszka Majchrzak.
Jan w spisie ludności stałej z roku 1896 ma zapisane lat 14 umie czytać ukończona szkoła stopnia podstawowego.Spis odbył się w Piątnicy koło Łomży zabór Rosyjski.
Pozdrawiam Mirek.
Ostatnio edytowano 17 mar 2011, 19:04 przez mirek5949, łącznie edytowano 2 razy

Re: Przodkowie - Majkrzak

18 sty 2011, 20:13

Maje nowe rozterki związane są z pisownią nazwiska przyznaję racje panu Bogusławowi.
Prapradziadek Wawrzyniec,pradziadek Michał,wuj Andrzej w metrykach urodzin dzieci nazwisko
pisane jest Majchrzak, w wyniku błędu dziejowego zostało przerobione na Majkrzak,może ten fakt
pomoże mi w poszukiwaniach pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

19 sty 2011, 10:38

mirek5949 napisał(a):w wyniku błędu dziejowego

A dokładniej: zapisano jedną z dwóch równolegle funkcjonujących w mowie form nazwiska. W wielu polskich dialektach, nie tylko w gwarze poznańskiej, znane jest zjawisko wymiany poprzedzającej "rz" czy "r" szczelinowej spółgłoski "ch" na spółgłoskę zwartą "k". Mówi się zatem: krzan zamiast chrzan, krząstka zamiast chrząstka, krzest zamiast chrzest, krzasny zamiast chrzestny, Krystus zamiast Chrystus. Stąd też wymienne stosowanie imion Krystian i Chrystian.

Re: Przodkowie - Majkrzak

12 lut 2011, 19:57

Z uporem dokonuję wpisów na tym forum z nadzieją na odnalezienie jakiegoś śladu prowadzącego do wspólnych korzeni rodziny,rodu Majchrzaków wywodzących się z Wielkopolski dokładniej Księstwa Poznańskiego.
Moja nowa nadzieja to Ireneusz Majchrzak urodzony w Czarnocinie 12.01.1930 roku syn Andrzeja Aleksandry chrzczony w Piątnicy. Ireneusz po roku 1950 w Piątnicy otrzymał zaświadczenie potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Zaświadczenie złożył w miejscowości Fordon myślę że chodzi o ulicę,dzielnicę Bydgoszczy.W związku z upływem czasu proszę dzieci Ireneusza o podjęcie tego tematu pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

07 sty 2012, 17:47

Dzien dobry, ja takze probuje dowiedziec sie wiecej na temat przodkow Majchrzak. Wszystcy pochodzili ze wsi Cisza, niedaleko Belchatowa, pod Lodzia. Jezeli, ktos pochodzi z tych stron (Zelow itp.) lub ma kojarzy malzensto z zaboru rosyjskiego Wojciecha Majchrzaka i Jozefy Majchrzak prosze o kontakt. Pozdrawiam, K

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 11:39

Co do zmian pisowni nazwiska to mogę to potwierdzić na własnym przykładzie,
choć dla mnie wszelkie zmiany jakie następowały są po prostu normalnym kształtowaniem się chłopskiego nazwiska i nie przywiązuje żadnej wagi do tego czy tam było "k" czy "ch".
Najistotniejsze uważam, żeby mieć do czynienia z tą samą osobą. Do rzeczy.
Nie skupiałem się zbyt mocno na rodzinie Majchrzyckich, bo to boczna linia, ale z tego co znalazłem:
-najstarsze ślady prowadzą do Raczyna k.Wielunia., jednak dotąd nie przerobiłem tego tematu,
dlatego też nie wiem czy byli tam zasiedziali lub również skądś nie przywędrowali.
-lata 20-30 XIX w., Kalinowa k. Błaszek, zapisywani są jako: Maj(y)chrzak, Maj(y)krzak, Maj(y)chrzyk, Maj(y)krzyk; zwykle w sytuacji ojciec Majchrzak, syn Majchrzyk - tak jak to jest powszechne z innymi nazwiskami np. Kowal-Kowalczyk.
-od. lat 40 XIX w., między Turkiem, Szadkiem i Sieradzem: już pojawiają się jako Maj(y)chrzycki, jednak nie jest to forma utrwalona bo i w latach 60 XIX w.zdarza się księdzu wpisać Majchrzak.
Jest to rodzina owczarzy, więc stale wędrująca. Może niekoniecznie Twoi Majchrzakowie musieli przybyć z zaboru pruskiego, mogła być to również ta część Wielkopolski pod zaborem rosyjskim.
Temat to nie łatwy, bo i mi niełatwo było złapać opisanych Majchrzaków-Majchrzyckich, widać taka ich specyfika ;) Powodzenia!

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 12:29

Przeglądając par.Modrze pod katem nazwiska Maik napotkałem tam również nazwisko Majchrzak np w 1823 chrzestny Wojciech Maychrzak-semicmeto
Drugi zastanawiający przykład zgon 1844/58 Jan lat 28 kawaler rodzice Stanisław Maik i Franciszka , (brak lat ur. na szukajwarchiwach nie pozwala sprawdzić urodzenia tego Jana) a na Projekt Poznan jest ślub par.Konarzewo 1816/323 Sanisław Maychrzak(24) i Franciszka Barłozanka(19) W tym przypadku może to tylko zwykła zbieżność.
Przeglądając par.Modrze spotyka się Maychrzak może mają coś wspólnego z Maik ale na razie nie udało mi się ustalić jakiś powiązań rodzinnych.
pozdrawiam :) Olek

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 18:16

Dzieki za prowadzenie dalej dyskusji. Jezeli chodzi o "bledne" pisanie nazwiska "Majchrzak" jako "Majkrzak", mam tez przyklady z okupacji. Na karcie wiezniarskiej transportu dziadka z Auschwitz do Buchenwaldu podali nazwisko bez "ch" za to z "k", mimo ze na wszelkich innych dokumentach Gestapo etc pisownia jest poprawna.

Obrazek



Ale wracajac do mojego zapytania. Z tego co piszecie to wszytkie nazwiska Majchrzak pochodza wlasnie z rejonu granicznego pomiedzy Krolestwem Polskim a Prusami (czyli miedzy Belchatowem a Ostrowem Wlkp.).

Czy ktos trafil na slad chrztow Majchrzakow z wyznania mojzeszowego na rzymsko-katolickie i w jakim wieku doszlo do takich zmian wyznania. Bo jak wiadomo etymologia tego nazwiska jest hebrajska. Czy na tej podstawie da sie tez stwierdzic czy osoby te pochodzily juz wczesniej z tych stron czy raczej trafily w jakims wieku w te strony. jezeli tak, to kiedy i skad? Pozdrawiam K

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 19:05

barracuda napisał(a):Czy ktos trafil na slad chrztow Majchrzakow z wyznania mojzeszowego na rzymsko-katolickie i w jakim wieku doszlo do takich zmian wyznania. Bo jak wiadomo etymologia tego nazwiska jest hebrajska. Czy na tej podstawie da sie tez stwierdzic czy osoby te pochodzily juz wczesniej z tych stron czy raczej trafily w jakims wieku w te strony. jezeli tak, to kiedy i skad?


Takie stwierdzenia to już nadużycie i przedkładanie etymologii nad rzeczywistość.
To tak jakby stwierdzić że Rafalski, Rafalak, Michalski, Michalak też dokonali konwersji bo rdzeń nazwiska ma biblijny (hebrajski) źródłosłów.
To już było powiedziane, więc nie ma sensu powtarzać: nazwisko Majchrzak ma pochodzenie odimienne - od Melchiora (pot. Majchra).
Badania jakie pan/pani (bo nie wiem do kogo to piszę) proponuje są pozbawione sensu i do niczego nie doprowadzą, niestety. Ale oczywiście nikt ich nikomu nie broni.

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 19:49

kwach napisał(a):
barracuda napisał(a):Czy ktos trafil na slad chrztow Majchrzakow z wyznania mojzeszowego na rzymsko-katolickie i w jakim wieku doszlo do takich zmian wyznania. Bo jak wiadomo etymologia tego nazwiska jest hebrajska. Czy na tej podstawie da sie tez stwierdzic czy osoby te pochodzily juz wczesniej z tych stron czy raczej trafily w jakims wieku w te strony. jezeli tak, to kiedy i skad?


Takie stwierdzenia to już nadużycie i przedkładanie etymologii nad rzeczywistość.
To tak jakby stwierdzić że Rafalski, Rafalak, Michalski, Michalak też dokonali konwersji bo rdzeń nazwiska ma biblijny (hebrajski) źródłosłów.
To już było powiedziane, więc nie ma sensu powtarzać: nazwisko Majchrzak ma pochodzenie odimienne - od Melchiora (pot. Majchra).
Badania jakie pan/pani (bo nie wiem do kogo to piszę) proponuje są pozbawione sensu i do niczego nie doprowadzą, niestety. Ale oczywiście nikt ich nikomu nie broni.


Przyłączam się do powyższej opinii .To tak jakby sadzić że ktoś o nazwisku np. Majus to ma korzenie łacińskie(?) , gdyż po łacinie to przecież maj.
Olek

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 20:03

Widze ze to ciezki temat dla niektorych. Chyba nie dlatego ze mojzeszowe to wyznanie robi sie z tego problem? Wedlug tej logiki napewno Kowalscy z Zaglebia Ruhry ( a jest ich tam mnostwo), ktorzy w ramach rugow pruskich za Bismarcka wyemigrowali w glab Rzeszy dzisiaj mowia: "Ale to bezsensu, twierdzic ze nie jestem od dziada pradziada ewangelikiem i Niemcem, tylko dlatego ze etymologia nazwiska Kowalski jest polska i byc moze zwiazana z migracja w XIX w Polakow podczas Kulturkampfu polskich katolikow w glab Rzeszy". Ehhhh?

No to jak mam sobie to wyobrazic. Nagle za Caratu w Krolestwie wymagany jest obowiazek rejestrowania sie w Urzedach, zwiazane jest to min z oplatami. Kogo stac na drozsze wydatki, ten bedzie mial bardziej szlachetnie brzmiace nazwisko. Bo wczesniej wystarczylo imie. Moze ktos znajdzie ten dekret carski o rejestrowaniu zeby nie bylo niedomowien.

No i wracajac do tematu, jak sobie mam to wyobrazic, ze ni z gruchy ni z pietruchy dobry polski chlop obiera sobie nie Poniatowski, bo tak nazywa sie jego Pan, tylko jakies hebrajskie nazwisko od Melchiora, bo ci wszyscy analfabeci na wsi wowczas napewno mieli duze rozeznanie i edukacje zeby miecz szeroki repertuar wyboru, poszperali se w ksiazkach, czy jak?

Wyluzujcie troche, jestescie prawdziwymi Polakami i nikt Wam nie chce krzywdy, wiec nie musicie od razu z grubej rury o "naduzyciach" i przedkladaniu "nad rzeczywistosc" ;-)

Etymologia to jest rzeczywistosc socjalna wiec spoko ... nawet jezeli Waszymi przodkami byli Zydzi.

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 20:43

Nawet amator genealog wie że to nie chłopi (czy jak ich zwano w Ks.Poznańskim włościanie) sami sobie nie obierali nazwisk(przezwisk) lecz "tworzyły się one w dwa podstawowe sposoby :
-jak ludzie mówią na wsi
-jak pleban/urzędnik/pan zapisał
I chodzi tutaj tylko o etymologię.
W przypadku nazwiska Majchrzak najbardziej prawdopodobne jest pochodzenie odimienne i wydaje się prawdopodobniejsze że był to syn Majchra/Melchiora lub też chałupa/miejsce zamieszkania nazywane tak było "we wsi".
Oczywiście nie da się wykluczyć żadnej teorii/możliwości pochodzenia do czasu gdy się tego nie sprawdzi/upewni:Żydowskiego , Niemieckiego , Polskiego , Tatarskiego , Ukraińskiego czy nawet Hiszpańskiego . W tym przypadku jednak na podstawie tylko nazwiska jest ono mało prawdopodobne .
Genealog nie tworzy historii , lecz ją odnajduje/ujawnia poprzez dokumenty .
Olek

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 sty 2012, 20:56

Tym postem, który napisałeś/aś utwierdziłem się w przekonaniu, że niektórym nie należy burzyć ideologii czy sposobu rozumowania, bo później tworzą się kwiatki pokroju tego poniżej:

barracuda napisał(a):Widze ze to ciezki temat dla niektorych. Chyba nie dlatego ze mojzeszowe to wyznanie robi sie z tego problem?


nie mam czy nie miałbym z tym żadnego problemu, wielonarodowe pochodzenie jest tym ciekawsze dla poszukujących przeszłości własnej rodziny, jeśli ty masz z tym problem to niestety nie pomogę.

barracuda napisał(a):No i wracajac do tematu, jak sobie mam to wyobrazic, ze ni z gruchy ni z pietruchy dobry polski chlop obiera sobie nie Poniatowski, bo tak nazywa sie jego Pan, tylko jakies hebrajskie nazwisko od Melchiora, bo ci wszyscy analfabeci na wsi wowczas napewno mieli duze rozeznanie i edukacje zeby miecz szeroki repertuar wyboru, poszperali se w ksiazkach, czy jak?


Bo po prostu tak nazywał się jego dziad, pradziad a czasami i ojciec, nazwiska dopiero się kształtują w XVIII w. wśród chłopstwa (najczęściej, choć nie jest to reguła), zatem w pocz. XIX w. są jeszcze jak młode drzewo podatne na cięcie i kształtowanie.
Widzę, że podane w poprzednim poście przykłady nie odniosły oczekiwanego rezultatu,
imiona np. Michał, Rafał też mają, jak i wiele innych, hebrajskie znaczenie no i co z tego? Po prostu takie były nadawane, czasami szukanie dziury w cały - kończy się właśnie taką filozofią dziejowego spisku jaki prezentujesz w postach.

Uszlachetnianie nazwisk to też złożony proces, bo dzieje się on w różnym okresie czasu, a przede wszystkim na on związek ze statusem społecznym czy raczej najczęściej z podniesieniem jego poziomu - stąd wielu chłopskich księży, którzy dopisują sobie końcówkę brzmiącą szlachecko, stąd też co bogatsi we wsi już w pocz. XIX w. również sobie ją dodają, a rzecz będzie się działa przez cały XIX w.

Choć po przeczytaniu Twojego postu uznałem, że daremnie stracę czas na ponownym opisywaniu cytując klasyka "oczywistej oczywistości" to jednak mam nadzieję, że choć część dotrze i może zostanie. Jeśli nie, mówi się trudno.

Re: Przodkowie - Majkrzak

11 lut 2012, 10:01

Witam
Akt z parafii w Lusowie.
Pozdrawiam Marianna.

Lusowo
1862
Jacobus Majchrzak, akt nr 59
http://szukajwarchiwach.pl/53/3378/0/5/ ... 0hnAzNodVw

Re: Przodkowie - Majkrzak

09 kwi 2015, 01:55

W Sieroszewicach mieszkala rodzina Majchrzaków. W tzw czworakach. Pan Antoni zmarl kilka lat temu, teraz mialby ponad sto lat. Byl kolejarzem a także pobieral francuzka lub niemiecka emeryturę. Do dzis żyją jego 2 córki. Dowiadywać sie wiecej?

Re: Przodkowie - Majchrzak

06 lut 2016, 21:39

W moich poszukiwaniach ciągle bez zmian.Poszukuję miejscowości w której urodził się mój prapradziadek Wawrzyniec Majchrzak ur około 1817roku syn Walentego i Agnieszki.Trzy miejscowości (zagadki).
Dębowo koło Parczewa.
Gogolewo powiat Gostyń.
Gogolewo powiat Śrem.
Gogolewo parafia Niepart.
Proszę o podpowiedz jak zlecić poszukiwania w archiwum metryki urodzenia aby były skuteczne.
Mieszkam daleko od Poznania osobiście jest ciężko pokonać ten problem.
Pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

20 mar 2016, 19:19

mirek5949 napisał(a):Z uporem dokonuję wpisów na tym forum z nadzieją na odnalezienie jakiegoś śladu prowadzącego do wspólnych korzeni rodziny,rodu Majchrzaków wywodzących się z Wielkopolski dokładniej Księstwa Poznańskiego.
Moja nowa nadzieja to Ireneusz Majchrzak urodzony w Czarnocinie 12.01.1930 roku syn Andrzeja Aleksandry chrzczony w Piątnicy. Ireneusz po roku 1950 w Piątnicy otrzymał zaświadczenie potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Zaświadczenie złożył w miejscowości Fordon myślę że chodzi o ulicę,dzielnicę Bydgoszczy.W związku z upływem czasu proszę dzieci Ireneusza o podjęcie tego tematu pozdrawiam Mirek.


Powyższy wpis można powiedzieć jest nie aktualny po długim okresie poszukiwań spóźniłem się o rok Ireneusz odszedł do Pana w wieku 81 lat.Poznałem trzech jego synów z czego jestem bardzo zadowolony pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

12 kwi 2016, 18:55

Dzięki pomocy koleżanki z forum pojawia się w moich poszukiwaniach nowy wątek.
Jan Majchrzak urodzony w Drozdowie tejże parafii 1865 rok syn Wawrzyńca i Franciszki w wieku 25 lat zawiera związek małżeński z Anastazją Piaścińską lat 21 urodzoną w Ptakach 1869 roku córką Wincentego i Anny(z Marczaków) ślub odbył się w Łomży 17.02 1890 rok.Proszę praprawnuki Jana i Anastazji jak myślę z Nowogrodu,Morgownik,Ptaków jeśli tacy istnieją o pomoc w budowie naszego drzewa genealogicznego pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

01 maja 2016, 21:07

Bardzo proszę o pomoc czy pisownia nazwiska Malchrzak może być pomyłką w pisowni czy w przekazie przy sporządzaniu aktów.Pojawia się kolejny zakręt w moich poszukiwaniach miejscowości urodzin się zgadzają tylko nazwisko brzmi troszkę inaczej.Malchrzak - Majchrzak czy moi przodkowie po zmianie miejsca zamieszkania z zaboru pruskiego na rosyjski zmienili w nie świadomy sposób pisownię nazwiska pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

01 maja 2016, 22:36

Odmiana w pisowni nie jest pomyłką w pisowni. Wówczas.

Chrystian

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 maja 2016, 20:52

Chrystian możesz rozszerzyć to wówczas pozdrawiam Mirek.

Re: Przodkowie - Majkrzak

08 maja 2016, 21:12

Dziś żaden pan Nowak nie ma prawa podpisać się "Nowaczyk" , lub odwrotnie.

Dawniej, czyli jeszcze w 19 tym wieku, nikt nie zwrócił na to uwagi.

Były czasy, kiedy imię Melchior raz pisano Malcher, drugi raz Maycher ... a stąd nazwisko : raz Malchrowiak, raz Malcherek, raz Majchrzak, raz Malchrzak, raz Majchrowiak ...

Chrystian Orpelak vel Orpelik vel Orpelewicz vel Orpyl vel Orpylak vel Orpylski a może Orpel ?
Odpowiedz